Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. novembra 2009

OECD prognózuje na budúci rok Slovensku dvojpercentný rastDynamika slovenskej ekonomiky by sa podľa Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) mala v nasledujúcich rokoch po tvrdom tohtoročnom páde zvyšovať. Podľa aktuálnej jesennej prognózy ...Zdieľať
BRATISLAVA 19. novembra (WEBNOVINY) - Dynamika slovenskej ekonomiky by sa podľa Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) mala v nasledujúcich rokoch po tvrdom tohtoročnom páde zvyšovať. Podľa aktuálnej jesennej prognózy organizácie by totiž hrubý domáci produkt Slovenska mal po tohtoročnom očakávanom prepade o 5,8 % v budúcom roku stúpnuť o 2 % a v roku 2011 o 4,2 %. OECD tak Slovensku oproti júnovej prognóze navýšila prognózu tohtoročného prepadu hospodárstva o 0,8 percentuálneho bodu a naopak zrevidovala prognózu budúcoročného rastu o 1,1 percentuálneho bodu nadol.


"Aj napriek pokračujúcemu pozitívnemu rastu v treťom štvrťroku, medziročne by mal objem hrubého domáceho produktu za celý tento rok klesnúť o takmer 6 %. Dynamika hospodárstva sa bude graduálne zvyšovať v nadväznosti na svetlejšie vyhliadky rastu svetového obchodu a obnovenie prítoku priamych zahraničných investícií. Vyústiť by to malo do vyše 4-percentného medziročného rastu v roku 2011," konštatuje sa v prognóze OECD.

Postupne s opätovným naštartovaním ekonomiky nám organizácia predpovedá aj zastavenie rastu nezamestnanosti a jej potupné zmierňovanie. V budúcom roku prognózuje mieru nezamestnanosti na Slovensku vo výške 12,7 %, v roku 2011 by mala mierne klesnúť na 12,5 %. Harmonizovaná inflácia by sa mala zvyšovať len pomaly, z tohtoročných 1 % na budúcoročných 1,7 % a napokon na 2,4 % v roku 2011. "V nadväznosti na výrazné spomalenie hospodárstva sa očakáva, že spotrebiteľská inflácia zostane na nízkej úrovni," uvádza organizácia.

Výrazné tohtoročné spomalenie hospodárstva sa však podľa OECD významným spôsobom podpíše pod rozpočtovú stránku. "Fiškálna pozícia sa tento a nasledujúci rok významne zhorší najmä kvôli cyklickému nárastu výdavkov na sociálne benefity a prepadu daňových príjmov, ale tiež kvôli dvom balíkom fiškálnych stimulov prijatým v roku 2009," konštatuje sa v správe. Organizácia očakáva nárast rozpočtového deficitu z tohtoročných 5,9 % hrubého domáceho produktu na 6,3 % v roku 2010 a následne jeho zmiernenie na 5 % o rok neskôr.

"V roku 2010 bude rast deficitu limitovaný niektorými ambicióznymi škrtmi vo výdavkoch. Zo strednodobého hľadiska bude ďalšia fiškálna konsolidácia na zabezpečenie udržateľnosti verejných financií nevyhnutná," píše OECD. Podľa správy šetreniu napomôže automatické ukončovanie účinnosti protikrízových opatrení koncom roka 2010, napriek tomu však budú ďalšie konsolidačné opatrenia nevyhnutné.

Z regionálneho pohľadu OECD väčšine ekonomík strednej Európy očakávania vývoja hrubého domáceho produktu oproti júnovej prognóze zlepšila. Rýchlejšie by malo rásť Poľsko, Česko a Slovinsko a spomaliť by sa mal pokles Maďarska. V prípade Slovenska organizácia prognózu naopak zredukovala smerom nadol.

V prípade Poľska zrevidovala prognózu nahor z úrovne 0,6 % na 2,5 %, v prípade ČR z úrovne 1,4 % na 2 % a Slovinska z 0,7 % na 2,7 %. Pokiaľ ide o Maďarsko podľa organizácie sa jeho ekonomika v roku 2010 zmenší o 1 %, hoci v júni rátala s poklesom o 2,2 %. Pokiaľ ide o porovnanie hospodárskeho rastu s rastom za celú eurozónu, aj Slovensko by malo byť v roku 2010 nad priemerom, keďže rast eurozóny OECD očakáva na úrovni 0,9 %.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ePR: Ako využívať internet v PR komunikácii
<< predchádzajúci článok
Súd rozhodol o vine otca a syna,ktorí vylúpili banku a cestovku

OECD prognózuje na budúci rok Slovensku dvojpercentný rast - diskusné fórum čitateľov