Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. októbra 2007

Okolo prenájmu Gabčíkova Slovenským elektrárňam je ticho



Okolo prenájmu Vodného diela Gabčíkovo (VDG) spoločnosti Slovenské elektrárne, a.s. (SE) je stále ticho. Podľa hovorcu SE Juraja Kopřivu spoločná odborná pracovná skupina stále analyzuje a ...



Zdieľať

BRATISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) - Okolo prenájmu Vodného diela Gabčíkovo (VDG) spoločnosti Slovenské elektrárne, a.s. (SE) je stále ticho. Podľa hovorcu SE Juraja Kopřivu spoločná odborná pracovná skupina stále analyzuje a hodnotí zmluvu o prevádzkovaní vodného diela. "Do vyhodnotenia zmluvy ani členovia Vlády SR a zástupcovia Vodohospodárskej výstavby, ani zástupcovia spoločnosti Slovenské elektrárne nebudú v médiách otvárať témy týkajúce sa práce spoločnej pracovnej skupiny. Verejnosť dostane bližšie informácie, až keď sa skupina dohodne na definitívnom výsledku," povedal pre agentúru SITA Kopřiva. Úrad vlády sa k problematike nevyjadril. "Odporúčame adresovať otázky Ministerstvu hospodárstva SR," reagoval tlačový odbor Úradu vlády. Rezort hospodárstva sa doteraz k téme takisto nevyjadril.

Problémy okolo zmluvy o prenájme vodného diela Gabčíkovo spoločnosti SE vznikli začiatkom novembra minulého roku, kedy vláda vzala na vedomie materiál Preskúmanie právnej a ekonomickej relevantnosti spôsobu privatizácie SE a usporiadanie majetkových vzťahov na vodnom diele Gabčíkovo. Začiatkom januára tohto roku predsedovia strán vládnej koalície po rokovaní vyhlásili, že zmluvu, podľa ktorej môžu VDG disponovať SE, považujú za nulitnú, čiže neplatnú. Podľa vtedajších vyhlásení premiéra Roberta Fica by malo vodné dielo patriť Slovenskej republike. "V podstate zadarmo dostal nový vlastník SE, taliansky Enel, k dispozícii výrobu elektrickej energie v Gabčíkove a Slovensko takto prichádza o 1,5 až 2 mld. Sk ročne," povedal začiatkom januára Fico. Analýzu o prenájme vodného diela Gabčíkovo vypracovalo Ministerstvo životného prostredia SR a jeho štátny tajomník Dušan Muňko ju predstavil začiatkom februára. Muňko sa k analýze nechcel bližšie vyjadrovať, pripustil však, že podľa analýzy je prenájom vodného diela v rozpore s medzinárodnou zmluvou z roku 1977 o výstavbe a prevádzke Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros. "Zmluva je, dovolím si tvrdiť, neštandardná," povedal začiatkom februára Muňko. Vláda schválila analýzu v posledný februárový deň tohto roka. Doteraz však analýza nie je verejnosti sprístupnená.

Koncom februára predseda koaličnej Slovenskej národnej strany Ján Slota povedal, že Slovensko sa bude pravdepodobne s talianskou spoločnosťou Enel súdiť. "My budeme robiť v rámci našich možností všetko preto, aby sa prehodnotila zmluva minimálne vo vzťahu Enelu ku Gabčíkovu. Som hlboko presvedčený, že zmluva, ktorá bola podpísaná, je celá na vode. Zmluva o prenájme Vodného diela Gabčíkovo je totálny paškvil. To je proste podvod enormných rozmerov," povedal vtedy Slota. Zmluva o prenájme VDG je neplatná aj podľa vyhlásenia generálnej prokuratúry z marca tohto roka. Generálna prokuratúra navrhla podať návrh na určenie neplatnosti zmluvy. S generálnou prokuratúrou súhlasil aj Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý sa rozhodol navrhnúť súdu zrušenie právoplatnosti spomínanej zmluvy. Slovenské elektrárne boli stále podľa svojho hovorcu Juraja Kopřivu presvedčené, že zmluva o prenájme VDG je štandardná a platná.

V tom čase sa však už pripravoval vznik pracovnej skupiny, na ktorej vytvorení sa dohodol 25. februára tohto roku premiér Robert Fico s generálnym riaditeľom spoločnosti Enel Fulviom Contim. "Všetky argumenty položíme na stôl v rámci pracovnej skupiny, ktorú kvôli tomu vytvárame. Je tam niekoľko okruhov, ktoré si potrebujeme vyjasniť," povedal vtedy Fico. "Slovenské elektrárne sú obrovský podnik, v ktorom sa môžu vyskytnúť každodenné problémy. Preto vítam zriadenie tejto pracovnej komisie, ktorá bude tieto problémy riešiť. Ja som presvedčený, že keď budú známe výsledky z pracovnej skupiny, tak budú všetky problémy vyriešené a všetci sa presvedčia, že sa Enel stal skutočne dobrým občanom Slovenskej republiky," nechal sa počuť po rokovaní so slovenským premiérom Conti. Vtedy obaja predstavitelia okrem iného oznámili, že Slovenské elektrárne sa rozhodli dostavať 3. a 4. blok Atómovej elektrárne Mochovce.

Taliansky Enel vstúpil koncom apríla minulého roka do Slovenských elektrární ako 66-percentný akcionár. Za väčšinový balík akcií Slovenských elektrární zaplatil 839 mil. eur. Zvyšných 34 % akcií SE zostáva v rukách Fondu národného majetku SR.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prvý pilier je podľa Lipšica pyramídová hra
<< predchádzajúci článok
Polícia v Indii zachránila nelegálne pracujúce deti