Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. januára 2007

Petranský verí, že bude šéfom Ústavu pamäti národaKandidát na post predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) historik Matice slovenskej Ivan Petranský počíta s tým, že koalícia splní sľub a podporí ho v tajnej voľbe. Okrem ...Zdieľať

BRATISLAVA 24. januára (WEBNOVINY) - Kandidát na post predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) historik Matice slovenskej Ivan Petranský počíta s tým, že koalícia splní sľub a podporí ho v tajnej voľbe. Okrem Slovenskej národnej strany (SNS) však o podpore s predstaviteľmi zvyšných strán nehovoril. Vicepremiér Dušan Čaplovič kandidáta koalície ohodnotil slovami, že "je to mladý kandidát, ktorý nebude mať za ušami, aby bol neprijateľný pre jednu alebo druhú stranu". Jediné prečo trošku váha, je to, že Petranský nemá skúsenosti z manažérskej práce. Čaplovič však pevne verí, že väčšina koalície zahlasuje za neho. "Je pravda, že skúsenosti s riadením nemám, ale nevidím to ako nejaký závažný hendikep, že by to bol nejaký závažný problém pri vykonávaní tejto funkcie," reagoval Petranský.

Petranský pri svojej prezentácii povedal, že ÚPN by sa mal prioritne venovať obdobiu rokov 1945 až 1989. Zdôraznil, že zločiny komunizmu neboli na rozdiel od obdobia vojnového štátu trestnoprávne postihnuté. Za jednu z dôležitých úloh ÚPN považuje prípravu podkladov pre možné trestné stíhanie zodpovedných osôb za zločiny, ktoré sa stali počas komunistického obdobia a predpokladá, že ústav v najbližšom čase razantne prikročí k podávaniu trestných oznámení a bude sa snažiť s touto vecou vysporiadať. Obdobie rokov 1939 - 45 nevidí čiernobielo. "Boli tu perzekúcie, boli tu mnohé chyby, stali sa tu mnohé zločiny, tie treba dokumentovať, odhaľovať i dnes a hlavne vedecky ich skúmať," dodal.

Ďalší z kandidátov, poslanec za KDH František Mikloško, opätovne potvrdil, že v prípade zvolenia by sa svojho mandátu nevzdal. Myslí si, že sa obe funkcie dajú zvládnuť. Téma ÚPN by bola pre neho ako poslanca tabu do chvíle, kým sa neobjavia tendencie, ktoré by ho začali ohrozovať. V takom prípade by ho z pozície poslanca bránil. Mikloško dúfa, že nadchádzajúca voľba šéfa ústavu bude úspešná a verí, že z hlasovania vzíde dobrý predseda správnej rady a ústav bude ďalej dobre pracovať. Napriek počtom v parlamente, keď koalícia prisľúbila podporu Petranskému, Mikloško pokojne kráča k tomu hlasovaniu, povedal. Mikloško dal tiež prísľub, že sa na voľbe nezúčastní, aby svojím hlasom, ktorý má k dispozícii, neznevýhodnil ostatných kandidátov.

Pred poslancami výboru pre ľudské práva sa dnes so svojimi predstavami prezentovali aj gynekológ a podnikateľ Stanislav Gilan, vedecký pracovník Filozofického ústavu SAV Jozef Sivák a technik Pavel Vido.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Súdia spoločníka Mikuláša Č., bývalého riaditeľa Security 3
<< predchádzajúci článok
Kabinet chce zamedziť DSS investovať do rizikového kapitálu