Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

10. októbra 2014

Odporcovia trestu smrti: Treba viac využívať prostriedky proti trestu



Na problematiku psychického zdravia sa tematicky zamerala Svetová koalícia proti trestu smrti pri príležitosti Svetového dňa proti trestu smrti.



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 
Štrasburg/Brusel/Montreuil 10. októbra (TASR) - Na problematiku psychického zdravia sa tematicky zamerala Svetová koalícia proti trestu smrti pri príležitosti Svetového dňa proti trestu smrti.


Pripadá na 10. októbra a v roku 2014 aktivisti Svetovej koalície proti trestu smrti zdôraznili znepokojenie, že sa vyskytujú prípady odsúdenia či hrozby vykonania trestu smrti na väzňoch s poruchami duševného zdravia.

Odporcovia trestu smrti sa zasadzujú za to, aby sa vo väčšej miere využívali už existujúce prostriedky proti vykonaniu trestu smrti. Spomedzi nich Svetová koalícia proti trestu smrti sídliaca vo francúzskom meste Montreuil napríklad uviedla požiadavku, že psychicky choré osoby alebo s nedostatočnou intelektuálnou schopnosťou by nemali byť vystavené trestu smrti.

Európsky deň proti trestu smrti

Cieľom Svetového dňa proti trestu smrti je posilniť všade na svete tendenciu za zrušenie najvyššieho trestu. Na ten istý deň - 10. októbra - pripadá aj Európsky deň proti trestu smrti. Európska únia (EÚ) je proti uplatňovaniu najvyššieho trestu a jeho zrušenie považuje za jeden zo svojich hlavných cieľov v oblasti ľudských práv.

Na Svetovom kongrese proti trestu smrti, konanom 22. júna 2001 v Štrasburgu z iniciatívy francúzskeho združenia Ensemble contre la peine de mort (Spoločne proti trestu smrti), sa položili základy pre vznik Svetovej koalície proti trestu smrti. Od začiatku ju tvorili asociácie, združenia advokátov a aktivisti zasadzujúci sa za zrušenie trestu smrti. Už vtedy si vytýčili cieľ - zaviesť na celom svete jeden deň venovaný otázke zrušenia trestu smrti.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 


Svetový deň proti trestu smrti

Po prípravných stretnutiach v Paríži a Bruseli sa väčšina aktivistov iniciatívy stretla 13. mája 2002 v Ríme. Oficiálne tam založili Svetovú koalíciu proti trestu smrti. V roku 2003 už koalícia iniciovala prvý Svetový deň proti trestu smrti. Iniciatíva našla odozvu v 180 prípadoch na miestnej úrovni. Kanada, Francúzsko, Taliansko, Mexiko, Belgicko, Africká komisia pre ľudské práva a národy, ako aj Európska únia oficiálne podporili Svetový deň proti trestu smrti. Odvtedy sa 10. október stal príležitosťou na zdôrazňovanie zákazu vykonávania trestu smrti.

Predstavitelia Rady Európy, predseda Európskej komisie, zástupcovia EÚ a ministri spravodlivosti podpísali 9. októbra 2007 v Lisabone na medzinárodnej konferencii Európa proti trestu smrti rezolúciu ustanovujúcu 10. október za Európsky deň proti trestu smrti. Podľa EK je "trest smrti porušením najzákladnejšieho ľudského práva, ktorým je právo na život". Podľa EK "pre trest smrti neexistuje ospravedlnenie... Je to morálne neprijateľný, krutý, z právneho pohľadu nesprávny trest, ktorý môže často viesť k usmrteniu nevinného človeka, čo sa už nedá nijako napraviť... Vyhlásením Európskeho dňa proti trestu smrti EK prejavuje rozhodnutie a záväzok nepoľaviť v boji proti tejto praxi, pokiaľ nedôjde na celom svete k jej zrušeniu."

Za Slovensko rezolúciu podpísal v tom čase minister spravodlivosti Štefan Harabin. Z vtedajšej európskej 27 rezolúciu ustanovujúcu Európsky deň proti trestu smrti blokovalo len Poľsko. Podľa Varšavy nebol dôvod na zavedenie takého dňa, lebo trest smrti sa v EÚ už nevykonával. Naopak, Varšava uprednostňovala, aby sa taký deň venoval ochrane života, teda odsúdeniu eutanázie aj umelého ukončenia tehotenstva. Ministri spravodlivosti EÚ sa 7. decembra 2007 dohodli na vyhlásení dňa 10. októbra za Európsky deň proti trestu smrti po tom, ako Poľsko zmenilo postoj.

Od roku 1997 sa trest smrti neuplatnil v ani jednej zo 47 členských štátov Rady Európy. Zrušenie trestu smrti sa považuje za prirodzenú podmienku na vstup do RE.

Zdroje: www.worldcoalition.org, www.coe.int, www.europa.eu, www.amnesty.sk, www.amnesty.org


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V USA zverejnili video záhadného výhercu, ktorý si nevyzdvihol jackpot
<< predchádzajúci článok
Americký herec Christopher Reeve - Superman - zomrel pred 10 rokmi