Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. apríla 2012

Oprava národnej galérie bude stáť tridsať miliónov eurDlhodobo plánovaná rekonštrukcia sídla Slovenskej národnej galérie (SNG) v Bratislave sa môže začať. V piatok 30. apríla vydal končiaci minister kultúry Daniel Krajcer pokyn, aby SNG do ...Zdieľať
sng pred rekonstrukciou BRATISLAVA 2. apríla (WEBNOVINY) - Dlhodobo plánovaná rekonštrukcia sídla Slovenskej národnej galérie (SNG) v Bratislave sa môže začať.


V piatok 30. apríla vydal končiaci minister kultúry Daniel Krajcer pokyn, aby SNG do 10. apríla predložila Ministerstvu kultúry (MK) SR presný harmonogram začatia rekonštrukčných prác a všetkých súvisiacich opatrení.


Čakali desať rokov

Na kompletnú rekonštrukciu a modernizáciu priestorov národnej galérie v Bratislave je na tri roky vyčlenených 30 miliónov eur. Ako v pondelok pre médiá uviedol Krajcer, týmto rozhodnutím sa "po vyše desiatich rokoch čakania spúšťa rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie". Vláda totiž o nej po prvý raz rozhodla pred desaťročím.

Ako povedal Krajcer "k dispozícii sú finančné prostriedky, ktoré má ministerstvo kultúry nielen na tento rok, ale aj na ďalšie dva roky v rámci rozpočtu verejnej správy".

Spolu je to 30 miliónov eur na roky 2012 - 2014, z ktorých je na tento rok určená približne tretina. Zvyšné dve tretiny podľa ministra bude musieť jeho nástupca v rozpočte MK SR obhájiť. Spomínaných 30 miliónov je podľa Krajcera suma, ktorá má pokryť celú rekonštrukciu, potrebné stavebné úpravy a ďalšie výdavky. Myslí si, že definitívne náklady môžu byť aj nižšie, ak bude proces úsporný, možno aj o 20 %.

"Je tu reálna možnosť, že zhruba po troch rokoch môže Slovensku a Bratislave pribudnúť po zrekonštruovanej Redute aj zrekonštruovaná Slovenská národná galéria," dodal Krajcer s tým, že začatiu rekonštrukcie doteraz bránil nedostatok zdrojov v rozpočte MK SR.Web galérie bol predražený

Daniel Krajcer zdôraznil, že pri rozhodnutí o odsúhlasení zdrojov na rekonštrukciu sídla Slovenskej národnej galérie v Bratislave čakal na definitívne ukončenie sporu okolo webstránky SNG. Oficiálnu časť znaleckého posudku k webstránke už má. Potvrdila, že web SNG bol predražený. Namiesto pôvodných 25-tisíc eur mal stáť len niečo vyše sedemtisíc. Zvyšných vyše 17-tisíc eur musí SNG vrátiť. SNG zároveň už vyvodila osobnú zodpovednosť.

"Pravdu povediac, čakal som, kým sa uzavrie táto kapitola. Až na základe toho, že už je oficiálny posudok a oficiálne som požiadal o vrátenie týchto peňazí, som spustil aj túto ďalšiu - už teda príjemnejšiu časť fungovania SNG," dodal pre médiá.

O zatvorení premostenia SNG rozhodla 1. marca 2001 vtedajšia generálna riaditeľka SNG Katarína Bajcurová. Za rozhodnutím zavrieť premostenie stála "snaha ochrániť vystavené diela nielen z nášho majetku, ale aj z cudzích majetkov, ktoré sme na výstavách práve v premostení využívali", konštatovala Bajcurová v marci 2011.

Budova je v zlom stave

O tom, že stav bol naozaj vážny, svedčí aj situácia, na ktorú si z tých čias spomína. "Keď som prišla sprevádzať vtedajšieho prezidenta republiky Michala Kováča a po diele Mikuláša Galandu tiekla voda, vlastnoručne som dielo musela odstrániť. Voda si hľadala stále nové chodníčky, jedna diera sa opravila, vzápätí vznikala druhá, nedala sa tu udržať stabilná klíma a nestabilná klíma je vlastne základný nepriateľ výtvarného umenia," uviedla Bajcurová.

Premostenie 3. apríla 2001 odstavili od energie. Stalo sa tak po 24 rokoch od jeho otvorenia v roku 1977. Galéria tak prišla o približne 1 800 m2 výstavnej plochy, v dôsledku čoho musela výrazne modifikovať dramaturgický plán expozícií a výstav, pretože na výstavy zostalo iba 1 200 m2. To znamená tri podlažia Esterházyho paláca zrekonštruované v roku 2005, ktoré pri štandardnej vyťaženosti ponúkajú priestor pre približne sedem výstavných projektov do roka.

Vláda SR v marci 2002 schválila návrh projektu Rekonštrukcie a modernizácie areálu SNG a program ich financovania na roky 2003 – 2009 ako rezortnej priority kapitoly MK SR. V rokoch 2003 a 2005 sa uskutočnili dve architektonické súťaže, prvá bez výsledku. SNG je na rekonštrukciu pripravená od roku 2005. Víťazný návrh zo súťaže z roku 2005 sa stal podkladom pre vypracovanie stavebného zámeru od autorov Martina Kusého a Pavla Paňáka.

Náklady boli v roku 2005 stanovené na vyše miliardy korún vrátane DPH. SNG má k dispozícii všetky stavebné relevantné rozhodnutia, ktoré sú stále právoplatné, ale nič sa nezačalo robiť. V roku 2009 bola modernizácia a dostavba areálu SNG v Bratislave pozastavená pre krízu.

Súčasné vedenie k 10. výročiu uzatvorenia premostenia okrem iného poukázalo na to, že prevádzka nového Slovenského národného divadla ukázala opodstatnenosť nákladov v kultúre. Podľa galérie sa SND celkom prirodzene stalo centrom spoločenského života. "To isté nastane v zrekonštruovanom areáli SNG o to viac, že architektonické riešenie tento návrh vťahuje do štruktúry mesta a vo veľkej miere pamätá na neplatiaceho diváka," tvrdí SNG.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Juhozápad Mexika zasiahlo ďalšie silné zemetrasenie
<< predchádzajúci článok
Turistov chcú na strednom Slovensku udržať najmenej tri dni

Oprava národnej galérie bude stáť tridsať miliónov eur - diskusné fórum čitateľov