Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. apríla 2011

OECD predpovedá Francúzsku mierny rastZotavenie francúzskej ekonomiky bude pokračovať miernym tempom, nezamestnanosť však zostane v nasledujúcich dvoch rokoch vysoká. Vyplýva to z aktuálnej prognózy, ktorú zverejnila v pondelok ...Zdieľať
pariz Foto: SITAPARÍŽ 11. apríla (WEBNOVINY) - Zotavenie francúzskej ekonomiky bude pokračovať miernym tempom, nezamestnanosť však zostane v nasledujúcich dvoch rokoch vysoká. Vyplýva to z aktuálnej prognózy, ktorú zverejnila v pondelok Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD). Francúzsky hrubý domáci produkt (HDP) v tomto roku podľa OECD posilní o 1,6 % po tom, čo sa v roku 2010 zväčšil o 1,5 %. V roku 2012 by mala druhá najväčšia ekonomika eurozóny posilniť o 2 %.


Hospodársky rast vo Francúzsku môže profitovať zo skoršieho zotavenia v zahraničí, riziko pre domáce investície a spotrebu podľa OECD na druhej starne predstavujú problémy krajín na okraji eurozóny. Vzhľadom na rozsah aktivít v krajinách, ktoré sú najviac zasiahnuté dlhovou krízou v eurozóne, si väčšiu pozornosť podľa OECD vyžaduje francúzsky bankový sektor.

Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj tvrdí, že francúzska vláda smeruje k splneniu cieľa, ktorým je zníženie deficitu verejných financií v tomto roku na úroveň 6 % HDP z vlaňajších odhadovaných 7,4 %. V prípade, že Francúzsko v roku 2014 zníži rozpočtový deficit na 2 % HDP, celkový verejný dlh krajiny klesne na 90 % HDP. Priemerná miera nezamestnanosti, ktorá minulý rok vo Francúzsku predstavovala 9,7 %, bude podľa OECD ustupovať iba pomaly a v roku 2012 sa dostane na úroveň 9,3 %.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenská premiéra Kia Picanto
<< predchádzajúci článok
Koncert vďaky Ligy proti rakovine

OECD predpovedá Francúzsku mierny rast - diskusné fórum čitateľov