Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. novembra 2014

Opozícia volá po prísnejšom preverovaní schránkových firiem



Na snímke plénum parlamentu počas prejavu poslanca NRSR Daniela Lipšica (nezaradený) na mimoriadnej 42. schôdzi NRSR na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi. V Bratislave, 9. novembra 2014.



Zdieľať
Na snímke plénum parlamentu počas prejavu poslanca NRSR Daniela Lipšica (nezaradený) na mimoriadnej 42. schôdzi NRSR na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi. V Bratislave, 9. novembra 2014. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 28. novembra (TASR) - Vládny návrh novely zákona o verejnom obstarávaní je len marketingovým ťahom a skutočné pozadie schránkových firiem zúčastnených vo verejných súťažiach neodhalí. Tvrdia to viacerí opoziční poslanci NR SR na margo právnej normy, o ktorej sa diskutuje aj dnes v úvode štvrtého rokovacieho dňa 44. schôdze parlamentu.


Opoziční poslanci sú presvedčení, že je potrebné zaviesť povinnosť zverejňovať aj konečného užívateľa výhod z uzavretého kontraktu so štátom. V tomto duchu predkladajú svoje pozmeňujúce návrhy Daniel Lipšic, Miroslav Beblavý (obaja nezaradení) či Lucia Žitňanská (Most-Híd). Poslední dvaja menovaní dokonca navrhujú zavedenie registra konečných užívateľov výhod.

Do spoločnej správy výborov, ktorú zostavil gestorský Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti, sa žiaden sprísňujúci opozičný návrh nedostal. Poslanci tak skúšajú svoje šťastie s pozmeňujúcimi návrhmi priamo v pléne. Držia sa pritom vyhlásenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý vyjadril ochotu komunikovať o prípadných vylepšeniach.

Samotná novela o verejnom obstarávaní, o ktorej by sa mohlo definitívne rozhodnúť už po 11. hodine, má zamedziť účasti schránkových firiem vo verejnom obstarávaní. Súťaží sa bude môcť po novom zúčastniť len taká právnická osoba, ktorá bude schopná preukázať vlastnícke vzťahy až po úroveň fyzickej osoby. Výnimku tvoria akciové spoločnosti kótované na burzách v členských štátoch Európskej únie, Európskeho hospodárskeho priestoru a OECD, ako aj ich dcérske spoločnosti. Tieto firmy totiž podľa predkladateľa musia splniť rad náročných kritérií, a preto nemôže ísť o klasické schránkové firmy.

Po prerokovaní tohto návrhu sa plénum vráti k diskusii o novele Zákonníka práce, ktorá sprísňuje podmienky pre agentúrne zamestnávanie. Rezort práce chce takto zabrániť zneužívaniu agentúrneho zamestnávania, ktoré je dnes podľa neho veľmi rozšírené. Novela má zabezpečiť agentúrnym zamestnancom rovnaké podmienky, ako majú interní zamestnanci.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Muž si zabudol vo vlaku notebook a druhý sa nepriznal že ho našiel
<< predchádzajúci článok
NDS nakúpi 26 osobných áut strednej kategórie za 434.200 eur