Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

06. júna 2007

Peter Sabo odmietol cenu ministra životného prostredia



Výkonný riaditeľ občianskeho združenia Živá planéta a pedagóg Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Peter Sabo, ktorý pracoval v odborných tímoch medzinárodných a národných projektov ...



Zdieľať

BRATISLAVA 6. júna (WEBNOVINY) - Výkonný riaditeľ občianskeho združenia Živá planéta a pedagóg Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Peter Sabo, ktorý pracoval v odborných tímoch medzinárodných a národných projektov riešených v rámci Svetovej únie ochrany prírody, odmietol prevziať Cenu ministra životného prostredia za rok 2007. Podľa neho totiž vedenie ministerstva životného prostredia (MŽP) a Štátnej ochrany prírody (ŠOP SR) systematicky oslabujú ochranu najvzácnejších pokladov prírody Slovenska a predháňajú sa vo vyhláseniach v prospech developerov, lanovkárov a poľovníkov, bez ohľadu na hrozby likvidácie, fragmentácie a devastácie biotopov národného a európskeho významu. "Mojím snom je uchovanie nádhernej prírody a krajiny Slovenska, vrátane zachovania funkcií ekosystémov pre spoločnosť a nie reštaurácie na hrebeni hôr v cenných biotopoch ohrozených a pre celý svet jedinečných poddruhov svišťa aj kamzíka," uvádza Peter Sabo v liste, ktorý poskytol agentúre SITA.

V liste, ktorý adresoval ministrovi životného prostredia Jaroslavovi Izákovi, ďalej žiada zastavenie útokov na prírodu. "Veď predsa MŽP ani ŠOP SR neboli vytvorené za účelom rozvoja podnikania v národných parkoch, ale za účelom dôslednej ochrany prírody a krajiny Slovenska. Je pre mňa nepochopiteľné, až absurdné, že v dobe, keď celý civilizovaný svet ochranu prírody rozširuje, prehlbuje a sprísňuje, súčasné vedenie MŽP a ŠOP na Slovensku sa vydalo cestou úplne opačnou," konštatuje Sabo.

Minister životného prostredia Jaroslav Izák udelil v utorok Ceny ministra za rok 2007. Ide o nefinančné čestné ocenenie za mimoriadne výsledky alebo dlhoročný prínos v starostlivosti o životné prostredie a rozvoji environmentalistiky. Ocenenou obcou sa stali Liptovské Sliače v ochrannom pásme Národného parku Nízke Tatry. Cenu získali za starostlivosť o životné prostredie, dosiahnutie ekologickej rovnováhy a zabezpečenie trvalo udržateľného rozvoja pre šetrné využívanie prírodných zdrojov. V kategórii občianske združenia je ocenené Centrum environmentálnych aktivít v Trenčíne. Táto mimovládna nezisková organizácia sa stará o zvyšovanie kvality života v Trenčíne a regióne Bielych Karpát. Ďalšou ocenenou je vedúca odboru Národného referenčného laboratória pre oblasť vôd na Slovensku Jarmila Makovinská, ktorá sa zaoberá kvalitou vôd Dunaja a jeho prítokov. Cenu udelili aj učiteľke materskej školy v Nových Zámkoch Anne Haškovej, pod vedením ktorej okrem iného vznikol projekt Eko-vláčik-separáčik na triedenie odpadu, vďaka nej bolo na školskom dvore vybudované jazierko a environmentálny náučný chodník. Oceneným sa stal i priekopník separovaného zberu na Slovensku Miloslav Kuba. Za kolektív cenu získala Združená hotelová a obchodná škola v Liptovskom Mikuláši, ktorá patrí medzi popredné slovenské školy v realizácii environmentálnych výchovno-vzdelávacích aktivít.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Z Pekingu zmiznú WC, nahradia ich toalety
<< predchádzajúci článok
Otvorili priechod vo Vyšnom Nemeckom, v Ubli ho zatvoria