Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. januára 2017

Plytké zálivy Jadranu zamrzli, v Bukurešti odpratávali sneh väzniIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
 
Záhreb 10. januára (TASR) - Mráz a silný vietor priniesli skazu na Jadranské pobrežie Chorvátska, ktoré nie je na také studené zimy zvyknuté. Dokonca aj more zamrzlo v plytkých zálivoch a uväznilo v nich rybárske lode k údivu domácich, ktorí nič také nepamätajú v uplynulých desaťročiach.


Teploty v Dubrovníku a Splite klesli na mínus sedem stupňov Celzia a silný vietor lámal na pobreží pínie a staré olivovníky. Trajekty a lietadlá nepremávali a mosty ponad more uzavreli. Vodovodné potrubie, ktoré v teplom pásme ukladajú tesne pod povrch zeme, zamrzlo a tisíce chorvátskych domácnosti zostali bez tečúcej vody.

V Albánsku zabil mráz za ostatné tri dni najmenej štyroch ľudí. Dnes tam prestalo snežiť, ale mráz má naďalej krajinu vo svojej moci. Desiatky dedín najmä na severe a severovýchode zostali odrezané a krajinu, vrátane hlavného mesta Tirany, sužujú výpadky elektriny a dodávok vody. Ministerstvá zdravotníctva a školstva rozhodli, že deti zatiaľ do školy nepôjdu.

V Bulharsku bola situácia kritická najmä na severovýchode krajiny. Záchranné tímy sa pokúšali uvoľniť cesty do odľahlých dedín, ich prácu však maril silný vietor. V celom Bulharsku dnes v dôsledku veľmi nízkych teplôt vyhlásili varovný žltý kód. Podľa predpovedí sa majú v krajine mrazivé teploty udržať až do konca týždňa. Školy v Bulharsku dnes zostali zatvorené.

V Rumunsku sa starostka metropoly Bukurešť Gabriela Fireová rozhodla využiť pomoc odsúdených z dvoch väzníc pri odpratávaní snehu, pracovali spoločne s členmi zásahového policajného tímu, podľa jej slov dobrovoľne.

Rumunský minister energetiky Toma Petcu povedal, že susedné Bulharsko naliehavo požiadalo o väčšie dodávky elektriny, jeho žiadosť však zamietli, pretože mrazivé počasie naplno zaťažilo elektrorozvodnú sieť. Minister súčasne upozornil, že spotreba zemného plynu v Rumunsku by dnes mohla dosiahnuť rekord všetkých čias v dôsledku mrazivých teplôt.

V častiach severného Grécka klesli teploty až na mínus 18 stupňov. Na ostrove Evia, ktorý je druhým najväčším gréckym ostrovom po Kréte, vyhlásili v okrese Kymi núdzový stav, pretože snehová pokrývka tam miestami dosiahla dva metre a spôsobila výpadky elektriny a dodávok vody.

Na ostrove Lesbos museli vodiči použiť snehové reťaze, ak chceli vyjsť s autom mimo prístavné mesto Mytilini, a silné sneženie zaznamenali aj na ostrove Chios a v častiach ostrova Kréta, z ktorého zrušili niektoré lety do Atén.

V Turecku zrušila dnes letecká spoločnosť Turkish Airlines 277 vnútroštátnych a medzištátnych letov z dvoch letísk v Istanbule. Školy v okolí Istanbulu zostali uzavreté a kancelária guvernéra u uviedla, že zamestnanci štátnej správy v meste mohli dnes odísť s práce skôr. V istanbulských školách sa nebude vyučovať ani v utorok, keďže mesto sa stále borí so snehom. Trajekty cez Bospor, ktoré spájajú európsku a ázijskú časť Istanbulu, nepremávali.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Banky ku koncu novembra uzatvorili 202.331 hypotekárnych zmlúv
<< predchádzajúci článok
USA uvalili na základe Magnitského zákona sankcie na ďalších Rusov

Plytké zálivy Jadranu zamrzli, v Bukurešti odpratávali sneh väzni - diskusné fórum čitateľov