Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. apríla 2012

Odborári chcú siahnuť na peniaze súkromným školám



Proti návrhu školských odborárov poskytovať peniaze neštátnym školám a školským zariadeniam len v mimoriadnych situáciách, sa ozývajú súkromné školy, Slovenská komora učiteľov, poslankyňa ...



Zdieľať
vyucovanie v pyzame BRATISLAVA 25. apríla (WEBNOVINY) - Proti návrhu školských odborárov poskytovať peniaze neštátnym školám a školským zariadeniam len v mimoriadnych situáciách, sa ozývajú súkromné školy, Slovenská komora učiteľov, poslankyňa školského parlamentného výboru, ale aj vlastní členovia odborov.


Odborári predložili požiadavku ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi spolu s ďalšími návrhmi na zapracovanie do programového vyhlásenia vlády. Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR považuje takúto požiadavku za protiústavnú a diskriminačnú.

„Školský zákon deklaruje, že jedným z hlavných princípov výchovy a vzdelávania je princíp rovnoprávnosti postavenia škôl a školských zariadení bez rozdielu zriaďovateľa. Tento princíp má v procese fungovania škôl a školských zariadení – a teda aj v jeho financovaní - zamedziť akýmkoľvek náznakom diskriminácie a má byť základným princípom všetkých právnych predpisov, ktoré upravujú postavenie škôl a školských zariadení," uviedla Saskia Repčíková z Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Slovenska, ktorá už predsedu odborárov Pavla Ondeka požiadala o stiahnutie návrhu. Rezort školstva na viacnásobnú žiadosť Asociácie o stretnutie zatiaľ neodpovedal.

Repčíková pripomína antidiskriminačný zákon, podľa ktorého sa zásada rovnakého zaobchádzania, ako i princíp zákazu diskriminácie uplatňuje aj v oblasti vzdelávania. Ústavný súd SR vo svojom rozhodnutí z roku 2010 dokonca konštatoval, že „úlohou zákonodarcu je zaistiť také plošne platné pravidlá pre poskytovanie vzdelávacej služby, ktorá okrem iného zaistí účinnú garanciu práv a povinností pri poskytovaní vzdelávania, kompatibilitu cieľa, obsahu a úrovne poskytovaného vzdelávania vrátane rovnosti podpory z prostriedkov verejných rozpočtov“.


Dotácie zo štátneho rozpočtu sú zo zákona určené na mzdy

Dotácie zo štátneho rozpočtu sú zo zákona určené na mzdy a prevádzku škôl alebo školských zariadení. Z tohto dôvodu považuje Asociácia návrh odborárov aj v rozpore so samotným poslaním odborov, ktorý má podľa stanov „chrániť a obhajovať oprávnené záujmy svojich členov".

Členmi odborov sú totiž aj viacerí pracovníci súkromných škôl. Celkovo by sa predložená požiadavka dotkla mzdových prostriedkov, určených na platy 3863 pedagogických zamestnancov, 1280 nepedagogických zamestnancov a 119 odborných zamestnancov, pracujúcich v súkromných školách a školských zariadeniach.

Slovenská komora učiteľov (SKU) súhlasila s požiadavkami odborárov pre programové vyhlásenie vlády. Tvrdí však, že pri rokovaniach zmienka o návrhu o neštátnych školách nepadla. Komora sa prikláňa k súčasnému systému, v ktorom majú štátne, cirkevné a súkromné školy rovnoprávne postavenie, čo považuje za demokratický prvok vo vzdelávaní demokratických krajín.

"Taktiež argumentuje celkovým systémom rovnakého riešenia postavenia občana ako daňového poplatníka, ktorý svojou čiastkou prispieva na rozvoj výchovy a vzdelávania detí a mládeže. Keďže systém školstva je financovaný na žiaka, v danom čase má každé dieťa v našom štáte svoj „balíček peňazí“ bez rozdielu na druh školy, ktorú navštevuje," uviedla v stanovisku za SKU jej prezidentka Mária Barancová.

Dodala, že súčasný systém financovania je z pohľadu SKU spravodlivý vo vzťahu ku ktorémukoľvek dieťaťu, lebo to sú jeho peniaze, ktoré mu štát poskytuje na vzdelávanie prostredníctvom daní jeho rodičov.


Odborári z Považskej Bystrice poslali nesúhlasný list

Nesúhlasný list už k zmene financovania neštátnych škôl a školských zariadení adresovala predsedovi Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV) Ondekovi základná organizácia odborárov z Považskej Bystrice. "Vedenie OZPŠaV v rozpore so svojimi Stanovami a deklaráciami podáva návrhy, ktoré sú priamo nasmerované proti vlastným členom a proti ich existenčným a sociálnym istotám," uviedla v liste predsedníčka považskobystrickej organizácie Helena Chudá.

Pripomína, že takouto požiadavkou zväz de facto jednostranne podporuje zriaďovateľov zo samosprávy a súčasne takouto požiadavkou vyjadruje podporu odobratia sociálnych istôt jednej skupine pracovníkov školstva, ktorou sú neštátne školy. "Je všeobecne známe, že neštátne školstvo je pre štát oveľa lacnejšie ako verejné, rovnako z meraní OECD a iných relevantných medzinárodných inštitúcií vyplýva, že neštátne školstvo dosahuje rovnaké, ak nie aj lepšie výsledky ako verejné. Prečo teda chcete diskriminovať jednu skupinu vzdelávacích inštitúcii?" pýta sa Chudá.

Požiadavku o nefinancovaní súkromných škôl preto žiada vypustiť z návrhov do programového vyhlásenia vlády. "V opačnom prípade Vás žiadame, aby ste prehodnotili svoje pôsobenie na čele zväzu, ktorý sa hlási ku kultúrnym hodnotám Európy a myšlienkam demokracie, nie diskriminácie," dodala Chudá.


Kritiku vyslovila i poslankyňa za KDH Jana Žitňanská

K vlne kritikov sa pridáva aj poslankyňa za KDH a členka Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Jana Žitňanská. Podľa nej je návrh návratom do komunizmu. Argumentuje, že školy majú rovnaké povinnosti bez ohľadu na zriaďovateľa a aj potreby detí sú rovnaké bez ohľadu na to, či chodia do štátnej, cirkevnej alebo súkromnej školy.

"Takisto aj ich rodičia rovnako platia dane bez ohľadu na to, kto je zriaďovateľom školy pre ich deti," poznamenala Žitňanská. Rôzni zriaďovatelia podľa nej môžu mať pri sledovaní spoločného cieľa odlišné predstavy o spôsobe ako sa k nemu dopracovať, čo kvalite vzdelávania môže iba prospievať.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Úrad pre dohľad pobúrili prezidentove vyjadrenia, bráni sa
<< predchádzajúci článok
Romney sa chystá na Obamu, vyhral ďalších päť primárok