Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

16. júna 2017

Ochrana Dunajských luhov pomáha zvieratám k návratu do prírody



Korytnačka močiarna, ilustračná snímka.



Zdieľať
Korytnačka močiarna, ilustračná snímka. Foto: TASR/František Iván
Bratislava/Orth an der Donau 16. júna (TASR) – Lužné lesy tvoria rezervu pitnej vody, svojím koreňovým systémom spomaľujú záplavové vlny a podzemné vody čistia. Tam, kde je veľa vody, je aj veľa vegetácie a kyslíka. Preto majú práve tieto oblasti svoje opodstatnenie a potrebujú ochranu. Pre TASR to povedala biologička Katarína Zlochová.


Lužné lesy sa rozprestierajú aj medzi mestami Viedeň a Bratislava, pozdĺž rieky Dunaj. Toto územie bolo v roku 1996 vyhlásené za národný park, čím získalo medzinárodnú ochranu.

Národný park Dunajské luhy má rozlohu 9300 hektárov z čoho 65 percent tvoria práve lužné lesy. "V päťdesiatych rokoch minulého storočia sa odvodňovali rozsiahle územia v okolí Dunaja, preto mnohé živočíchy stratili svoj prirodzený biotop a stali sa vzácnymi. Dnes sa snažíme týchto živočíchov vrátiť späť do prírody," povedala Zlochová.

Prebudovaním brehov do pôvodného stavu vznikajú prirodzené plytké pobrežné zóny a rozširovanie vodných tokov prispieva k rozvoju vzácnych druhov zvierat, ako sú napríklad korytnačka riečna alebo orliak morský. "Ľudia sú k luhom kritickí, pretože s množstvom vody prichádzajú komáre, ale i tie plnia svoju funkciu v potravinovom reťazci. Človek nie je pánom tvorstva, ale len súčasťou okolitej prírody," dodala.

V chránenej oblasti Národného parku Donau-Auen sa príroda rozvíja bez hospodárskych zásahov človeka. Najrozsiahlejšie územie lužného lesa sa rozkladá v okolí obce Orth an der Donau, kde od roku 2005 slúži pôvodný stredoveký hrad ako návštevnícke centrum. Jeho cieľom je vytvoriť stredisko environmentálneho vzdelávania. "Centrum poskytuje záujemcom informácie o parku a exkurzie aj v slovenčine. Tematické okruhy sa prispôsobujú ročným obdobiam, počasiu aj výške vody a sú orientované najmä na školské skupiny. No program nielen pre deti," povedal Igor Stahl z Návštevníckeho centra Donau-Auen.

Zámocký ostrov v prírodnom areáli návštevníckeho centra v Orthe ponúka priamy pohľad do života Dunajských luhov, kde sa dajú zblízka pozorovať typické druhy zvierat žijúcich v mokradiach, ako sú korytnačky močiarne alebo hady. Pod vodnou hladinou mŕtveho ramena Dunaja je vybudovaná pozorovateľňa. Pracovníci centra sa podieľajú na ochrane oblasti.

Zlochová vysvetlila, že k správnej ochrane Dunajských luhov pomáha snaha o zaistenie priechodnosti koridoru medzi Alpami a Karpatmi, ktorý je migračnou cestou pre živočíchov. "Na rakúskej strane rieky sa nachádza množstvo vodných priehrad, ktoré majú negatívny vplyv na okolitú prírodu," povedala. Odstránením bariér sa v Rakúsku snažia umožniť živočíchom, ktorí nemôžu migrovať, aby sa vrátili do svojich prirodzených oblastí. Ide najmä o väčšie zvieratá, akými sú rysy alebo medvede.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Galéria mesta Bratislavy prezentuje tvorbu Márie Čorejovej
<< predchádzajúci článok
Na folklórnom festivale Myjava 2017 sa predstaví 1500 účinkujúcich