Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. júna 2006

O zhruba 200 nitrianskych bezdomovcov sa stará streetworker



NITRA 2. júna (WN/SITA) – V Nitre v súčasnosti žije približne 200 bezdomovcov. Charitatívno-sociálneho centrum (CHSC), ktoré spravuje Diecézna charita Nitra, má aktívny kontakt zhruba s deväťdesiatimi z nich. Priamo v teréne ...



Zdieľať

NITRA 2. júna (WN/SITA) – V Nitre v súčasnosti žije približne 200 bezdomovcov. Charitatívno-sociálneho centrum (CHSC), ktoré spravuje Diecézna charita Nitra, má aktívny kontakt zhruba s deväťdesiatimi z nich. Priamo v teréne vyhľadáva a navštevuje bezdomovcov sociálny pracovník centra – streetworker. Jeho úlohou je mapovať situáciu na uliciach Nitry, zisťovať, kde bezdomovci žijú a poskytovať im prvotné sociálne a zdravotné poradenstvo. Zároveň ich motivuje k tomu, aby prišli do denného azylového centra, ktoré CHSC prevádzkuje. Tu sa začína ich resocializácia. „Prostredníctvom streetworkera môžeme byť v kontakte aj s neprispôsobivými bezdomovcami, ktorí nekomunikujú s nikým iným,“ povedala pre agentúru SITA vedúca CHSC Milena Beresecká. Centrum im ponúka služby s možnosťou osobnej hygieny, odloženia osobných dokladov a prvú ošetrovateľskú pomoc. Každý deň sa podáva na obed polievka s chlebom a čaj. Ľudia bez domova môžu dostať aj raňajky a okrem letných mesiacov aj večere. Tieto sú však za odmenu, keď sa bezdomovci zapoja do resocializačného procesu. Na raňajky a večere môže chodiť ten, kto aspoň dva razy v mesiaci svojím dielom pomôže komunite. „Našou filozofiou je, že každý, kto môže pracovať, by mal aspoň symbolicky odviesť nejakú prácu. U nás nič nie je úplne zadarmo. Buď je tu symbolický poplatok zhruba od jednej koruny do piatich korún, alebo si to dotyčný odpracuje,“ uviedla Beresecká.

Druhým stupňom resocializácie bezdomovca je predaj časopisu Nota Bene. O hospodárení s finančnými prostriedkami pritom informuje sociálneho pracovníka. Tí, ktorí dosiahnu tretí stupeň resocializácie, si už hospodária sami. Nitra bola druhým mestom po Bratislave, kde sa začalo s predajom Nota Bene. „Prostredníctvom predaja časopisu naši klienti nadväzujú kontakty s verejnosťou a v ideálnom prípade sa postupne osamostatnia,“ dodala Beresecká.

O bezdomovcov sa stará aj samotné mesto Nitra, ktoré prevádzkuje prostredníctvom Správy zariadení sociálnych služieb azylový dom so 48 posteľami. Ďalších 35 postelí je v nocľahárni.

V súčasnosti CHSC rokuje s Mestským úradom v Nitre o prevádzkovaní tzv. nízkoprahovej nocľahárne v zimných mesiacoch. Podmienky prijatia by tu boli oveľa benevolentnejšie a stráviť noc by tu mohli aj neprispôsobiví bezdomovci pod vplyvom alkoholu či omamných látok. Túto zimu totiž v Nitre zomrelo na podchladenie osem bezdomovcov.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prvý deň parlamentných volieb v Česku
<< predchádzajúci článok
Koštunica sa zdráhal povedať, že uznáva výsledok referenda