Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. apríla 2006

Podľa súkromných lekárov je štrajk zle načasovaný



Asociácia súkromných lekárov SR (ASL) je solidárna so mzdovými požiadavkami zdravotníkov, súčasné štrajkové aktivity však považuje za zle načasované a zle organizované. Uviedol to na ...



Zdieľať

BANSKÁ BYSTRICA 23. apríla (WN/SITA) - Asociácia súkromných lekárov SR (ASL) je solidárna so mzdovými požiadavkami zdravotníkov, súčasné štrajkové aktivity však považuje za zle načasované a zle organizované. Uviedol to na sobotňajšej tlačovej besede jej prezident Ladislav Pásztor. "Jediným prínosom štrajku je upozornenie na zlú situáciu v odmeňovaní zdravotníkov. Miešať však medzi odôvodnené mzdové požiadavky aj politické požiadavky, ako napríklad zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, nie je dobré," povedal Pásztor. Ako súkromný lekár sa navyše neobáva akciových spoločností, "lebo tam sú jasné pravidlá fungovania". Dodal, že ASL bude požiadavky na dofinancovanie zdravotníctva tlmočiť novej Národnej rade SR a novej vláde, pričom spojí sily s ostatnými zamestnávateľskými organizáciami v zdravotníctve. Pred voľbami však nebudú robiť kampaň žiadnej politickej strane.

ASL pripomína, že reformu zdravotníctva podporovala a súhlasila s jej dvoma krokmi. "Prvý znamenal stabilizáciu systému a druhým má byť zvýšenie financií do zdravotníctva. Teraz je na rade druhý krok," uvádza sa vo vyhlásení ASL. Pásztor pripomenul, že podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie boli v roku 2003 výdavky štátu do zdravotníctva na jedného občana na Slovensku o takmer polovicu menšie než v susednej ČR a asi trikrát menšie než v Slovinsku.

Hoci ASL nie je spokojná s cenami výkonov dohodnutými na tento rok, s priebehom rokovaní o zmluvách so zdravotnými poisťovňami vyjadruje spokojnosť, keď podľa nej všetky zdravotné poisťovne pristupovali k rokovaniam korektne a partnersky. Prezident Pásztor nepovažuje za správne zaťahovať do sporu poskytovateľov a zdravotných poisťovní pacienta, ako to podľa neho urobila Slovenská lekárska komora, keď vyzvala svojich členov nepodpisovať dohodnuté zmluvy. Mesačné kapitačné platby sa na základe zmlúv s poisťovňami zvýšili priemerne o 10 %, v prípade niektorých menších poisťovní aj o viac. Ceny bodu sa zvýšili o 5 %, zároveň však poisťovne zvýšili aj objednávky, čiže limity výkonov. Úplná deregulácia cien zdravotníckych výkonov sa podľa Pásztora súkromných lekárov takmer nedotkne. "Ohrozilo nás v minulosti zrušenie minimálnej ceny, ale keďže maximálne ceny sme aj tak nedosahovali, ich zrušenie nijako nepocítime. Deregulácia však môže byť zaujímavá pre nemocnice, napríklad pri jednodňovej chirurgii. Keď preukážu všetky náklady, mali by mať ešte nárok na 15- až 20-percentný primeraný zisk," uviedol Pásztor.

Na Slovensku je okolo 18 tis. lekárov a 40 tis. zdravotných sestier. Z toho zhruba 8 tis. lekárov má súkromné ambulancie, v súkromnom sektore pracuje tiež približne 8 tis. sestier. Podľa Pásztora nie je veľký rozdiel v čistých príjmoch súkromných a štátnych

FOTO : SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SR je podľa Dzurindu vďaka reformám v dobrej kondícii
<< predchádzajúci článok
Lídri Hamasu a Fatahu vyzvali k ukončeniu násilností