29. augusta 2007

Okolo Slovenska - Na úvod triumf Poliaka Sapu

Poliak Marcin Sapa z tímu DHL Author sa stal víťazom úvodnej etapy 51. ročníka cyklistických pretekoch Okolo Slovenska, ktorá mala štart aj cieľ v Banskej Bystrici a merala 142,4 km. Na 2. ...

BANSKÁ BYSTRICA 29. augusta (WEBNOVINY) - Poliak Marcin Sapa z tímu DHL Author sa stal víťazom úvodnej etapy 51. ročníka cyklistických pretekoch Okolo Slovenska, ktorá mala štart aj cieľ v Banskej Bystrici a merala 142,4 km. Na 2. mieste finišoval v stredu na námestí SNP v súboji štvorčlennej skupiny so sekundovým odstupom Holanďan Joost van Leijen, tretí skončil Čech Martin Mareš. Hrdinom etapy bol Chorvát v službách slovinského tímu Perutina Ptuj Radoslav Rogina, ktorý v daždivom a chladnom počasí strávil 80 km v úniku a napokon obsadil 4. miesto. Zo slovenských cyklistov bol v cieli etapy najlepší Juraj Sagan z Dukly Trenčín, ktorého klasifikovali na 14. mieste. Sapa sa vo štvrtok v 2. etape z Banskej Bystrice do Liptovského Mikuláša (170,2 km) oblečie do žltého trička lídra pretekov. "Bola to veľmi ťažká etapa. Keďže pršalo, bolo treba byť opatrný. V záverečnom špurte som si veril. Kto bude lídrom nášho tímu po dnešnej etape ešte neviem, zatiaľ je ním obhajca Romanik. Ja sa dobre cítim v kopcoch, časovku však mám ešte radšej," povedal Sapa, ktorý v tejto sezóne dosiahol celkovo piaty etapový triumf.

V poradí 51. ročník najväčšieho podujatia na slovenských cestách odštartoval hodinu popoludní prezident SR Ivan Gašparovič. Do bojov v okolí metropoly stredného Slovenska sa v deň výročia SNP vydalo v dresoch
19 tímov 136 cyklistov z 18 krajín, vrátane obhajcu prvenstva Radoslawa Romanika z Poľska.
Počas prvej etapy absolvovali cyklisti dva mimomestské okruhy a ďalších šesť v uliciach Banskej Bystrice. Prvú horskú prémiu 51. ročníka na méte 15,7 km vyhral Slovinec Matija Kvašina. V zjazde pred Banskou Bystricou (35. km) unikol juniorský majster Európy v cyklokrose 2005 Róbert Gavenda a v etapovom meste vyhral rýchlostnú prémiu. V závere prvého 43 km dlhého okruhu sa spustil dážď, ktorý preteky ešte viac zdramatizoval. Gavenda si vypracoval polminútový náskok na pelotón, v stúpaní na horskú prémiu v druhom okruhu sa však už poradie menilo. "Od začiatku som sa o únik pokúšal viackrát a napokon to vyšlo. V stúpaní na horskú prémiu ma však dostihli a v závere som sa už viac-menej trápil. Na mokrej a technickej trati som si však veril, lebo mi sedela," uviedol Gavenda. Na vrchole horskej prémie bol najlepší Rogina, ktorý sa odpútal od zvyšku štartového poľa a postupne svoj náskok zvyšoval. Dážd a náročné stúpania preverili cyklistov a viacerí po páde či z výkonnostných dôvodov museli vzdať. Švéd Jonas Bjelkmark skončil s otrasom mozgu v nemocnici. Do okruhov v Banskej Bystrici vchádzal Rogina s minútovým náskokom, ktorý si dlho udržiaval. Za ním jazdila trojica Mareš, Sapa a van Leijen, ktorá stratu postupne znižovala a 5 km pred cieľom Chorváta dostihla. V záverečných metroch nastúpili Sapa s s Van Leijenom, viac síl v koncovke mal Poliak. "Pri pokuse som si veril. Bolo zlé počasie, mohlo to vyjsť. Bol som sám vpredu takmer 80 km, v závere mi už chýbali sily," poznamenal Rogina.

Výsledky - Okolo Slovenska:
Neoficiálne - 1. etapa (Banská Bystrica - Banská Bystrica, 142,4 km): 1. Marcin Sapa (Poľ.) DHL Author 3:34:28 h, 2.Joost van Leijen (Hol.) Van Vliet - EBH +1, 3. Martin Mareš (ČR) PSK Whirlpool +3, 4. Radoslav Rogina (Chorv.) Perutina Ptuj +7, 5. Alexejs Saramotinš (Lot.) Rietumu Bank Riga +1:34, 6. Vid Ogris (Slovin.) Radenska Powerbar +1:47,... 14. Juraj Sagan (SR) Dukla Trenčín, 15. Branislav Zachar (SR) Dukla Trenčín, 16. Miroslav Keliar (SR) ŽP Šport Podbrezová všetci +2:53