Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. januára 2015

Po Dni zrodu ruskej vodky sa cena obľúbeného ruského nápoja zníži



Na archívnej snímke si šťastní Rusi odnášajú škatule plné fliaš vodky, ktoré si kúpili po vystátí dlhého radu pred obchodom s alkoholom v moskovskej továrni na vodku Kristall



Zdieľať
Na archívnej snímke si šťastní Rusi odnášajú škatule plné fliaš vodky, ktoré si kúpili po vystátí dlhého radu pred obchodom s alkoholom v moskovskej továrni na vodku Kristall Foto: TASR/AP
Moskva 29. januára (TASR) - Minimálna cena vodky, ktorú od roku 2009 stanovuje štát, sa v roku 2015 prvýkrát zníži. Ako ďalej koncom decembra 2014 informovala agentúra Interfax, nová minimálna cena vodky vstúpi do platnosti 1. februára tohto roku. V súlade s novým nariadením Ruského úradu pre reguláciu alkoholických nápojov fľaša vodky (0,5 litra) bude stáť 185 rubľov, doteraz bola stanovená na 220 rubľov. Na 31. januára v Ruskej federácii pripadá Deň zrodu ruskej vodky.


Ešte v roku 2014 sa minimálna cena za vodku zvyšovala dvakrát: od 11. marca na 199 rubľov za pollitrovú fľašu a od 1. augusta na 220 rubľov, pripomenula tlačová agentúra.

Už za vlády cára Petra I. si obyvatelia Rusi nápoj z pšenice, raže či jačmeňa - obilné víno - známy dnes pod názvom vodka, obľúbili. Ani jedno stolovanie nemohlo byť bez vodky.

Chemik Dmitrij Ivanovič Mendelejev (1834-1907) obhájil 31. januára 1865 vo vtedajšom Peterburgu doktorskú dizertáciu "O spájaní liehu s vodou". Niektorí odborníci predpokladajú, že práve táto Mendelejevova práca sa stala základom pre klasický ruský 40-percentný nápoj. V ostatných rokoch časť bádateľov zastáva názor, že zmienená Mendelejevova práca nemá s vodkou veľa spoločného.

Cár Peter I. zaviedol pojem "trestný pohárik". Išlo o zvláštny pohár s objemom 1,5 litra. Každý, kto neprišiel načas, dostal "trestný pohárik" a jeho obsah, vodku, musel vypiť na ex. Vodka mala vtedy 20 percent.

V roku 1864 sa Mendelejev, autor Periodickej sústavy prvkov, stal predsedom osobitnej komisie poverenej vypracovaním receptúry a technológie na ruskú vodku. Samotný Mendelejev považoval za ideálnu silu vodky 38 percent. Len preto, aby sa ľahšie vypočítavala daň za alkohol, úradné miesta zaokrúhlili túto úroveň na 40 percent. Inak, tradične na ruskom území sa vyrábali rôzne druhy vodky: 38-, 45- i 56-percentné. Dmitrij Mendelejev zastával názor, že človeku stačí "150 gramov" vodky.

Podľa informácií portálu Rossijskaja gazeta, slovo vodka má poľský pôvod a ide o zdrobneninu zo slova - voda. V minulosti sa Poliaci usilovali o získanie názvu nápoja s týmto názvom, ale v roku 1982 sa vtedajšiemu Sovietskemu zväzu (ZSSR) na Medzinárodnom arbitrážnom súde v Haagu podarilo dokázať, že pálenie alkoholu sa na ruskom území začalo skôr. Súd v Haagu vtedy potvrdil, že exportný slogan "Only vodka from Russia is genuine Russian vodka!" (Len vodka z Ruska je skutočná ruská vodka!) má právo používať len ruská strana.

Čistú vodku pijú azda len v Rusku a jeho blízkom okolí. V iných krajinách sa vodka používa v koktailoch. Jedným z najznámejších je azda "krvavá Mary" (bloody Mary). Ide o miešaný nápoj z vodky, rajčinovej šťavy, vorčestrovej omáčky, tabasca, čierneho korenia a soli.

Vo Veľkej Británii 6. októbra 2005 uverejnili knihu Johna Rosea, ktorý zozbieral a v nej publikoval 120 receptov s využitím vodky.

Nemecky písaný portál russlandjournal.de zdôraznil, že v Rusku vodka nie je iba alkoholický nápoj, ale súčasť kultúry. V Rusku sa pije "do dna" zo stopky, pohárika s nožičkou, a vždy sa niečím zaje. To niečo na zahryznutie môže byť jednoduché, ale i luxusné: od kúska čierneho chleba, slaniny, kyslej či kvasenej uhorky až po kaviár či lievance.

Na následky konzumácie alkoholu v Rusku údajne ročne zomiera okolo 500.000 ľudí.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V katastri obce Lomné vyrúbal muž 36 drevín, hrozia mu dva roky
<< predchádzajúci článok
Beblavý dal na Pavlisa podnet na výbor pre nezlučiteľnosť funkcií