Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. októbra 2014

Pamätná tabuľa na SNM pripomína návštevu ruského cára Petra Veľkého



Na snímke slávnostné odhalenie pamätnej tabule na počesť návštevy ruského cára Petra I. na budove Slovenského národného múzea v Bratislave.



Zdieľať
Na snímke slávnostné odhalenie pamätnej tabule na počesť návštevy ruského cára Petra I. na budove Slovenského národného múzea v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 16. októbra (TASR) – Na hlavnej budove Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave dnes slávnostne odhalili pamätnú tabuľu na počesť návštevy ruského cára Petra I. Veľkého. Trojjazyčný text pripomína jeho pobyt v Bratislave a za stojacim cárom je symbol lodí, kvôli ktorým prišiel. Autorom umeleckého diela je akademický sochár Alexander Bence.


"Vidím tu pamätník pána Masaryka, ktorý bol zakladateľom československého štátu. Tu vedľa je pamätná tabuľa Petra Veľkého, ktorý bol zakladateľ Ruska. Začal budovať naše spoločné vzťahy, ktoré dodnes pokračujú. Ja mám na Slovensko dobré spomienky, pretože keď som v Prahe študoval, na internáte boli študenti z rôznych krajín, ale najkrajšie boli Slovenky," povedal v príhovore minister kultúry Ruskej federácie Vladimir Medinskij.

Okrem predstaviteľov samosprávy mesta sa prítomným niekoľkým stovkám divákov prihovoril aj prezident Ruského fondu kultúry, svetoznámy herec a režisér Nikita Michalkov. Za minútu vtipne vyjadril svoju lásku k Slovensku, za čo si vyslúžil veľký potlesk.

Táto slávnosť spolu s už otvorenou výstavou Cár Peter Veľký objavuje Európu, ktorá je v Ruskom centre vedy a kultúry, i piatkovým (17.10. o 16.00 h) koncertom mladých hudobníkov moskovského Kadetského hudobného učilišťa na Hlavnom námestí sú podujatia projektu Peter Veľký sa vracia do Bratislavy. V nej bol pred 316 rokmi tri dni - od 18. do 20. júna 1698.

Peter I. Veľký, celým menom Peter Alexejevič z rodu Romanovovcov, sa narodil v Moskve (1672). Od roku 1682 až do svojej smrti bol ruským cárom a od roku 1721 ruský imperátor. Preslávil sa snahou modernizovať ruskú ríšu v politickom, ekonomickom aj kultúrnom smere. Táto rozsiahla krajina za jeho vlády vstúpila medzi európske veľmoci, nadviazala s nimi kontakty.

Ako 25-ročný sa v roku 1697 v utajení vydal na cesty do západoeurópskych krajín, kde sa zoznámil s technickým pokrokom pri stavbe lodí. Tiež sa zaujímal o rôznu výrobu, ale aj knižnice, divadlá, múzeá, hvezdárne, univerzity, prístavy a všeličo iné. Navštívil Nemecko, Holandsko, Anglicko, Uhorsko, Poľsko. Kontaktoval sa s významnými vojenskými a politickými osobnosťami, vedcami, umelcami, technikmi a do práce v Rusku bolo prijatých vyše tisíc dôstojníkov, námorníkov, inžinierov či lekárov, aby sa podieľali na celkovej modernizácii krajiny. V Európe umiestnil stálych technických a obchodných rezidentov, ktorí pracovali pre Rusko. V roku 1703 založil Petrohrad, ktorý bol vyše dve storočia hlavným mestom ruského impéria. V tomto meste zomrel v roku 1725.

Fotogaléria: Odhalenie pamätnej tabule na počesť návštevy ruského cára Petra I.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Miláne sa stretli nemecká kancelárka a ukrajinský prezident
<< predchádzajúci článok
Nákaze medzi škôlkarmi by mohli zabrániť ranné kontroly