Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. decembra 2014

Obchodovanie s časťami šeliem pri čínskych hraniciach prekvitá



Ilegálny obchod s telesnými časťami tigrov a iných mačkovitých šeliem z Mjanmarska do Číny vzrástol. Naopak, v Thajsku takýto obchod klesol. Uvádza sa to v ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Pavel Neubauer
Rangún 22. decembra (TASR) - Ilegálny obchod s telesnými časťami tigrov a iných mačkovitých šeliem z Mjanmarska do Číny vzrástol. Naopak, v Thajsku takýto obchod klesol. Uvádza sa to v štúdii mimovládnej organizácie Traffic (Nelegálne obchodovanie) so sídlom v Británii.


V meste Tačilek na mjanmarsko-thajských hraniciach sú obchody, kde sa predávajú časti mačkovitých šeliem, vrátane tigrích a leopardích koží či lebiek. Počet týchto obchodov klesol z 35 v roku 2000 iba na šesť v roku 2013.

"V meste Mong La pri čínskych hraniciach sa však počet takýchto obchodov viac ako strojnásobil - zo šiestich v roku 2006 na 21 v roku 2014. Mong La sa takmer úplne sústreďuje na zákazníkov v Číne," uviedla organizácia Traffic, ktorú citovala agentúra DPA.

"Väčšinu častí mačkovitých šeliem, ktoré sú v predaji, tvoria pazúry, lebky, očné zuby a kožušinu," uvádzalo sa v tlačovom vyhlásení organizácie. Úrady zaznamenali vyše 2000 telesných častí mačkovitých šeliem, väčšinou išlo o kožušinu.

Pokles nelegálneho obchodovania v Tačileku možno zrejme pripisovať účinnejším zásahom polície v Thajsku. Nárast tohto druhu obchodovania v Mong La zasa možno spájať s nárastom kúpyschopnosti čínskych spotrebiteľov a s jednoduchosťou pašovania ilegálnych šelmích častí z Mong La do Číny.

"Je čas, aby príslušné policajné a justičné úrady začali dodržiavať svoje medzinárodné záväzky v riešení zločinov páchaných na živej prírode," povedal spoluautor štúdie Dr. Vincent Nijman, profesor antropológie na britskej Oxford Brookes University (OBU).

Štúdia sa zaoberala obchodovaním v oboch pohraničných mestách počas dvoch desaťročí.

Najčastejšie sa obchodovalo z časťami leoparda obláčikového (čiže mačky leopardovitej), ktorý žije v lesoch juhovýchodnej Ázie.

Všetky druhy mačkovitých šeliem sú chránené dokumentom CITES - Dohovorom o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín - ako aj zákonmi jednotlivých štátov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Distributéri elektriny vraj porušujú zákon, ZSE s tým nesúhlasí
<< predchádzajúci článok
Vojaci v zahraničných misiách sa počas Vianoc tešia aj na rozprávky