13. februára 2016

Olympijský výber na záver zdolal Slovinsko a vyhupol sa na čelo

Václav Stupka, ilustračné foto.

Václav Stupka, ilustračné foto. Foto: TASR - Radovan Stoklasa
Innsbruck 13. februára (TASR) - Olympijský hokejový výber Slovenska uspel vo svojom záverečnom vystúpení na turnaji Euro Ice Hockey Challenge v Innsbrucku, keď zvíťazil nad Slovinskom 5:3 a vyhupol sa na čelo priebežnej tabuľky. O jeho konečnom umiestnení na podujatí definitívne rozhodne až druhý sobotňajší duel medzi domácim Rakúskom a Francúzskom (16.00 h). Slováci potrebovali k celkovému prvenstvu na turnaji, aby Rakúšania nevyhrali v riadnom hracom čase. V tom prípade by mali hráči SR na čele šesť bodov rovnako ako druhé Slovinsko, v ich prospech by hral lepší vzájomný zápas.

Slováci mali v dueli s "rysmi" od úvodu herne navrch, vytvárali si množstvo šancí a v 2. tretine viedli suverénne 4:1. Dva góly vsietil Václav Stupka, po jednom pridali Radoslav Macík a Lukáš Paukovček, pričom všetci štyria útočníci si otvorili strelecký účet v reprezentácii. Slovinci potom dokázali dvoma presnými zásahmi duel zdramatizovať, no záverečné slovo mal v 55. minúte Andrej Kudrna, ktorý spečatil výsledok na konečných 5:3. Tím vedený trénerom Petrom Oremusom tak ukončil turnaj s bilanciou dve víťazstvá (nad Francúzskom 2:1 a Slovinskom 5:3) a jedna prehra (s Rakúskom 1:3).

Slovinci nastúpili na tretí zápas na turnaji už bez svojich opôr z KHL Jegliča, Tičara a Muršaka, čo poznačilo ich výkon. Slovenský výber mal raketový nástup, už v 58. sekunde putoval na trestnú lavicu Sabolič a jeho vylúčenie potrestal v presilovke Macík. Súper sa však zo studenej sprchy rýchlo otriasol a dokázal rovnakým spôsobom odpovedať, počas vylúčenia Majdana vyrovnal Verlič. Hoci Slovinci boli v ďalších minútach strelecky mierne aktívnejší, v ďalších herných činnostiach mal jasne navrch slovenský tím. Darilo sa najmä druhému útoku, tesný náskok vrátil mužstvu v 13. minúte Paukovček.

Necelé tri minúty pred prestávkou prekonal Gračnara v bránke "rysov" Stupka, keď sa z ľavej strany natlačil cez obrancu a bekhendom ponad brankárovu lapačku zavesil na 3:1. "Oremusovci" tak druhýkrát v zápase využili početnú výhodu. Ten istý hráč sa strelecky presadil aj v 25. minúte, keď strelou z nulového uhla prekvapil Gračnara. Svoju druhú asistenciu v stretnutí si pripísal Tibenský. Slováci boli na ľade lepším tímom, mali viac z hry a vytvárali si viac šancí ako súper. V závere tretiny však trochu poľavili, čo Slovinci okamžite využili na zníženie na 3:4, keď v rýchlom slede skórovali Ograjenšek a Pem. V úvode tretieho dejstva sa museli hráči v bielych dresoch brániť pri vylúčení Stupku, no oslabenie prežili bez ujmy. V 55. minúte vlial pokoj na slovenské hokejky Kudrna, ktorý upravil na 5:3. Olympijský výber si už vedenie ustrážil a doviedol zápas do úspešného konca.

Hlasy po zápase:
Martin Štajnoch, obranca a kapitán SR:
"Z mojej strany som na tomto turnaji určite cítil zodpovednosť, keďže som vedel, aké výsledky dosiahol tím minulý rok. Chcel som, aby sme tento rok zahrali lepšie a poslali trochu lepšie výsledky do sveta. Myslím si, že z tohto hľadiska sa nám to určite podarilo. Škoda toho druhého smoliarskeho zápasu s Rakúskom. Mali sme v ňom množstvo vylúčených hráčov a to nám nedovolilo lepšie odohrať zápas, keďže väčšinu času sme hrali v oslabení. Myslím si, že toto mužstvo zanechalo celkovo dobrý dojem a viacero chalanov dostane šancu v ďalšom reprezentačnom kempe."

Euro Ice Hockey Challenge 2016
Olympijský výber SR - Slovinsko 5:3 (3:1, 1:2, 1:0)
2. Macík (R. Rapáč, Paukovček), 13. Paukovček (Kubka, Rosandič), 18. Stupka (Holenda, Tibenský), 26. Stupka (Tibenský, Rehák), 55. Kudrna (Macík) - 5. Verlič (Vidmar, Milovanovič), 37. Ograjenšek (Sabolič), 39. Pem (Koblar). Rozhodovali: Novák (SR), Gregersen - Seewald, Verworner (všetci Rak.), vylúčení: 3:4, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 250 divákov

Zostavy
Olympijský výber SR:
Baroš - Štajnoch, Kozák, Kubka, Rosandič, Hatala, Deyl, Rehák, Holenda - Majdan, Zigo, Puliš - Macík, Paukovček, R. Rapáč - B. Rapáč, Kudrna, Gašparovič - Tibenský, Galamboš, Stupka
Slovinsko: Gračnar - Kovačevič, Pretnar, Vidmar, Milovanovič, Selan, Tavželj, Logar - Hebar, Mušič, Sabolič - Ograjenšek, Verlič, Pance - Koblar, Pem, Pešut