21. decembra 2014

Obhajkyne z Čiernej Hory bez medaily, bronz im vyfúkli Švédky

Švédska hádzanárka Linnea Torstensonová fauluje Čiernohorku Majdu Mehmedovičovú v zápase o 3. miesto na ME v hádzanej žien v Budapešti Foto: TASR/AP
Budapešť 21. decembra (TASR) - Švédske hádzanárky získali na ME v Maďarsku a Chorvátsku bronzové medaily. V nedeľňajšom dramatickom súboji o 3. miesto triumfovali nad obhajkyňami Čiernohorkami 25:23 a svoju medailovú zbierku obohatili o druhý cenný kov z veľkého fóra. Ten prvý z kontinentálneho šampionátu v Dánsku a Nórsku spred štyroch rokov bol strieborného lesku.

Prvý polčas duelu o bronz priniesol vyrovnanú hádzanú po hernej aj gólovej stránke. Od 12. minúty sa Švédky museli zaobísť bez svojej druhej najlepšej strelkyne na šampionáte Linney Torstensonovej, ktorá pred bránkoviskom faulovala protihráčku v trháku a nórska rozhodcovská dvojica ju diskvalifikovala. Po vyrovnanom priebehu napokon Jovanka Radičevičová v 29. minúte gólom na polčasových 12:11 naklonila misky váh na stranu Čiernohoriek.

Druhé dejstvo prinieslo rovnako dramatický priebeh. Najskôr si Severanky držali vedenie o tri góly, no obhajkyne prvenstva sa gólovou šnúrou dostali späť do zápasu a vyrovnali na 20:20. V 52. minúte sa Čiernohorkám podarilo upraviť aj na 22:22, no na následné dva švédske góly, skvelý výkon brankárky Johanny Bundsenovej s 11 úspešnými zásahmi v druhom polčase a dobrú tímovú obranu už nedokázali nájsť recept.

Slovenské hádzanárky ukončili svoje účinkovanie na turnaji v II. štvrťfinálovej skupine, v ktorej po troch prehrách obsadili 6. priečku. V konečnom poradí skončili dvanáste.

ME v hádzanej žien

o 3. miesto

Švédsko - Čierna Hora 25:23 (11:12)

Najviac gólov: Gulldenová 7/3, Odenová 6, Almová 4 - Bulatovičová 8/3, Jovanovičová a Radičevičová po 4. Rozhodovali: Arntsenová, Röenová (obe Nór.), vylúčené: 1 - 5, ČK: 12. Torstensonová (Švédsko - za faul), 7 m hody: 3/3 - 4/5.

Konečné poradie na ME od 3. miesta: 3. Švédsko, 4. Čierna Hora, 5. Francúzsko, 6. Maďarsko, 7. Holandsko, 8. Dánsko, 9. Rumunnsko, 10. Nemecko, 11. Poľsko, 12. SLOVENSKO, 13. Chorvátsko, 14. Rusko, 15. Srbsko, 16. Ukrajina