Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. júna 2014

Počas necelých 14 dní prichytili policajti až 1151 opitých šoférov



Policajné hliadky prichytili v období 9.-22. júna 1151 šoférov, ktorí jazdili pod vplyvom alkoholu. Viac ako polovica z nich, presne 614 šoférov malo viac ako jedno ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta
Bratislava 25. júna (TASR) - Policajné hliadky prichytili v období 9.-22. júna 1151 šoférov, ktorí jazdili pod vplyvom alkoholu. Viac ako polovica z nich, presne 614 šoférov malo viac ako jedno promile alkoholu v krvi. Najvyšší funkcionári Prezídia Policajného zboru SR o tom informovali na dnešnej tlačovej konferencii, na ktorej ohlásili aj celoslovenskú policajnú akciu, ktorá sa bude konať od štvrtka (26.6.) do nedele (29.6.).


Motívom celoslovenskej akcie, zameranej predovšetkým na bezpečnosť a dodržiavanie pravidiel cestnej premávky a osobitne na kontrolu požitia alkoholu, sú práve výsledky kontrol v predchádzajúcich dňoch. "Napriek tomu, že sme tieto kontroly avizovali po tragickom víkende (7.-8.6.), keď zomrelo na cestách 13 ľudí, aj tak sme zaznamenali tieto alarmujúce zistenia," uviedol prezident Policajného zboru (PZ) SR Tibor Gašpar.

Dodal, že výsledok prekonal negatívny rekord z novembra 2012, keď policajné hliadky prichytili na cestách 584 opitých šoférov, ktorí nafúkali viac ako jedno promile. Policajný viceprezident Ľubomír Ábel si myslí, že zvýšený počet odhalených prípadov súvisí práve aj so zvýšením monitoringu zo strany polície.

Pod celkový počet 5153 nehôd v období od 1. januára tohto roku sa v 626 prípadoch podpísal alkohol. Podľa policajného prezidenta sa ukazuje, že ani kvalifikovanie jazdy pod vplyvom alkoholu ako trestného činu podľa všetkého nepomohlo zmierniť tento problém. "Buď si ľudia z tohto trestu nič nerobia, alebo o ňom ani nevedia," uviedol Gašpar.

Čas na diskusiu

Za zrušenie trestnoprávnej zodpovednosti za jazdu pod vplyvom alkoholu pri zistení viac ako jedného promile však nie je. Myslí si, že je skôr čas na diskusiu o viacerých možnostiach efektívneho trestu pre tých, ktorí šoférovali opití. "Výchovným prostriedkom by napríklad bolo, ak by takíto vodiči museli odpracovať verejnoprospešné práce, kde by boli na očiach iných ľudí," uviedol. Do budúcnosti sa prihovára aj za to, aby bolo súčasťou výbavy vozidiel zariadenie na rozpoznanie požitia alkoholu, pričom v prípade pozitívneho výsledku kontroly by takéto zariadenie znemožnilo vozidlo naštartovať.

Gašpar zopakoval, že kontroly zamerané na alkohol budú súčasťou každej nasledujúcej policajnej akcie na cestách. Na margo najbližšej celoslovenskej akcie (26.-29.6.) policajný viceprezident Ábel dodal, že okrem dopravnej polície budú v pohotovosti aj ostatné policajné zložky – poriadková, kriminálna, hraničná a cudzinecká polícia i železničná polícia. "Cieľom tejto akcie je zabezpečiť vo všeobecnosti bezpečnosť obyvateľov i ochranu ich majetku počas záveru školského roka i počas prvého prázdninového víkendu, ktorý bude v znamení zvýšeného presunu osôb v rámci Slovenska," uviedol Ábel.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pohár národov bude na Slovensku
<< predchádzajúci článok
Cyklistika je čoraz populárnejšia, uvedomujú si to aj v regióne Tatier