Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. februára 2013

Pápež má roky kardiostimulátor, odslúži poslednú omšuVatikán po prvýkrát priznal, že pápež Benedikt XVI. má už dlhé roky pacemaker a že pred niekoľkými mesiacmi mu v tajnosti vymenili batériu. Hovorca Vatikánu Federico Lombardi povedal, ...Zdieľať
benediktxvi VATIKÁN 12. február (WEBNOVINY) - Vatikán po prvýkrát priznal, že pápež Benedikt XVI. má už dlhé roky pacemaker a že pred niekoľkými mesiacmi mu v tajnosti vymenili batériu.


Hovorca Vatikánu Federico Lombardi povedal, že Benediktovi prístroj inštalovali dávno predtým, ako sa v roku 2005 stal pápežom. Nedávny lekársky zákrok označil za rutinný.

Taliansky denník Il Sole 24 uviedol, že pápežovi menili v prístroji na podporu činnosti srdca batériu pred tromi mesiacmi v nemocnici v Ríme.

Pápež Benedikt XVI. dá veriacim posledné zbohom na audiencii na Námestí sv. Petra vo Vatikáne 27. februára, deň predtým, ako oficiálne odstúpi zo svojej funkcie. V utorok o tom informoval hovorca Svätej stolice Federico Lombardi. "Posledná generálna audiencia sa uskutoční na námestí, keďže príde veľa ľudí," povedal Lombardi na tlačovom brífingu.


Obrazom: Život pápeža Benedikta XVI.


Hovorca tiež uviedol, že pápežova tradičná omša na popolcovú stredu 13. februára bude jeho poslednou náboženskou ceremóniou vo funkcii hlavy katolíckej cirkvi. Bohoslužba, ktorou si kresťania pripomenú začiatok pôstneho obdobia pred Veľkou nocou, sa uskutoční v Bazilike sv. Petra, aby sa tam vmestili veľké množstvá ľudí, ktorých príchod sa po oznámení rezignácie očakáva.

Vo štvrtok sa navyše uskutoční stretnutie s predstaviteľmi cirkvi z Ríma, s ktorými bude hovoriť o svojich skúsenostiach počas reformného Druhého vatikánskeho koncilu v 60. rokoch.

Pápež Benedikt XVI. v pondelok neočakávane oznámil, že 28. februára odstúpi zo svojho postu. Rozhodnutie zdôvodnil vysokým vekom, ktorý mu podľa jeho slov neumožňuje pokračovať v plnení pápežských povinností. Osemdesiatpäťročný Benedikt je pritom prvou hlavou katolíckej cirkvi za posledných takmer 600 rokov, ktorá sa k takémuto kroku odhodlala.

Odporúčame:

Šok z Vatikánu, pápež Benedikt XVI. rezignuje

Prvé reakcie na odstúpenie pápeža Benedikta XVI.

Naposledy pápež dobrovoľne abdikoval pred vyše 700 rokmi

Správa o pápežovi je ako blesk z jasného neba

Obrazom: Pápež Benedikt XVI. sa vzdal pontifikátu

Po abdikácii pápeža vedie cirkev kardinálsky zbor

Príčiny abdikácie pápeža treba hľadať v plnení povinností

Benedikt XVI. prejavil vnútornú slobodu, tvrdí Zvolenský

Ako sa volí nový pápež

Pápeža môže vystriedať černoch, šance má Južná Amerika

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Reakcie médií: Pápež sklamal aj svojich najbližších
<< predchádzajúci článok
Štatistici hľadajú dodávateľa nového registra podnikateľov

Pápež má roky kardiostimulátor, odslúži poslednú omšu - diskusné fórum čitateľov