Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. septembra 2006

Operácia v beztiažovom stave skončila úspechom



Francúzski lekári dnes úspešne vykonali operatívny zákrok pri prvej operácii na svete v beztiažovom stave. Tím lekárov, anestéziológov a istiacich vojenských parašutistov vzlietol z letiska v ...



Zdieľať

BRATISLAVA 27. septembra (WEBNOVINY) - Francúzski lekári dnes úspešne vykonali operatívny zákrok pri prvej operácii na svete v beztiažovom stave. Tím lekárov, anestéziológov a istiacich vojenských parašutistov vzlietol z letiska v Bordeaux na juhozápade Francúzska a počas trojhodinového letu odstránil nezhubný nádor z ramena odvážneho dobrovoľníka.

Aj keď sa podľa plánov neráta s využitím lekárov v kozme, tento projekt Európskej vesmírnej agentúry (ESA) má svoje opodstatnenie. Jeho účelom je totiž vyvinúť špeciálne robotické zariadenie na operovanie, ktoré by zo Zeme riadil tím odborníkov pomocou satelitu. "Od februára nacvičujeme operácie na zemi a v lietadle. Pre nás je to absolútne jasná záležitosť," uviedla lekárka Dominique Martin z fakultnej nemocnice vo francúzskom Bordeaux. Prvá cvičná operácia sa odohrala v októbri 2003, keď tím lekárov operoval 0,5 milimetrovú tepnu na chvoste pokusného potkana. Európske vesmírne lietadlo, špeciálne upravený Airbus A300, lietalo na parabolickej dráhe, pričom počas jej vrchnej fázy na 20 až 22 sekúnd v lietadle vzniká stav beztiaže. Tento proces sa počas troch hodín letu zopakoval asi 30 krát. Tím lekárov zakaždým pri normálnej gravitácii svoju prácu prerušil.

Anestéziológ Laurent de Coninck pred operáciou veril, že bude mať veľký význam pre výskum vesmíru, keďže vďaka nej sa budú môcť určiť postupy pre liečenie zranení astronautov. "Viac ako 400 ľudí už bolo vo vesmíre. Šanca na to, že by sa niekto vo vesmíre zranil, je vysoká. Poslať zraneného na Zem je tak riskantné, ako aj nákladné," vysvetlil. Jeho kolegyňa Martin verí, že raz budú pracovať na vytvorení operačného bloku na vesmírnej základni na Mesiaci. Svetové vesmírne agentúry dúfajú, že do roku 2020 sa im podarí na Mesiaci vybudovať permanentne obývanú základňu, ktorá by mala pomôcť pri výskume mesačných zdrojov a testovaní zariadení pre cesty na Mars. "Lety na Mars nie sú otázkou bezprostrednej budúcnosti," povedal Guy Laslandes, šéf programu Ariane V Francúzskeho národného centra pre vesmírne štúdie. "Experiment pomôže zdokonaliť pracovné metódy a miniaturizáciu pracovných nástrojov, ktoré sa potom môžu využívať v extrémnych podmienkach na Zemi, ako napríklad počas misií na Severný pól,"

SITA,AFP,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zajacovu žalobu na Martinákovú súd zamietol
<< predchádzajúci článok
Aquathermal Senec vlani s výrazným rastom tržieb