14. februára 2018

Online ZOH 2018 v Pjongčangu (hokej): Slovensko – OŠR (Rusko) 3:2

Slovenská hokejová reprezentácia hrá v stredu od 21:10 miestneho času (13:10 SEČ) proti Rusom svoj prvý zápas v A-skupine olympijského

Online ZOH 2018 v Pjongčangu (hokej): Slovensko – OŠR (Rusko)

PJONGČANG 14. februára  - Slovenskí hokejisti vo svojom úvodnom vystúpení na ZOH 2018 v kórejskom Pjongčangu predviedli skvelý obrat proti Olympijským športovcom z Ruska, triumfovali 3:2 a usadili sa na prvom mieste tabuľky B-skupiny.

Rusi do zápasu vstúpili oveľa aktívnejšie ako slovenskí reprezentanti a v 5. min si vypracovali už dvojgólové vedenie zásahmi Vladislava Gavrikova a Kirilla Kaprizova. Slováci sa ešte v úvodnej časti hry dostali späť do zápasu, v priebehu 110 sekúnd sa o vyrovnanie postarali Peter Ölvecký a Martin Bakoš.

O prekvapivom triumfe hokejistov spod Tatier nad hviezdnym ruským výberom rozhodol v 49. min tvrdou strelou v presilovej hre obranca Peter Čerešňák. Rusi v tretej tretine zatlačili zverencov Craiga Ramsayho, ale neprekonali Branislava Konráda. Slováci hrozili najmä z protiútokov, ale ani Vasilij Košečkin už neinkasoval.

Odporúčame:
ZOH 2018 Zimné olympijské hry v Pjongčangu (online)

Slovenský národný tím hral na ZOH proti Rusku piaty zápas. V Lillehammeri 1994 a Soči 2014 sa tešila „zborná“, v Turíne 2006 a Vancouveri 2010 triumfovali hokejisti spod Tatier. Zaujímavosťou je, že až trikrát sa muselo predlžovať. Pre Rusov bude štart v Pjongčangu špecifický.

Rusi poskladali tím z hráčov pôsobiacich v KHL v kluboch CSKA Moskva a SKA Petrohrad, dopĺňa ich Sergej Moziakin z Metallurgu Magnitogorsk. Najmä mená v útoku vzbudzujú prirodzený rešpekt, Dvojica Iľja Kovaľčuk – Pavel Daciuk odohrala dovedna 1769 zápasov v základnej časti NHL a v sumáre tam nastrieľala v najprestížnejšej profilige 731 gólov. Ruský tím mnohí považujú za papierového favorita na zlato.

Slováci majú vo výbere štrnásť hráčov z českej extraligy, desať hráčov hrá v Tipsport lige. Jediným zástupcom KHL je obranca Michal Čajkovský z Jekaterinburgu. Najskúsenejším členom tímu je obranca Dominik Graňák, ktorý v reprezentácii odohral už 175 zápasov. Viac ako sto duelov v národnom družstve odohrali aj iný bek Tomáš Starosta (140) a útočník Tomáš Surový (118), ktorý je v Pjongčangu kapitánom slovenského výberu.

Hlasy po zápase:

Craig Ramsay, tréner SR: "Je to veľmi cenné víťazstvo, zvlášť po tom, čo sme hneď v úvode prehrávali 0:2. Napriek tomu sa nikto na striedačke nevzdával a keď sme ubrańili oslabenia a dali prvý gól, vycítili sme svoju šancu. Chalpci hrali mimoriadne obetavo, hádzali sa do striel. Som hrdý na ich výkon. Bolo dôležité, že hráči mysleli pozitívne aj za nepriaznivého stavu."

Patrik Lamper, útočník SR: "Mal som dva nájazdy, no puk mi v nich nesadol ideálne. Nepremenil som ich. Viem, že aspoň jeden musím premeniť."

Branislav Konrád, brankár SR: "Chlapci zblokovali veľa striel a určite majú z nich menšie zranenia. Nebáli sme sa hrať a strieľať, ani keď sme boli unavení. Tréner nám pred turnajom povedal, že môžeme zdolať hocikoho. Bojovali sme a to bolo dôležité."

Dominik Graňák, obranca SR: "Bolo dôležité, že aj po góle na 0:2 sme všetci zostali sústredení a veľmi nám pomohli aj tréneri. Bol to náš prvý zápas po dlhšej dobe, niektorí nehrali aj dva týždne. Keď sme strelili prvý gól, hrali sme oveľa lepšie."

Oleg Znarok, tréner OŠR: "Prehrali sme, musíme sa s tým vyrovnať. Všetky chyby, ktoré som urobil, napravím. Nebudem viniť tím ani niektorých hráčov, pretože to je môj tím."

Iľja Kovaľčuk, útočník OŠR: "Hrali sme zle, ale sme som istý, že všetko zlepšíme. Musíme vyvodiť správne závery. Slovinsko dnes porazilo Ameriku, predpokladali sme, že v našej skupine budú vyrovnané tímy. Každý môže poraziť každého. Slovákom zachytal brankár, v prvej tretine mali len štyri strely. Potom sa však uvoľnili a boli lepší."

ZOH 2018 v Pjongčangu

Odporúčame:
ZOH 2018 v Pjongčangu: Hokej (program, výsledky, tabuľky)

HOKEJ: A – SKUPINA

SLOVENSKO – OŠR (RUSKO) 3:2 (2:2, 0:0, 1:0)

02:54 0:1 V. Gavrikov (A. Vojnov)
04:08 0:2 K. Kaprizov (N. Gusev)
16:05 1:2 P. Ölvecký (D. Graňák)
17:55 2:2 M. Bakoš (M. Hovorka)
48:30 3:2 P. Čerešňák (M. Haščák, M. Bakoš)

Vylúčenia:
10:30 P. Čerešňák – 2. min (podrazenie)
19:50 M. Čajkovský – 2 min. (nedovolené bránenie)
37:50 A. Barabanov – 2 min. (podrazenie)
38:26 M. Haščák – 2 min. (seknutie)
38:41 S. Kalinin – 2. min (podrazenie)
41:57 L. Cingeľ – 2 min. (nedovolené bránenie)
45:28 V. Vojnov – 2 min. (zdržiavanie hry – vyhodenie puku)
47:48 I. Telegin – 2 min. (zdržiavanie hry – vyhodenie puku)
52:25 T. Marcinko – 2 min. (podrazenie)
54:57 M. Čajkovský – 2 min. (podrazenie)
58:35 A. Marčenko – 2 min. (podrazenie)

vylúčenia: 6:4 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: B. Iverson (Kan.), A. Rantala (Fín.) – V. Lederer (ČR), N. Vanoosten (Kan.)

Slovensko: Konrád – Čajkovský, Starosta, Čerešňák, Graňák, Valach, M. Ďaloga, Baranka – L. Nagy, Surový, Kudrna – M. Bakoš, Bubela, M. Haščák – Paulovič, M. Krištof, Ölvecký – Lamper, T. Marcinko, Cingeľ – M. Hovorka
OŠR: Košečkin – Gavrikov, Vojnov, Marčenko, Nesterov, Zub, Zubarev, Kiselevič – Moziakin, Daciuk, Kovaľčuk – Kaprizov, Šipačov, N. Gusev – Širokov, Prochorkin, Barabanov – Andronov, Kalinin, Grigorenko – Telegin

I. TRETINA

V úvode zápasu boli aktívni hokejisti Ruska, ktorí sa vyše minútu „točili“ v útočnom pásme a Slováci vyhodili iba na zakázané uvoľnenie. Z pokračujúceho tlaku vyťažili Rusi úvodný gól, keď v 3. minúte brankára Konráda prekonal Prochorkin, ktorý tečoval puk po strele Gavrikova – 0:1.

O 74 sekúnd už Ramsayho zverenci prehrávali 0:2 – strelu Guseva za Konráda usmernil Kaprizov. Slováci sa „pozreli“ do útočného pásma súpera až v siedmej minúte, ale Marcinkova prihrávka z pravého kruhu nenašla jeho spoluhráčov. V 9. minúte Konrád chytil dorážku z bezprostrednej blízkosti a ešte predtým sa po jednom zo zákrokov ťažko dvíhal z ľade útočník Krištof.

Rusi boli naďalej aktívni a v 10. minúte Daciuk nakorčuľoval do pásma, prenechal puk Moziakinovi, ale toho našťastie Slováci čisto zastavili, aj keď to smrdelo podrazením. Z následnej kontry mohli skórovať aj Ramsayho zverenci – Paulovič dobre hľadal pred bránou Ölveckého, ktorý však nedokázal prekonať ruského gólmana.

Slováci sa museli následne brániť počas vylúčenia Čerešňáka – najväčšiu šancu mal Gusev, ktorému síce strela nesadla ale narobila problémy Konrádovi. V 15. minúte Zubarev „poslal“ tvrdým „hitom“ na ruskú striedačku Bakoša.

V 16. minúte preveril Košečkina strelou do modrej čiary Bubela. V čase 16:05 sa z gólu tešili aj Slováci – po Graňákovej prihrávke sa na modrej čiare výborne uvoľnil Ölvecký a strelou z pravého kruhu na vhadzovanie prekonal Košečkina – 1:2.

O 110 sekúnd už bolo vyrovnané – Hovorka v obrannom pásme zblokoval strelu, puk prihral na Bakoša, ktorý si nakorčuľoval do pásma a Košečkin inkasoval druhýkrát – 2:2.

Desať sekúnd pred koncom prvej časti sa faulu dopustil Čajkovský a tak druhú tretinu začnú presilovkou Rusi.

ZOH 2018 v Pjongčangu (hokej): Slovensko – OŠR (Rusko) 3:2

II. TRETINA

Slovenskí hokejisti na začiatku druhej dvadsaťminútovky ubránili presilovú hru súpera, 20 sekúnd pred jej koncom však mali štastie, keď Daciuk trafil hornú žŕdku Konrádovej bránky.

V 25. minúte mali Rusi ďalšiu šancu, ale Konrád výborným zákrokom vychytal Vojnova. O niekoľko sekúnd si slovenský gólman poradil aj s bekhendovým zakončením Daciuka. Ramsayho zverenci vyslali prvú strelu v druhej tretine na Košečkina až v 27. minúte, keď od modrej čiary na Košečkina pálil Čerešňák.

Veľkú šancu mal v 31. minúte Grigorenko, ale puk do odkrytej bránky neusmernil. Po tlaku Rusov sa odvážne pustil do útočného pásma Paulovič – po kľučke medzi Gavrikovom a Kiselevičom puk z jeho hokejky tesne minul pravú tyčku Košečkinovej bránky. Na druhej strane predviedol zázračný zázrak lapačkou Konrád po Kovaľčukovej strele. Slovenský gólman o pár sekúnd chytil aj puk po strele Moziakina.

V 35. minúte sa museli aj Rusi oslobodiť zakázaným uvoľnením, keď Slováci predviedli veľmi dobré striedanie, v ktorom zaujalo najmä bekhendové zakončenie Ďalogu. V 38. minúte prenikal Nagy do útočného pásmu, trochu si ho podržal Zubarev, ale nevylučovalo sa. Na trestnú lavicu odišiel až Barabanov za hákovanie Čajkovského.

Slovenská presilovka však trvala iba 36 sekúnd, pretože na „lavicu hanby“ putoval Haščák. V hre 4 proti 4 mal veľkú šancu Ďaloga, ktorý bránený Širokovom a Vojnovom skvele prenikol až pred Košečkina, ale prestrelil. Od vylúčenia Haščáka uplynulo iba 15 sekúnd a sily na ľade sa opäť menili, keďže fauloval Kalinin. V presilovke štyroch proti trom zaujala šanca Bakoša.

III. TRETINA

Tretia tretina sa začala vo formáte štyroch proti štyrom a po návrate Haščáka na ľad aj krátkou 15-sekundovou presilovkou slovenského výberu. V 42. minúte Cingeľ po buly v obrannom pásme Rusov fauloval Guseva a putoval na trestnú lavicu.

Ruské hviezdy v početnej výhode zavreli Slovákov na takmer celé dve minúty do obranného pásma. Najväčšiu šancu mal po Vojnovovej prihrávke Daciuk, ale prestrelil. Konráda preveril Nesterov a Kovaľčukov pokus zblokoval Lamper.

V 46. minúte vystrelil puk do hľadiska Vojnov, no jeho vylúčenie Slováci nepotrestali. V ich početnej výhode zaujala šanca Krištofa. Po jej skončení vystihol Vojnov rozohrávku Starostu a rútil sa do útočného pásma. Výborným zákrokom ho však zastavil Bubela.

V 47. minúte Telegin napodobnil Vojnova a za vyhodenie puku do hľadiska putoval na trestnú lavicu. Jeho vylúčenie Slováci potrestali – od mantinelu sa po súbojoch s Rusmi výborne uvoľnili Bakoš s Hasčákom a druhý menovaný poslal puk Čerešnákovi na modrú a jeho delovka skončila za Košečkinom – 3:2.

Rusi po inkasovanom góle zvýšili aktivitu, mali niekoľko šancí a po faule Marcinka mali výhodu ďalšej presilovej hry, na ktorej začiatku v závare pred brankárom Konrádom mal šancu Nesterov. V oslabení zahrozili aj Slováci – Cingeľ v úniku prihral Lamperovi a Košečkin predviedol fantastický zákrok.

Náskok Slovenska pri vylúčení Čajkovského mohol v 56. minúte zvýšiť Lamper, ktorý sa dostal do samostatného nájazdu, ale jeho strelu medzi betóny Košečkin zneškodnil. Rusi aj po presilovke zavreli Slovákov do obranného pásma – veľkú šancu mal Šipačov a po ďalšom zákazanom uvoľnení si tréner slovenskej reprezentácie Ramsay zobral oddychový čas.

Ruský tlak v závere prerušilo vylúčenie Marčenka a slovenskí hokejisti už svoj náskok ustrážili.

NOMINÁCIA REPREZENTÁCIE ZOH 2018

Brankári: Ján Laco (HC Sparta Praha/ČR, 51 zápasov/0 gólov), Branislav Konrád (HC Olomouc/ČR, 18/0), Patrik Rybár (HK Hradec Králové/ČR, 1/0)

Obrancovia: Ivan Baranka (HC Vitkovice Ridera/ČR, 85/6), Michal Čajkovský (HC Avtomobilist Jekaterinburg, Rus./KHL, 28/3), Dominik Graňák (HK Hradec Králové/ČR, 175/10), Marek Ďaloga (HC Sparta Praha/ČR, 57/4), Tomáš Starosta (HK Dukla Trenčín, 140/6), Juraj Valach (Piráti Chomutov/ČR, 26/0), Peter Čerešňák (HC Škoda Plzeň/ČR, 65/6), Juraj Mikuš (HC Sparta Praha/ČR, 61/3)

Útočníci: Martin Bakoš (Bílí Tygři Liberec/ČR, 40/7), Miloš Bubela (HC ’05 iClinic Banská Bystrica, 7/1), Marcel Haščák (HC Kometa Brno/ČR, 75/9), Lukáš Cingeľ (HK Hradec Králové/ČR, 34/4), Tomáš Marcinko (HC Oceláři Třinec/ČR, 53/9), Patrik Lamper (HC ’05 iClinic Banská Bystrica, 6/2), Ladislav Nagy (HC Košice, 90/30), Tomáš Surový (HC ’05 iClinic Banská Bystrica, 118/22), Andrej Kudrna (HC Sparta Praha/ČR, 31/9), Peter Ölvecký (HK Dukla Trenčín, 39/3), Michal Krištof (HK Nitra, 6/0), Matej Paulovič (HK Nitra, 8/1), Matúš Sukeľ (MHk 32 Liptovský Mikuláš, 7/0), Marek Hovorka (HC Košice, 30/2)

Zdroj: Webnoviny.sk - Online ZOH 2018 v Pjongčangu (hokej): Slovensko – OŠR (Rusko) © SITA Všetky práva vyhradené.