28. júna 2016

Obranca Islandu Árnason po výhre nad Angickom: Šokovali sme svet

Fanúšikovia Islandu oslavujú počas futbalového zápasu osemfinále Anglicko - Island na ME 2016 vo futbale v Nice 27. júna 2016. FOTO TASR/AP Iceland supporters cheer prior to the Euro 2016 round of 16 soccer match between England and ...

Fanúšikovia Islandu oslavujú počas futbalového zápasu osemfinále Anglicko - Island na ME 2016 vo futbale v Nice 27. júna 2016. FOTO TASR/AP Iceland supporters cheer prior to the Euro 2016 round of 16 soccer match between England and Iceland, at the Allianz Riviera stadium in Nice, France, Monday, June 27, 2016. (AP Photo/Claude Paris) Foto: TASR AP

Nice 27. júna (TASR) - Islandská futbalová reprezentácia v pondelňajšom záverečnom stretnutí osemfinálovej fázy prekvapujúco zdolala Anglicko 2:1 a postúpila medzi najlepších osem tímov majstrovstiev Európy. Island v nedeľu 3. júla o 21.00 h na Stade de France vyzve domáce Francúzsko v zápase, ktorým vyvrcholí program štvrťfinále EURO 2016.

O osude duelu v Nice sa rozhodlo už v úvodnej dvadsaťminútovke, keď Islanďania gólmi Ragnara Sigurdssona a Kolbeinna Sigthorssona odpovedali na otvárací zásah Waynea Rooneyho z pokutového kopu.

Osemfinále:

Anglicko - Island 1:2 (1:2)

Góly: 4. Rooney (z 11 m) - 6. Ragnar Sigurdsson, 18. Sigthorsson, rozhodovali: Skomina - Prapotnik, Vukan (všetci Slovin.), ŽK: Sturridge - Gylfi Sigurdsson, Gunnarsson

Anglicko: Hart - Walker, Cahill, Smalling, Rose - Alli, Dier (46. Wilshere), Rooney (86. Rashford) - Sturridge, Kane, Sterling (60. Vardy)

Island: Halldorsson - Saevarsson, Arnasson, R. Sigurdsson, Skulason - Gudmundsson, G. Sigurdsson, Gunnarsson, B. Bjarnason - Sigthorsson (77. E. Bjarnasson), Bödvarsson (89. Traustason)

Anglický favorit sa dostal do vedenia už v 3. minúte po tom, ako hlavný rozhodca odpískal za kontakt brankára Halldorssona so Sterlingom pokutový kop, ktorý s prehľadom premenil Rooney. Nebojácni Islanďania sa však rozhodli nepoddať nepriaznivému začiatku stretnutia a o pár desiatok sekúnd vyrovnali. Arnason hlavou predĺžil center do šestnástky, kde sa strelecky presadil nikým nekrytý R. Sigurdsson. Po búrlivom úvode sa hra na niekoľko minút ustálila, Angličania ovládali loptu, ale Islanďania ich pozornou defenzívou nepúšťali do bezprostrednej blízkosti. Alli s Kaneom to teda vyskúšali spoza pokutového územia, ich pokusy preleteli tesne nad. Island uštedril Anglicku lekciu z efektivity v 18. minúte, keď zásluhou Sigthorssona a neistého Hartovho zákroku skóroval aj zo svojej druhej strely na bránku. V 28. minúte sa ojedinele otvoril priestor v obrane severanov, Kaneov volej po centri Sturridgea vyrazil Halldorsson.

Kreativitu mal do anglického stredu poľa priniesť Wilshere, ktorý cez polčasovú prestávku vystriedal Diera, ale zázračné pokropenie živou vodou sa v otváracích chvíľach druhého polčasu nekonalo. Naopak, v 55. minúte Island takmer odskočil na rozdiel dvoch gólov, keď R. Sigurdsson nožničkami napálil loptu do Harta. Spasiteľom Anglicka sa v záverečných tridsiatich minútach nestal ani striedajúci Vardy, keďže islandským zadným radom sa z vidiny senzačného úspechu nerozochveli nohy. Príkladom toho bola 70. minúta, keď Vardyho v šestnástke šmýkačkou čisto odzbrojil R. Sigurdsson, stopér v pondelok exceloval na oboch koncoch ihriska. Islanďania občas vystrčili ofenzívne rožky, v 84. minúte mohol Gunnarsson zvýšiť už na 3:1, no Hart bol proti.

hlasy po zápase

Hannes Halldórsson, brankár Islandu. "Heimir Hallgrímsson mi pred zápasom povedal, že prípadné víťazstvo nad Anglickom by všetkým nám zmenilo životy. A ono sa to stalo, je to niečo neuveriteľné. Som veľmi zvedavý, čo sa teraz deje na internete. Sledujte reakcie od nás z Islandu, Anglicka, pretože je to niečo, čo sa zapíše do histórie. Odkedy sme pred štyrmi rokmi začali hrať spolu ako partia, bol to pre nás asi pätnásty zápas s prívlastkom 'najväčší zápas, aký kedy Island hral'."

Kári Árnason, obranca Islandu: "Prekročili sme tieň islandskej futbalovej histórie. Šokovali sme svet, a to ma napĺňa nesmiernou radosťou. Viac nemám čo povedať. Vedeli sme, čo robíme, veď sme kontrolovali celý zápas."

Lars Lagerbäck, tréner Islandu: "Bol to tímový výkon, hrali sme veľmi dobre v defenzíve, organizovane, každý odviedol svoju prácu. Ofenzíva bola taktiež veľmi dobrá. Futbal je o víťazstvách a o tom, že dokážete dať toľko gólov, koľko a kedy potrebujete. Tento tím dokázal, že na to má."

Roy Hodgson, tréner Anglicka: "Veľmi rád by som zotrval na tomto poste ešte dva roky, ale som pragmatický a viem, že ide o biznis. Môj kontrakt by po šampionáte vypršal a teraz je čas na to, aby viedol tento mladý, hladný a extrémne talentovaný tím niekto nový. Som maximálne sklamaný z výsledku aj z vyradenia. Nepotvrdili sme výkonnostný progres tak, ako sa od nás očakávalo, a to je neprijateľné. Mrzí ma, že sa to skončilo ďalším vyradením z turnaja, ale také veci sa stávajú."