06. januára 2016

Penalizácie zamiešali poradím, Svitko je novým lídrom Rely Dakar

Slovenský motocyklista Štefan Svitko na KTM počas 2. etapy Rely Dakar, ktorá viedla z Villa Carlos Paz do Termas Rio Hondo 4. januára 2016. Foto: TASR/AP

Buenos Aires 6. januára (TASR) - Slovák Štefan Svitko je novým lídrom súťaže motocyklistov na 38. ročníku Rely Dakar. V utorňajšej skrátenej 3. etape obsadil jazdec Slovnaft Teamu pôvodne piatu priečku a v celkovej klasifikácii sa dostal na druhé miesto, po dodatočných penalizáciách pretekárov vrátane trestnej minúty pre víťaza etapy Španiela Joana Barredu Borta sa však posunul na štvrtú a celkovo na vedúcu pozíciu.

Tridsaťtriročný Svitko teraz vedie priebežnú klasifikáciu o 34 sekúnd pred domácim Argentínčanom Kevinom Benavidesom, ktorý sa stal dodatočne víťazom 3. etapy o 26 sekúnd pred Portugalčanom Paulom Goncalvesom. Druhý slovenský zástupca v súťaži motocyklistov Ivan Jakeš obsadil po penalizáciách v etape 16. priečku a celkovo je trinásty so stratou 8:05 min. na Svitka.

Pre nepriazeň počasia v Argentíne sa organizátori rozhodli skrátiť aj utorňajšiu 3. etapu. Spoločný meraný úsek z Termas de Rio Hondo do San Salvador de Jujuy mal dĺžku len 190 km namiesto pôvodných 314 km.

Medzi štvorkolkami sa z prvenstva tešil Juhoafričan Brian Baragwanath, no lídrom klasifikácie zostal s takmer štvorminútovým náskokom Ignacio Casale. V súťaži automobilov triumfoval Francúz Sebastien Loeb. Medzi kamiónmi zvíťazil Čech Martin Kolomý, český tím Bonver Dakar Project vo vozidle Tatra so slovenským navigátorom Jaroslavom Miškolcim obsadil 19. miesto s odstupom 15:43 min a celkovo je šestnásty (+30:04). Druhého slovenského navigátora v službách Offroadsport Mareka Sýkoru klasifikovali v cieli na 41. priečke a rovnaká pozícia patrí jeho tímu aj v priebežnej klasifikácii.