11. marca 2011

Nóri víťazmi hodnotenia štafiet, Slováci na 19. mieste

Štafetové preteky na 4x7,5 km na majstrovstvách sveta v biatlone v ruskom Chanty-Mansijsku boli záverečnými v rámci Svetového pohára 2010/11. Konečné prvenstvo v ich ...

tarjei bo Tarjei BöFoto: SITA/APCHANTY-MANSIJSK 11. marca (WEBNOVINY) - Štafetové preteky na 4x7,5 km na majstrovstvách sveta v biatlone v ruskom Chanty-Mansijsku boli záverečnými v rámci Svetového pohára 2010/11. Konečné prvenstvo v ich hodnotení patrí majstrom sveta Nórom, ktorí v štyroch pretekoch nazbierali 216 bodov za dve víťazstvá a dve tretie miesta. Dvakrát sa z triumfu tešili aj v celkovej klasifikácii druhí Nemci. Tí však v rozhodujúcich pretekoch sezóny v Chanty-Mansijsku doslova vybuchli, keď po streleckom i bežeckom skrate Michaela Greisa na záverečnom úseku skončili až na 7. mieste. Tretia priečka patrí bronzovým z MS Ukrajincom.

Slovákom ani jedny štafetové preteky v sezóne nevyšli. V rakúskom Hochfilzene skončili na 18. priečke, v nemeckom Oberhofe ešte o jeden stupienok nižšie, potom prišlo 16. miesto v talianskej Anterselve a na záver 18. pozícia na šampionáte v Chanty-Mansijsku. Celkovo nazbierali chudobných 93 bodov a to ich zaradilo až na 19. priečku.

Konečné poradie hodnotenia štafiet:
1. Nórsko 216 bodov, 2. Nemecko 199, 3. Ukrajina 163, 4. Taliansko 161, 5. Rakúsko 154, 6. Rusko 152, 7. Francúzsko 151, 8. Švédsko 150, 9. Slovinsko 137, 10. Česko 121, ... 19. SLOVENSKO 93

Medailovej bilancii kraľujú Nórsko a Tarjei Bö

Po ôsmich disciplínach na majstrovstvách sveta v biatlone v ruskom Chanty-Mansijsku vystriedalo Nórsko na čele poradia krajín doteraz vedúce Nemecko. „Vikingovia“ majú po pretekoch mužských štafiet na 4x7,5 km na svojom konte už tri zlaté medaily. O všetky z nich sa pričinil Tarjei Bö, ktorý je najúspešnejším jednotlivcom. Ten nastúpil na štart päťkrát a vo všetkých pretekoch bral vzácny kov. Zlato získal v miešaných štafetách, šprinte a štafetách mužov, bronz v rýchlostných aj stíhacích pretekoch. Druhým najúspešnejším účastníkom šampionátu je Ole Einar Björndalen, ktorý si do svojej rekordnej zbierky pridal už dve najjagavejšie medaily - obe v pretekoch štafiet. Má ich na svojom konte celkovo už šestnásť, k tomu jedenásť strieborných a deväť bronzových.

Celkovo sa z pódiového umiestnenia tešilo doteraz 28 biatlonistov z deviatich krajín. Vďaka bronzu Anastasie Kuzminovej z rýchlostných pretekov je medzi nimi aj Slovensko.