Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. apríla 2018

Obchodná vojna poškodí svetovú ekonomiku, zhodli sa Japonsko a Čína



Na snímke šiesty zľava čínsky minister zahraničných vecí Wang I a piaty sprava japonský minister zahraničných vecí Taro Kono počas rokovania v Tokiu 16. apríla 2018. Zo strany Číny je to zároveň prvá návšteva ministra ...



Zdieľať
Na snímke šiesty zľava čínsky minister zahraničných vecí Wang I a piaty sprava japonský minister zahraničných vecí Taro Kono počas rokovania v Tokiu 16. apríla 2018. Zo strany Číny je to zároveň prvá návšteva ministra zahraničných vecí v Japonsku od roku 2009 s cieľom uskutočnenia bilaterálnych rozhovorov. Po takmer ôsmich rokoch obnovili Čína a Japonsko rokovania o ekonomických a obchodných otázkach na najvyššej úrovni. Foto: TASR/AP
Tokio 16. apríla (TASR) - Japonsko a Čína sa zhodli na tom, že obchodná vojna bude mať vážne dôsledky pre svetové hospodárstvo, povedal japonský minister zahraničných vecí Taro Kono v pondelok po skončení ekonomického dialógu na vysokej úrovni medzi treťou a druhou najväčšou ekonomikou sveta.


Obchodné spory medzi Čínou a Spojenými štátmi, ktoré zavádzajú vzájomné clá a hrozia ďalšími tarifami, vyvolávajú vo svete obavy z obchodnej vojny. Aj japonský obchod bol terčom kritiky amerického prezidenta Donalda Trumpa a ázijskú krajinu tiež zasiahli nové americké clá na dovoz ocele a hliníka. Tokio však zatiaľ nepohrozilo Washingtonu odvetnými clami.

"Zdieľame spoločný názor, že obchodná vojna bez ohľadu na to, ktorá krajina s ňou začne, bude mať veľký vplyv na prosperitu medzinárodného hospodárstva," povedal Kono novinárom po prvom japonsko-čínskom dialógu za vyše sedem rokov.

Obchodné spory medzi USA a Čínou už negatívne ovplyvnili finančné trhy a úplná obchodná vojna medzi oboma krajinami by mohla zasiahnuť globálny obchod a hospodársky rast.

Obchodné otázky budú pravdepodobne jednou z kľúčových tém nadchádzajúceho summitu japonského premiéra Šinza Abeho a amerického prezidenta Trumpa koncom tohto týždňa.

Kono zároveň povedal, že Japonsko bude možno spolupracovať s Čínou na jej projekte novej hodvábnej cesty (Belt and Road, predtým One Belt, One Road). "Je celkom možné, že Japonsko bude spolupracovať s Čínou na niektorých projektoch (Belt and Road), ktoré budú spĺňať medzinárodné normy," povedal Kono.

Čína predstavila svoj projekt v roku 2013. Jeho cieľom je vybudovanie novej Hodvábnej cesty, ktorá by prepojila Čínu na pevnine aj na mori s krajinami v juhovýchodnej Ázii, Strednej Ázii na Blízkom východe, v Európe a Afrike. Presnejšie, nová Hodvábna cesta by mala spojiť 65 krajín s približne 4,4 miliardy obyvateľov, ktoré sa podieľajú zhruba 40 % na výkone globálnej ekonomiky.

Tokio a Peking sa v minulom roku zaviazali, že obnovia miestami napäté vzťahy medzi dvoma najväčšími hospodárstvami v Ázii. "Pri znovuotvorení týchto rozhovorov budeme obaja v nových východiskových pozíciách v rámci diskusie o budúcej spolupráci, ktorá, dúfam, povedie k novému hospodárskemu rastu oboch národov," vyhlásil čínsky minister zahraničných vecí Wang I v Tokiu.

Wang I je po deviatich rokoch prvým čínskym ministrom zahraničia, ktorý pricestoval na bilaterálne rokovania do Japonska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Riabkov: Rusko nebude odkladať protiopatrenia za americké sankcie
<< predchádzajúci článok
Zomrel sudca Najvyššieho súdu Daniel Hudák