Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. mája 2007

Obyvatelia Letanoviec odmietli sťahovanie RómovLetanovčania odmietli na utorkovom verejnom zhromaždení výstavbu sociálnych bytov pre obyvateľov rómskej osady Letanovský mlyn v inej lokalite, ako sú Strelníky. Pred dvoma týždňami však starostovia ...Zdieľať

POPRAD 23. mája (WEBNOVINY) – Letanovčania odmietli na utorkovom verejnom zhromaždení výstavbu sociálnych bytov pre obyvateľov rómskej osady Letanovský mlyn v inej lokalite, ako sú Strelníky. Pred dvoma týždňami však starostovia okolitých obcí na stretnutí so splnomocnenkyňou vlády pre rómsku komunitu Klárou Orgovánovou a splnomocnencom vlády pre územnú samosprávu Jánom Turčanom navrhli výstavbu bytov v novej lokalite Dobošky. „Budeme ďalej pokračovať vo výstavbe bytov,“ povedal pre SITA starosta Letanoviec Peter Kacvinský. Obec Letanovce nemá žiadne vhodné pozemky. Aj v lokalite Strelníky obec vykupovala pozemky od súkromných majiteľov. Majiteľmi pozemkov v lokalite Dobošky sú tiež súkromní vlastníci, ktorí svoje pozemky nechcú predať na výstavbu sociálnych bytov.

Podľa starostu obce Hrabušice Štefana Labudu, Letanovce nevedia čo s Rómami z Letanovského mlyna, tak sa rozhodli posunúť celý problém na obec Spišský Štvrtok, od ktorej je lokalita Strelníky vzdialená približne 500 metrov. Tu už stoja štyri domy so 16 bytmi. Domy stoja len niekoľko metrov od hlavnej prístupovej cesty do Slovenského raja, v najvzdialenejšom kúte letanovského katastra. Novonavrhovaná lokalita Dobošky je k materskej obci Letanovce bližšie približne o 600 metrov.

Obec Letanovce a lokalita Letanovský mlyn je podľa Labudu posledným neobsadeným vstupom do Slovenského raja. Záujem o Slovenský raj rastie vďaka nedávno zverejnenému prieskumu, podľa ktorého je po Vysokých Tatrách druhou najatraktívnejšou lokalitou pre turistov. Developeri tu už začali skupovať pozemky.

Obecné zastupiteľstvo v Letanovciach prvýkrát schválilo zámer výstavby novej osady v lokalite Strelníky pri Spišskom Štvrtku už v roku 1993. V rokoch 1996 až 1999 sa z iniciatívy Správy Národného parku Slovenský raj hľadali ďalšie lokality, všetky však boli odmietnuté. V roku 2000 padlo definitívne rozhodnutie o výstavbe bytov v lokalite Strelníky. V roku 2003 sa začalo s prípravou na výstavbu. O rok neskôr bolo vydané stavebné povolenie na výstavbu infraštruktúry a 96 sociálnych bytov. V roku 2006 dostal starosta Letanoviec niekoľko anonymných vyhrážok požadujúcich zastavenie výstavby v lokalite Strelníky. V marci 2007 sa uskutočnili verejné zhromaždenia v Spišskom Štvrtku a Hrabušiciach proti výstavbe bytov v lokalite Strelníky. V máji 2007 padol na rokovaní starostov a zástupcov vlády návrh na výstavbu v novej lokalite Dobošky.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zlodej na mieste činu zanechal po sebe životopis
<< predchádzajúci článok
Lupič v gumenej maske si odniesol 200-tisíc korún

Obyvatelia Letanoviec odmietli sťahovanie Rómov - diskusné fórum čitateľov