Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Víkend

15. októbra 2005

Pavarotti povedal: Dosť!



Luciano prišiel na svet 12. októbra 1935 v Modene. Prvé zážitky s hudbou mal v miestnom cirkevnom zbore, ktorého členom bol aj jeho otec Fernando.



Zdieľať
Práve po otcovi pekárovi, ktorý si pri práci rád pospevoval, zdedil chlapec krásny hlas. V jedenástich rokoch ho ohúril koncert Benjamina Gigliho a vtedy slávnemu spevákovi povedal: „Keď vyrastiem, aj ja budem tenoristom.“ A skutočne sa tak stalo. Začal študovať spev a v roku 1961 debutoval v úlohe Rudolfa v Bohéme.

Vysoké C

Jeho umelecký rast bol prudký. V roku 1972 sa prvýkrát predstavil v Metropolitnej opere. Medzinárodné uznanie mu priniesla nielen brilantná technika a jeho povestné vysoké C, ale predovšetkým emotívne podanie jeho partov, farba, sila a jedinečnosť jeho hlasu. Do newyorského Central Parku dokázal prilákať svojím spevom pol milióna fanúšikov. Jeho honoráre rástli priamo úmerne s pribúdajúcimi úspechmi, ale peniaze nikdy neváhal použiť aj pre dobro iných. Pomáhal chudobnej Afrike, aj vojnou či prírodnými katastrofami zničeným krajinám. Postupne si vypestoval nielen povesť dobráka, ale aj čudáka. Najmä s vekom uňho pribúdajú maniere, ktoré možno ospravedlniť prívlastkom hviezdne.
Keď jeho hlas začal slabnúť a v áriách mu chýbal jas a istota, Pavarotti tento vývoj zhodnotil triezvo. Už v roku 1997 predpovedal koniec svojej kariéry. „Debutoval som v roku 1961. Štyridsaťročná kariéra je viac, ako si môže tenor želať,“ povedal vtedy. O rok neskôr síce stále spieval, ale zase vyhlásil: „Päťdesiat rokov kariéry určite oslavovať nebudem. Nikdy doteraz som si nepoložil otázku, kedy skončím. Ale som si istý, že ďalších desať rokov už spievať nevydržím.“ Ako 67-ročný znova pripomenul, že chystá koniec, teraz už s presnejším dátumom - rok 2005. „Žiadny umelec nie je nesmrteľný, a tým skôr ja. Nastal čas, aby som si povedal dosť. Hoci si myslím, že mám stále dobrý hlas, chcem žiť vo svojom dome s dcérou Alicou,“ dodal. A priblížil aj predstavu svojej rozlúčky s publikom. „Posledné turné mojej kariéry, turné na rozlúčku, sa začne v Metropolitnej opere v New Yorku. Potrvá po celý rok 2004 až do začiatku roka 2005. Budem spievať na všetkých operných scénach, ktoré sú spojené s mojou dráhou, aby som pozdravil publikum, ktoré ma sledovalo a malo rado.“ Aj keď predsa napokon svoj odchod do penzie ešte o trochu odložil, dnes je už jasné, že sa lúči. „Budem dávať hodiny spevu a chcem sa tiež sústrediť na zorganizovanie nových medzinárodných dostihov,“ približuje víziu svojho dôchodku.

Dám si polievku

Piesne ako Ó sole mio, Santa Lucia, Mamma, Volare v jeho podaní už zľudoveli. A aké pocity máva Pavarotti bezprostredne po svojom vystúpení? „Adrenalín z nočného koncertu ma spaľoval až do šiestej ráno,“ povedal po jednom svojom vystúpení. „Vtedy si zvyknem dať nejakú polievku a idem spať.“ V druhej polovici jeho života však zahorel aj láskou. Zahľadel sa do mladej sekretárky. Istý čas zvládal manželku aj milenku, ale obe ženy túto situáciu dlho nezniesli. Nicoletta začala nástojiť na sobáši a manželka Adua na rozvode a odstupnom vo výške 200 miliónov nemeckých mariek. Bolo to v roku 1999. Rozviedol sa v tichosti, po 39 rokoch manželstva.  S Nicolletou, o 34 rokov mladšou, sa oženil po siedmich rokoch známosti, 13. decembra 2003 v Modene, osemnásť mesiacov po narodení ich dcérky Alice. Z prvého manželstva má tri dcéry. Na otázku novinárov, ako na jeho spev vplýva jeho vzťah s 27- ročnou Nicolettou Mantovaniovou, odpovedal: „Som veľmi šťastný.“ A prezradil aj recept na plač svojej najmladšej dcéry: „Keď plače, spievam jej. A to tak nahlas, že ihneď prestane.“
Muž s hlasom, ktorý ľudia nazývajú „slnečný“, oslávil v stredu sedemdesiatku. Poslednú sieť svojich 40 koncertov po celom svete nazvanú Turné na rozlúčku - Večer, na ktorý sa nezabúda ukončí v roku 2006. A s akým posolstvom opúšťa svetové pódiá? „Je mi jasné, že pre mier na svete nemožno urobiť takmer nič. Je veľmi ťažké presvedčiť ľudí, že mier môžu vytvoriť iba oni sami.“

   S manželkou Nicolettou

Dobré skutky slávneho tenoristu

l Pavarotti už viac ako desaťročie podporuje iniciatívy Medzinárodnej federácie spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca.
l Od roku 1998 je vyslancom OSN za mier.
l Jeho fond Pavarotti a priatelia pravidelne organizuje charitatívne koncerty, na ktorých vystupujú známe hviezdy popmusic.
l V roku 2001 Pavarottiho koncert v Modene vyniesol 1,5 milióna dolárov - venoval ich deťom v Pakistane.
l V roku 2002 venoval Luciano zisk z charitatívneho koncertu v Modene na vzdelávanie a zdravotníctvo.
l Svoje hodiny poskytuje vybraným talentom zadarmo.
l Pôsobí vo svojej nadácii Spojené národy poslov mieru.
l 20. júna 2005 vystúpil taliansky tenorista v Dubline na benefičnom koncerte OSN, ktorý bol súčasťou boja proti chudobe.

Pavarottiho výstrelky

l Apríl 1995 - uviedol na trh vlastný parfum pre mužov, o ktorom povedal, že je dosť sexi na to, aby ho mohli používať aj ženy, a ak sa ním navonia žena, budú po nej muži viac túžiť.
l 1999 - britský Scotland Yard vyšetroval údajné Pavarottiho daňové podvody. Vraj vo svojej vlasti dlhuje 2,36 milióna eur.
l Svoju letnú vilu v prímorskom meste Pesaro Pavarotti v daňovom priznaní označil ako jednoduchý vidiecky dom. V skutočnosti ide o komplex troch budov a v jeho bezpros- trednej blízkosti je dostihová dráha a jazdecké centrum na organizovanie dostihov.
l 2001 - Pavarotti je oficiálne nevinný. Na súde argumentoval tým, že jeho trvalým bydliskom je Monte Carlo - známy raj daňovníkov - a z trestného činu ho obvinila polícia v Modene. Luciano však súhlasil s dodatočným zaplatením 8 miliónov libier v splátkach.
l Svojich kolegov nazýva maestro stupido, čiže hlupák.
l K zubárovi, ktorého má iba kúsok od domu, sa tenorista necháva voziť autom.
l Počas turné v Číne sa tak obával tamojšej stravy, že si so sebou priviezol celú reštauráciu.
l V roku 2004 si do Nemecka priniesol kuchynskú linku a dal si ju nainštalovať v hotelovom apartmáne. Okrem toho si vzal so sebou niekoľko hudobných nástrojov a kusov nábytku, ktoré dal rozmiestniť v 15 apartmánoch hotela. Zdržal sa tam pritom iba štyri dni.
l V jeho apartmáne musí byť aj špeciálne upravená posteľ.
l Po hoteli, na skúškach aj v zákulisí sa tenorista pohybuje na skútri.

Galina Lišháková


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Psi a chlapi Paris Hilton
<< predchádzajúci článok
TIP NA NEDEĽNÝ OBED