Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. januára 2007

Podľa KDH nevýhodné zmluvy by súdy mohli vyhlásiť za neplatné



Návrh novely Občianskeho zákonníka, ktorý podal do parlamentu poslanec KDH Daniel Lipšic, by umožnila súdu vyhlásiť za neplatnú zmluvu, uzavretú za zjavne nevýhodných podmienok - najčastejšie ...



Zdieľať
BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) - Návrh novely Občianskeho zákonníka, ktorý podal do parlamentu poslanec KDH Daniel Lipšic, by umožnila súdu vyhlásiť za neplatnú zmluvu, uzavretú za zjavne nevýhodných podmienok - najčastejšie takú, kde občania pri nesplatení desaťtisícovej pôžičky prichádzajú o byt. Lipšic o tom dnes informoval na tlačovej besede.

K podaniu návrhu podnietili Lipšica čoraz častejšie prípady, keď rôzne obchodné spoločnosti poskytovali fyzickým osobám pôžičky v hodnote desiatok tisíc korún, ktoré zabezpečovali prevodom bytu alebo domu dlžníka na spoločnosť, ktorá pôžičku poskytla. V prípade, ak dlžník nesplatil časť pôžičky alebo sa omeškal čo i len jeden deň, byt zostal spoločnosti, ktorá pôžičku poskytla. "Išlo o úžernícke pôžičky a zneužívanie ľahkomyseľnosti, tiesne, neskúsenosti či neschopnosti posúdiť obsah právneho úkonu. V prípade schválenia návrhu novely budú môcť súdy vyhlásiť takúto zmluvu za neplatnú," povedal Lipšic s tým, že návodom mu boli podobné právne úpravy platné v Nemecku, Rakúsku či Švajčiarsku. "Parlament by sa na novele mohol zhodnúť, nejde o politickú tému, ide o ochranu ľudí," dodal Lipšic.

Nepomer dlžnej sumy a zálohy - enormné obohatenie - vychádza už z rímskeho práva, doplnil Lipšica expredseda a člen predsedníctva KDH Ján Čarnogurský s tým, že za zjavný nepomer sa považuje, ak je viac ako 2:1, čo je hraničná hodnota, ustálená v spomínaných západoeurópskych krajinách. Znamená to napríklad, že už zmluva o pôžičke 100-tisíc korún, zabezpečená hodnotou drahšou ako 200-tisíc by bola napadnuteľná.

Ak by parlament novelu prijal, platila by s účinnosťou tri roky dozadu od momentu podpisu dohody o pôžičke. "Nejde o retroaktivitu, tá podľa ústavy platí len v trestnom práve. Ak hovoríme o solidarite, tak práve Občiansky zákonník by mal chrániť slabších pred silnejšími," dodal Lipšic.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Psychické problémy onkologických pacientov treba riešiť hneď
<< predchádzajúci článok
Premiér Fico plánuje zakázať poisťovniam dosiahnuť zisk