Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. decembra 2006

Paleontológovia našli skamenelinu dvojhlavého plazaFrancúzski a čínski paleontológovia našli na geologickej formácii Jisjan na severovýchode Číny skamenelinu dvojhlavého plaza, ktorý toto územie obýval asi pred 150 miliónmi rokov. Oblasť je ...Zdieľať

BRATISLAVA 24. decembra (WEBNOVINY) - Francúzski a čínski paleontológovia našli na geologickej formácii Jisjan na severovýchode Číny skamenelinu dvojhlavého plaza, ktorý toto územie obýval asi pred 150 miliónmi rokov. Oblasť je pre paleontológov hotovým rajom, už v minulosti tu našli pozostatky prehistorických vtákov a operených dinosaurov.

Kostra dvojhlavého plaza dlhá sedem centimetrov patrila pravdepodobne novonarodenému, alebo embriotickému jedincovi. Vyššieho veku sa nemohol dožiť pre poruchu nazývanú axiálna bifurkácia. Axiálna bifurkácia je známa vývinová porucha vyskytujúca sa u plazov, napríklad u korytnačiek, či hadov. Prejavuje sa tým, že organizmu narastú miesto jednej hlavy dve. V dospelosti tento druh dorastal do dĺžky jedného metra. Správu publikoval odborný časopis Biology Letters, ktorý vydáva Kráľovská spoločnosť vo Veľkej Británii.

SITA,AFP,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Turkmenbašiho uložili do rodinnej hrobky
<< predchádzajúci článok
Záplavy si v Indonézii a v Malajzii vyžiadali vyše 60 životov

Paleontológovia našli skamenelinu dvojhlavého plaza - diskusné fórum čitateľov

Že by...?25.12. 17:56:00