Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

31. augusta 2016

OPOZÍCIA: A. Danko nie je riaditeľom poslancov, tým je iba volič



Predseda NR SR Andrej Danko



Zdieľať
Predseda NR SR Andrej Danko Foto: TASR - Michal Svítok
Bratislava 31. augusta (TASR) - Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) nie je riaditeľom poslancov, tým je jedine volič. Po dnešnom rokovaní poslaneckého grémia to pred novinármi vyhlásila šéfka poslaneckého klubu opozičnej SaS Natália Blahová. Politici na grémiu rokovali o návrhu novely Rokovacieho poriadku NR SR z dielne koalície, ktorú opozícia ostro kritizuje.




"Tieto zmeny v rokovacom poriadku absolútne popierajú parlamentnú demokraciu tak, ako sme ju doteraz poznali. Pán Danko je hrobárom parlamentnej demokracie. Ak sa stavia do pozície etalónu slušnosti, takto dehonestuje svojich kolegov a tvári sa ako riaditeľ, tak hrubo nepochopil to, čím parlament SR je. On nie je riaditeľom poslancov. Tým je volič. On jediný rozhoduje o tom, či svojmu poslancovi dá alebo nedá hlas," zdôraznila Blahová.

Podľa podpredsedníčky parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) sa koaliční poslanci tvária, že dávajú opozícii šancu diskutovať o zmenách rokovacieho poriadku. "Ale oni si len hľadali alibi. Stretnutie bolo plné osobných atakov, nebola to racionálna debata o tom, čo nám predostreli. Tvária sa, že rokovací poriadok je jediný problém tejto krajiny, ale nie je. Tou je korupcia. Chcú nás prevalcovať. Koalícia ide zošnurovať práva opozičných poslancov," zdôraznila Ďuriš Nicholsonová.

Šéf poslaneckého klubu OĽaNO-NOVA Richard Vašečka zopakoval, že opozícia sa obráti na Ústavný súd SR, ak rokovací poriadok prejde v navrhovanej podobe. "Určite to budeme riešiť. Ale stále som mierny optimista, že ten rubikon neprekročia. Ak to ale dotiahnu dokonca, budeme postupovať rázne," uzavrel s tým, že ešte v prvom čítaní o novele v septembri predloží procedurálny návrh na stiahnutie právnej normy z rokovania.

Za nedemokratickú považuje opozícia napr. navrhovanú nevyváženosť pri možnosti vystúpiť v pléne u člena vlády a u poslanca. "Sme parlamentná republika, poslanec má kontrolovať vládu. Bude ale časovo obmedzený, kým člen vlády nie. Napr. minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) bude môcť rečniť aj hodinu a pol a poslanec bude môcť na neho reagovať 20 minút," zdôraznil Vašečka.

Navrhovaný zákaz bannerov zase považuje za obmedzenie slobody prejavu. "Už boli takéto pokusy napr. v Maďarsku, kde takéto niečo prešlo. Potom sa poslanci maďarského parlamentu obrátili na Európsky súd pre ľudské práva a uspeli," dodal Vašečka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Sobotňajší sprievod Pride Košice podporí práva LGBTI ľudí
<< predchádzajúci článok
Merkelová: Nemecko zostane Nemeckom, migranti ho nezmenia