Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

06. októbra 2009

Očistný kúpeľ Mikve v Divadle ArénaDivadelná hra Mikve od mladej izraelskej autorky Hadar Galron, ktorá v minulej sezóne zarezonovala v susednom Česku, prichádza v slovenskej premiére na dosky divadla Aréna. Vo výhradne ženskom obsadení ...Zdieľať
BRATISLAVA 6. októbra (WEBNOVINY) - Divadelná hra Mikve od mladej izraelskej autorky Hadar Galron, ktorá v minulej sezóne zarezonovala v susednom Česku, prichádza v slovenskej premiére na dosky divadla Aréna. Vo výhradne ženskom obsadení sa vo štvrtok 8. októbra o 19:00 predstaví silná zostava herečiek v zložení Zuzana Kronerová, Slávka Halčáková, Táňa Kulíšková, Zuzana Kanócz, Táňa Radeva, Eva Matejková, Rebeka Poláková a Zuzana Šemeláková. Český režisér Michal Dočekal, ktorý inscenáciu režíruje, sa podpísal aj pod jej minuloročný pražský úspech. "Toto je po prvýkrát, čo robím niečo po druhýkrát," povedal na dnešnej tlačovej besede. Slovenská podoba hry však bude podľa neho iná vďaka iným herečkám, výtvarníkovi či scéne. "Hviezdy sa správajú asi tak ako pán Dočekal, je veľmi skromný," zhodnotil spoluprácu s režisérom, inak šéfom činohry Pražského národného divadla, riaditeľ Arény Juraj Kukura.


Mikve - priestor rituálneho kúpeľa, v ktorom sa židovské ženy pravidelne očisťujú - je hrou, ktorá na pozadí tradičného židovského rituálu odkrýva otázky postavenia žien v spoločnosti a ortodoxnej komunity k bežnému životu. V inscenácii slúži obradný kúpeľ ako miesto stretu rôznych prístupov k viere a k životu. Tu sa zároveň odhaľujú osudy miestnych žien, ich tajomstvá a drámy, o ktorých všetci vedia, ale nikto o nich nehovorí. Zaužívaný stereotyp obradu sa dramaticky zmení príchodom mladej pomocníčky Širy, ktorá odmietne zatvárať oči pred ľudským utrpením a neprávosťami. "Ešte aj v takejto modernej spoločnosti, v ktorej žijeme, je stále čo doháňať v postavení žien. Páči sa mi, že každá z nás je iná, je to pestré. Táto práca sa mi páči a som rada, že som tu," povedala Zuzana Kronerová. "Pán režisér doniesol do tejto inscenácie niečo, čomu som podľahla a asi prvýkrát v živote som s režisérom nebojovala," vyznala sa Slávka Halčáková, ktorá stvárňuje Širu. Zuzana Kanócz označila účinkovanie v hre za veľkú skúsenosť. "Po prečítaní hry som okamžite pristúpila na spoluprácu. V dnešnej dobe je táto téma veľmi dôležitá," skonštatovala Eva Matejková. Táňa Kulíšková je so svojou postavou tiež veľmi spokojná, lebo, ako povedala, takýto typ ešte nikdy nehrala. "Už dva roky som nestála na scéne, tak je jasné, ako ma ponuka potešila," uviedla Táňa Radeva. Pre Zuzanu Šemelákovú je hra Mikve prvou väčšou hereckou skúsenosťou. "Je to fakt krásne pracovať s takýmito ľuďmi," podotkla na tlačovej besede dva dni pred premiérou.Režisér Dočekal priznal, že hre dlho nedôveroval. Po uvedení na doskách Národného divadla v Prahe sa však presvedčil, že má publiku čo povedať. "Zvoliť nepreverený text s problematikou, ktorá je tak trochu exotická, je odvaha," vysvetlil svoju nedôveru k hre. O tom, s akou reakciou sa stretne na Slovensku, bude jasné o pár dní. Autorom scény inscenácie Mikve je rakúsky scénograf Hans Hoffer, ktorého prácu poznajú diváci Arény z hier India Song a Komunizmus. Pôvodnú hudbu skomponoval Michal Novinski.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Jay-Z by rád spolupracoval s Liamom Gallagherom
<< predchádzajúci článok
Nová kampaň bojuje proti rakovine krčka maternice

Očistný kúpeľ Mikve v Divadle Aréna - diskusné fórum čitateľov