Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

22. júla 2011

Nórske kroje majú Slovákov inšpirovať k oživeniu tradícií



Výstavu slovenských a nórskych krojov pripravili v spoločnom projekte s názvom Prezliekanie v čase Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) a veľvyslanectvo Nórskeho kráľovstva na Slovensku. ...



Zdieľať
kroje BRATISLAVA 22. júla (WEBNOVINY) - Výstavu slovenských a nórskych krojov pripravili v spoločnom projekte s názvom Prezliekanie v čase Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) a veľvyslanectvo Nórskeho kráľovstva na Slovensku.


Od 1. augusta až do polovice októbra si návštevníci a návštevníčky Dvorany Ministerstva kultúry Slovenskej republiky budú môcť pozrieť tradičný ľudový textil, ale aj súčasný odevný dizajn zo Slovenska a Nórska.

Cieľom výstavy je priblížiť slovenskému návštevníkovi rozmanitosť krojov a inšpirovať ho nórskou tradíciou, ktorá je živá aj v súčasnosti.

Ako dnes novinárom v Bratislave povedala mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva na Slovensku Trine Skymoen, tamojší tradičný odev, tzv. bunad, je v Nórsku stále populárny medzi mladými ľuďmi, rovnako ako medzi tými staršími. Nórsky štylizovaný kroj, ktorý sa skladá z vyšívaných vlnených a ľanových častí, ako aj tradičných šperkov, pochádza z 19. storočia a má viac ako 200 podôb.




V bunade i na svadbu

I keď je bunad ľudovým krojom, aj dnes si ho Nóri obliekajú pri rôznych významných príležitostiach ako napríklad svadba, krst či konfirmácia. Skymoen s úsmevom doplnila, že je to odev vhodný aj na gala podujatia, "takže dámy sa nemusia trápiť tým, čo si oblečú, pretože si vždy môžu dať bunad". Jednou z udalostí, keď si Nóri obliekajú bunady, je 17. mája, teda Deň ústavy. V tento deň môžu bunady zahliadnuť aj obyvatelia Martina, kde študuje okolo 300 nórskych študentov na Jesseniovej lekárskej fakulte UK.

Milan Beljak, generálny riaditeľ ÚĽUV, vysvetlil, že Nóri vnímajú svoj tradičný odev ako "symbol národnej identity".

Tento ich vzťah k svojmu kroju a atmosféru slávnostných dní, keď sa nórske námestia zaplnia ľuďmi v tradičných odevoch, má na Slovensko priniesť spomínaná výstava.

Beljak neočakáva, že by sa táto tradícia u nás ujala hneď, ale, ako pripomenul, 17. mája 1814 oslavovalo prijatie ústavy v uliciach hlavného mesta iba 12 žien oblečených v bunadoch. Postupne sa však z toho stala pre Nórov neodmysliteľná tradícia.


Výstava Prezliekanie v čase predstaví návštevníkom 15 krojov z rôznych slovenských regiónov a kolekciu nórskych bunadov. Okrem toho si budú môcť pozrieť diela mladých slovenských dizajnérov, ktorí sa nechali inšpirovať slovenskou ľudovou tradíciou. Prezliekanie v čase potrvá do 20. októbra.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Od dnes vystavujú svadobné šaty princeznej Catherine
<< predchádzajúci článok
Cez víkend budú na festivaloch Arrested Development i Coolio