Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. januára 2016

Ornitológovia cez víkend zrátajú orly kráľovskéOrol kráľovský Foto: TASR/František IvánZdieľať
Orol kráľovský Foto: TASR/František Iván


Bratislava 14. januára (TASR) - Ornitológovia budú počas víkendu pokračovať v zisťovaní počtu dravcov, zamerajú sa na orla kráľovského, orliaka morského a sokola rároha. Ide o súčasť medzinárodného monitoringu. Spomínané druhy patria na Slovensku medzi ohrozené, sčítanie má pomôcť ich efektívnejšej ochrane. Minulý týždeň ornitológovia mapovali stav hají červených.

"Orol kráľovský a sokol rároh budú monitorovaní vo svojich lovných oblastiach, kde sa v zime zdržujú najčastejšie. Prejdeme aj oblasti, v ktorých hniezdia. Orliaka morského budeme pozorovať pozdĺž vybraných úsekov toku rieky Morava. Aj tento dravec je na našom území vzácnym hniezdičom a podobne ako haja červená zvýšené počty dosahuje práve na zimných nocoviskách pozdĺž vodných tokov, kde nachádza dostatok potravy," hovorí Lucia Deutschová z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

Sčítanie dravcov v zimnom období má podľa jej slov veľký význam pre ich ochranu, pretože sa podarí identifikovať nové alebo overiť známe lokality, ktoré si vyberajú pre svoj odpočinok. "Dozvieme sa tiež to, koľko ich u nás v zime žije. Pri sčítaní úzko spolupracujeme najmä s kolegami z Maďarska, Rakúska a Českej republiky," doplnila Deutschová. Výsledky si záujemcovia budú môcť pozrieť na stránke www.dravce.sk.

Ornitológovia upozorňujú, že tieto druhy čelia aj v zime rôznym hrozbám. "Potvrdzujú to nedávne nálezy vzácnych dravcov, ktoré uhynuli pri konzumácii otrávených návnad. Zvýšený pohyb našich ľudí v teréne pomôže pri prevencii a odhaľovaní takýchto prípadov. V tomto období máme vonku viac ako 100 odborníkov. Intenzívne spolupracujeme s políciou, využívame tiež fotopasce, kamery a iné technológie," priblížila Deutschová. Problémom je aj stret vtákov s elektrickými vedeniami. Tomu ma zabrániť projekt Life Energia, v rámci ktorého sa budú na ne osádzať reflexné prvky.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Niektoré bezpečnostné opatrenia v ČR zrušili
<< predchádzajúci článok
Produkcia ropy v Rusku by sa mala tento rok udržať na rekordnej úrovni