Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. februára 2018

Opozícia chce zakázať nové tabule a názvy ulíc oslavujúcich totalitu



Na archívnej snímke poslanec SaS Ondrej Dostál a poslankyňa OĽaNO-NOVA Viera Dubačová.



Zdieľať
Na archívnej snímke poslanec SaS Ondrej Dostál a poslankyňa OĽaNO-NOVA Viera Dubačová. Foto: TASR - Michal Svítok
Bratislava 25. februára (TASR) - Umiestňovanie pamätníkov, pomníkov a pamätných tabúľ oslavujúcich komunistický, fašistický alebo nacistický režim by sa malo zakázať. Rovnako by malo byť zakázané pomenovávať nové ulice a verejné priestranstvá po predstaviteľoch týchto zločineckých režimov.


Navrhujú to opoziční poslanci Národnej rady SR Peter Osuský, Ondrej Dostál (obaja SaS) a Viera Dubačová (nezaradená) v novele zákona o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému, ktorý predložili na marcovú schôdzu parlamentu.

Žiadny z navrhovaných zákazov sa podľa nich nemá vzťahovať na už existujúce pamätníky, pomníky, tabule, názvy ulíc či verejných priestranstiev. "Zákon teda nevyžaduje, aby sa premenovali už existujúce názvy ulíc či verejných priestranstiev, či odstránili existujúce pamätníky, pomníky či pamätné tabule, smerom do budúcnosti však bude platiť," vysvetľujú.

Pripomínajú, že Slovensko je zvrchovaný, demokratický a právny štát, ktorý si dni výročí protifašistického Slovenského národného povstania z roku 1944 a začiatku demokratickej revolúcie proti komunistickému režimu v novembri 1989 pripomína štátnymi sviatkami. Poukazujú aj na trestnosť používania symboliky a oslavovania, či obhajovania komunistického, fašistického a nacistického režimu a ideológie.

"Napriek tomu na území demokratickej SR existujú ulice a iné verejné priestranstvá pomenované po predstaviteľoch komunistického režimu, alebo po dôležitých udalostiach spojených s komunistickým hnutím," upozorňujú poslanci, spomínajú aj sochy, pomníky či pamätníky. Za problém považujú aj to, že k inštalovaniu pamätníkov a tabúľ venovaných predstaviteľom komunistického či fašistického režimu dochádza aj v období demokracie. Poslanci to preto chcú zakázať.

V nedeľu 25. februára uplynie 70 rokov od komunistického prevratu, ktorý bývalé Československo uvrhol do 40 rokov trvajúcej neslobody a totality. Totalitný komunistický režim v Československu priniesol mnoho obetí na životoch, tisíce uväznených či inak prenasledovaných ľudí, ktorí sa postavili na odpor komunistickému zriadeniu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pamätník na cintoríne v Stakčíne pripomína obete Veľkej vojny
<< predchádzajúci článok
Platy poslancov by mohli vzrásť o 100 až 300 eur