24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2015

05. mája 2015

ONLINE: Slovensko - Slovinsko 3:1. Slovensko dokonalo megaobrat, hrdinami Laco a kanonier Gáborík

Aj v treťom dueli na turnaji inkasovali Slováci ako prví.

I. tretina

Slovinci začali aktívne, prvé dve formácie sa usadili v útočnom pásme, Laca však vážnejšie neohrozili. V druhej minúte mali prvú šancu aj naši hokejisti, keď sa obranca Ďaloga z pravej strany natlačil pred Kristana. V ďalšej šanci bol Lušňák, pri následnej dorážke Rodman hákoval Hudáčka a putoval na trestnú lavicu. V početnej výhode si Slováci nevypracovali gólové príležitosti, až po jej skončení sa pokúšal skórovať Jurčo.

V šiestej minúte zatiahol záchrannú brzdu Graňák, keď pred Lacom fauloval Muršaka. Slovinci jeho vylúčenie potrestali - od modrej čiary vystrelil Krajnc a puk do slovenskej bránky tečoval Urbas - 0:1. V deviatej minúte sa snažil individuálne presadiť Pánik, ale Kristan bol pozorný. Slovinský gólman si poradil aj s tečom Draveckého po Barankovej strele a zneškodnil aj Daňov pokus spomedzi kruhov. V 12. minúte na obrannej modrej čiare stratil puk Kopecký a druhý gól mal na hokejke Muršak.

Po ďalšej chybe, ktorú v obrannom pásme spravil Meszároš, mohol vedenie Slovincov navýšiť aj Pance. V následnom protiútoku sa po prihrávke Baranku pred slovinskou bránkou výborne uvoľnil Hudáček, ale Kristan si z jeho pokusom poradil. V 16. minúte chybovali aj Slovinci - Kovačevič pri rozohrávke nastrelil Viedenského, od ktorého sa puk odrazil k Jurčovi, útočník Detroitu však namieril iba do pripraveného Kristana.

II. tretina

Aj druhú dvadsaťminútovku začali aktívnejšie Slovinci, Laco musel zlikvidovať strelecký pokus Robara a neskôr aj dorážku Jegliča. V 23. minúte putoval na "lavicu hanby" Baranka. Slovinskí hokejisti na celé dve minúty zavreli Slovákov v útočnom pásme a Laco si poradil so strelami Pretnara, Kranjca, Muršaka a aj dorážkou Urbasa.

V 27. minúte sa Daňo natlačil spoza bránky pred Kristana, ale z menšieho závaru pred slovinskou bránkou sa puk do siete nepodarilo poslať Gáboríkovi ani Surovému. Na opačnej strane skúšal šťastie Mušič a Laca musel zasiahnuť lapačkou.

Za prvých desať minút druhej tretiny Slováci vyslali na Kristana iba tri strely. V 31. minúte Slováci predviedli rýchlu akciu, keď Pánik priťukol v obrannom pásme na Bližňáka, ktorý prihral k ľavému mantinelu na Bartoviča, ale jeho strelu Kristan betónom vyrazil. Pri vylúčení Urbasa nastrelil Tatar pravú tyčku. V oslabení však zahrozili aj Slovinci - Kopitar založil protiútok dvoch proti jednému a jeho strelecký pokus brankár Laco s veľkou námahou zneškodnil a v ďalšej šanci bol aj Urbas, ktorí naskočil z trestnej lavice.

V 34. minúte fauloval Tatar a slovinskí hokejisti opäť zamkli Slovákov v obrannom pásme. Na 2:0 mohli zvýšiť Kopitar a Urbas, ktorí sa pred Lacom snažili doraziť puk po strele Kranjca. Ich početnú výhodu ukončil nedovolený zákrok Saboliča na slovenského gólmana. V presilovej hre najprv Graňákovu strelu spomedzi kruhov tečoval Jeglič a puk po strele Jurčinu skryl Kristan do lapačky.

III. tretina

Úvodné sekundy poslednej tretiny patrili Gáboríkovi, ktorý vyskúšal pozornosť slovinského gólmana. Slováci na rozdiel od prvých dvoch tretín začali aktívnejšie - Kristan však vyrovnanie nepripustil. V 44. minúte Gáborík spoza bránky prihral Surovému, ale jeho bekhendový pokus v sieti neskončil.

Pri vylúčení Saboliča sa snažil po Daňovej strele poslať puk do bránky Gáborík a slovinskí brankár fantasticky zasiahol aj proti strele Jurča. Slováci vyrovnali až v ďalšej presilovke - Meszároš od modrej čiary prepálil všetko, čo mu stálo v ceste - 1:1. O necelé dve minúty sa faulu dopustil aj Tičar, ale tentokrát sa Slovinci ubránili. Kristan si poradil so strelami Jurčinu a Meszároša, Hudáčkovu tečovaný strelu Surový do siete nedostal a slovenskí hokejisti nepremenili v úspech ani prečíslenie troch proti jednému.

V 53. minúte musel po dlhom čase zasahovať aj Laco, do nebezpečných šancí sa dostali Kopitar a Muršak. V 55. minúte strelil svoj prvý gól na turnaji Gáborík, ktorý si výborne uvoľnil po prihrávke Hudáčka a nekompromisne zavesil - 2:1. V 58. minúte nebezpečne vypálil Vidmar, puk po jeho strele Laco betónom skvele vyrazil. Slovinci v závere odvolali brankára a sekundu pred koncom skóroval do prázdnej bránky Gáborík - 2:1.

Výsledok: B-skupina (Ostrava)

Slovensko - Slovinsko 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)

06:20 - 0:1 J. Urbas (A. Krajnc, S. Kovačevič) - presilová hra
47:57 - 1:1 A. Meszároš (T. Surový) - presilová hra
54:16 - 2:1 M. Gáborík (L. Hudáček, T. Surový)
59:59 - 3:1 M. Gáborík - gól do prázdnej bránky

Vylúčenia:
02:46 Marcel Rodman - 2 min. (hákovanie)
05:22 Dominik Graňák - 2 min. (hákovanie)
22:52 Ivan Baranka - 2 min. (nedovolené bránenie)
30:19 Jan Urbas - 2 min. (hákovanie)
33:23 Tomáš Tatar - 2 min. (nedovolené bránenie)
34:49 Robert Sabolič - 2 min. (nedovolené bránenie)
44:12 Robert Sabolič - 2 min. (nebezpečná hra so zdvihnutou hokejkou)
46:53 Aleš Mušič - 2 min. (zdržiavanie hry)
49:36 Rok Tičar - 2 min. (podrazenie)

strely na bránu: 33:23, vylúčenia: 3:6 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Olenin, Gofman (obaja Rus.) - Semjonov (Est.), Carnathan (USA), 8832 divákov

Slovensko: J. Laco - Meszároš, Graňák, Jurčina, Sersen, Marek Ďaloga, J. Mikuš, A. Jánošík - M. Daňo, T. Kopecký, Gáborík - Tatar, Viedenský, Jurčo - Pánik, Bližňák, Bartovič - Dravecký, Lušňák, L. Hudáček
Slovinsko: Kristan - Pretnar, Kranjc, Gregorc, Robar, Vidmar, Kovačevič, Tavželj, Štebih - Muršak, A. Kopitar, Urbas - Jeglič, Tičar, Sabolič - Pance, Razingar, Mušič - Ograjenšek, M. Rodman, Goličič