Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. apríla 2006

Podľa alžírskeho prezidenta bola kolonizácia formou genocídyKolonizácia bola formou genocídy alžírskej identity a tradícií. Uviedol to v pondelok alžírsky prezident Abdelazíz Buteflika, čo je ďalšie z jeho tvrdých vyhlásení o historickej role Francúzska ...Zdieľať

ALŽÍR 17. apríla (WN/SITA/AP) - Kolonizácia bola formou genocídy alžírskej identity a tradícií. Uviedol to v pondelok alžírsky prezident Abdelazíz Buteflika, čo je ďalšie z jeho tvrdých vyhlásení o historickej role Francúzska v severnej Afrike.

Francúzsko-alžírske vzťahy sú napäté od minulého roku, kedy Francúzsko prijalo zákon, ktorý požaduje, aby učebnice poukazovali na "pozitívnu rolu" krajiny v bývalých kolóniách. Legislatíva spôsobila vláde ťažkosti a prezident Jacques Chirac v januári vyhlásil, že ju treba vylepšiť. Podľa pozorovateľov zákon dokonca zabránil podpisu zmluvy o priateľstve medzi Francúzskom a Alžírskom, ktorý bol naplánovaný ešte na rok 2005.

Od prijatia legislatívy prezident Buteflika vystupňoval protifrancúzsku rétoriku. "Kolonizácie znamenala genocídu našej identity, našej histórie, nášho jazyka, našich tradícií," vyhlásil v pondelok v prejave v alžírskej televízii. V minulosti obvinil Buteflika Francúzsko z "duševnej slepoty" a pokusov o revíziu histórie.

FOTO: SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Washington varuje palestínsku vládu pred obhajobou terorizmu
<< predchádzajúci článok
Vo štvrtok pojednávanie v kauze tunelovania Devín banky

Podľa alžírskeho prezidenta bola kolonizácia formou genocídy - diskusné fórum čitateľov