Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. mája 2016

NRSR: OĽaNO-NOVA opäť skúša obmedziť hazard dlžníkom a poberateľom dáv



Na snímke poslanec Igor Matovič (OĽaNO-NOVA) počas schôdze Národnej rady SR



Zdieľať
Na snímke poslanec Igor Matovič (OĽaNO-NOVA) počas schôdze Národnej rady SR Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 2. mája (TASR) - Dlžníci na sociálnom poistení, zdravotnom poistení a na daniach, ako aj poberatelia dávok v hmotnej núdzi by nemali mať prístup do herných prevádzok. Navrhujú to poslanci OĽaNO-NOVA v novele zákona o hazardných hrách, ktorú predložili na májovú schôdzu parlamentu.


Obyčajní sú presvedčení, že každý štát, ktorého cieľom je úprimná snaha chrániť svojich občanov, má právo regulovať podnikanie v oblasti hazardných hier. "K tomu patrí aj regulácia podmienok, za ktorých sa hrania takýchto hier môžu zúčastniť jednotlivci. Cieľom návrhu zákona je zaviesť nové pravidlá ochrany hráčov hazardných hier tak, aby sa obmedzili negatívne, najmä finančné a sociálne následky hrania týchto hier na ich životy," argumentujú v dôvodovej správe.

Podľa novely by mal pred začatím hrania prevádzkovateľ po predložení občianskeho preukazu hráča cez internet a príslušnú databázu overiť, či hráč nemá nedoplatky na sociálnom poistení, na verejnom zdravotnom poistení, nemá daňové nedoplatky alebo nepoberá dávky v hmotnej núdzi. OĽaNO-NOVA preto zavádza aj povinnosť zverejňovať poberateľov týchto dávok, čo má pomôcť aj pri odhaľovaní tzv. bielych koňov z radov bezdomovcov a nízkopríjmových skupín, ktorí sú zneužívaní zločineckými skupinami na uzatváranie a krytie podvodov.

"V prípade dávok z peňazí pochádzajúcich z verejného rozpočtu prevažuje verejný záujem, aby sa nestali predmetom straty v hazardnej hre. Rovnako existuje legitímny záujem, aby boli pohľadávky voči verejnému rozpočtu najprv splatené, a aby hraním hazardných hier nedochádzalo k oslabeniu platobnej disciplíny dlžníka," argumentujú opoziční poslanci. Tieto opatrenia sú podľa nich štandardom v krajinách, ktorých hospodárstvo nie je postavené na zdanení hazardných hier, ako je to u nás, a zároveň majú s hazardnými hrami skúsenosti po desaťročia ako napr. Rakúsko či Česká republika.

Poslanci z klubu Obyčajných predkladali podobný návrh zákona v parlamente aj v minulosti, plénum ho však nepodporilo. Prevádzkovatelia herní vtedy reagovali, že úmyslu chrániť sociálne ohrozené skupiny ľudí sa v zásade nedá nič vyčítať a že hráči poberajúci dávky v hmotnej núdzi nie sú ich cieľovou skupinou. Problém však vidia v dlžníkoch Sociálnej poisťovne. Tam totiž podľa nich zvyčajne nejde o osoby v núdzi a vo veľkom množstve prípadov už vôbec nejde o chudobných ľudí.

"Návrh regulovať vstup ľudí poberajúcich sociálne dávky do herných prevádzok naráža na niekoľko právnych bariér, napríklad aj na ich samotnú identifikáciu, na ktorú prevádzkovatelia de iure nie sú oprávnení. Ak by na jej základe začali selektovať, koho do herne vpustiť a koho nie, mohlo by to bez existujúceho právneho základu napĺňať znaky diskriminácie," upozornil pred časom hovorca hráčskych asociácií Juraj Danielis.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hovorkyňou podpredsedu vlády SR pre investície je Monika Hucáková
<< predchádzajúci článok
Futbalová horúčka zasiahla aj Stikeez!