Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. januára 2006

Podľa Boltona by nový šéf OSN mohol byť zo strednej EurópyAmerický veľvyslanec pri OSN John Bolton v stredu zvýšil možnosť, že zástupca strednej alebo východnej Európy by mohol mať nárok stať sa nasledujúcim generálnym tajomníkom OSN, pretože ...Zdieľať

WASHINGTON 26. januára (WN/SITA/AP) - Americký veľvyslanec pri OSN John Bolton v stredu zvýšil možnosť, že zástupca strednej alebo východnej Európy by mohol mať nárok stať sa nasledujúcim generálnym tajomníkom OSN, pretože nikto z týchto regiónov tento post ešte nezastával. Bolton však na tlačovej konferencii zároveň povedal, že Spojené štáty sú presvedčené, že nástupca Kofiho Annana, ktorý koncom roka odstúpi, by mal byť vybratý bez ohľadu na zemepis.

Bolton, ktorý vedie americký zastupiteľský úrad pri OSN, bol vo Washingtone na konzultáciách s ministerkou zahraničných vecí Condoleezzou Riceovou. Pripustil tiež, že aj mnohí obyvatelia Ázie sú presvedčení, že nasledujúci generálny tajomník by mal byť z ich kontinentu, pretože na tomto poste nebol z Ázie nikto odvtedy, čo vo funkcii šéfa OSN bol v rokoch 1961-71 U Thant z Myanmarska. Kandidátmi z Ázie sú vicepremiér Thajska Surakiart Sathirathai a srílanský mierový vyjednávač Džajantha Dhanapala. Bolton dodal, že Spojené štáty dúfajú, že OSN bude môcť o nástupcovi Annana rozhodnúť počas leta, aby sa vybratej osobe poskytlo viac času na prípravu do novej funkcie.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Indonézii hrozí trest smrti 2 pašerákom heroínu z Austrálie
<< predchádzajúci článok
Hamas spochybňuje odhady výsledkov parlamentných volieb