Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. augusta 2009

Podnikateľské prostredie v SR sa podľa PAS opäť zhoršiloPodnikateľské prostredie na Slovensku sa podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska v druhom štvrťroku opäť výrazne zhoršilo. Aktuálna hodnota indexu podnikateľského prostredia, ktorú aliancia ...Zdieľať
BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) - Podnikateľské prostredie na Slovensku sa podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska v druhom štvrťroku opäť výrazne zhoršilo. Aktuálna hodnota indexu podnikateľského prostredia, ktorú aliancia pripravuje na základe vlastného prieskumu, dosiahla 105 bodov, čo v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom znamená pokles o 4,1 %. "Ide o dvanásty pokles hodnoty indexu v rade a zároveň o vôbec najväčší pokles v jeho histórii," uvádza aliancia s tým, že vnímané zhoršenie podnikateľského prostredia je odrazom negatívnych dopadov krízy na podnikanie a nedostatočných aktivít vlády nasmerovaných proti kríze a bariéram podnikania.


Najväčší pokles v druhom štvrťroku 2009 zaznamenala položka efektívnosť hospodárenia štátu a prístup k štátnej pomoci s rekordným poklesom o 12,1 % a dosiahnutou aktuálnou hodnotou 46,3 bodu. Podnikatelia prostredníctvom tejto položky hodnotia efektivitu, s akou štát vynakladá prostriedky daňových poplatníkov a tiež efektívnosť a spravodlivosť finančnej pomoci štátu súkromným podnikom.

"Napriek výrazným negatívnym dopadom krízy na daňové príjmy štátneho rozpočtu vláda doposiaľ stále neprehodnotila výdavky a nerealizuje potrebné radikálne znižovanie výdavkov vo všetkých rezortoch. Výsledkami tejto nečinnosti sú výrazný rast štátneho dlhu a následné úvahy o zvyšovaní daní, ktoré vytvárajú negatívnu atmosféru a zneisťujú podnikateľov," uvádza aliancia. Podnikateľom prekáža aj netransparentnosť v obchodných aktivitách štátu, selektívne poskytovanie štátnej pomoci vybraným podnikom a tiež miera korupcie prítomná v rozhodovacom procese o prideľovaní fondov EU.

Druhý najväčší pokles oproti predchádzajúcemu štvrťroku podnikatelia pripísali položke vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva. Táto položka poklesla o 10,9 % na aktuálnu hodnotu 36,5 bodu. Podnikateľom prekáža nielen dlhodobo kritizovaná nízka vymožiteľnosť práva, ale aj neustála absencia jasnej koncepcie smerujúcej k zlepšeniu situácie v súdnictve. Medzi pretrvávajúce problémy podľa názorov podnikateľov patria neistota vyplývajúca z dĺžky trvania súdnych sporov, úroveň korupcie a nedostatočná kompetentnosť a nestrannosť sudcov. Stále viac podnikateľov kritizuje aj aktuálne zmeny a vývoj v oblasti súdnictva na Slovensku.

Tretí najväčší pokles, o 9,2 %, zaznamenala položka funkčnosť politického systému v štáte s aktuálnym počtom bodov 54,5. Negatívne hodnotenie je podľa aliancie dôsledkom regulatívnych zásahov vlády a nepredvídateľnosti nových úprav zákonov. To spolu so snahou ministerstva práce o rozšírenie kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa aj na zamestnávateľov, ktorí tieto zmluvy nepodpísali má zlý vplyv na slobodné fungovanie trhu, čo v konečnom dôsledku poškodzuje ekonomiku štátu. V súvislosti s krízou opäť výrazne poklesli položky spoľahlivosť, finančná disciplína obchodných partnerov a prístup k finančným zdrojom. Tieto položky sa začali mierne zhoršovať od polovice minulého roka a od začiatku roka 2009 zaznamenávajú výrazný prepad.

Veľmi negatívne hodnotenie zaznamenali podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska aj chronické a neriešené bariéry podnikania. Okrem spomenutej nízkej vymáhateľnosti práva ide najmä o výskyt korupcie a byrokracie na úradoch, nedôsledné uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom a nezrozumiteľnosť a nestálosť právnych predpisov. "Zaujímavosťou je, že podnikatelia stále viac otvorene hovoria o znižovaní výkonnosti, produktivity a ziskovosti ich podnikov. Priznávajú tiež zhoršovanie likvidity, cash-flow a schopnosti plniť záväzky. Kríza spôsobuje, že sa zhoršuje schopnosť podnikov napĺňať svoje vízie a zámery," konštatuje aliancia.

Najpozitívnejšie podnikatelia hodnotili stálosť a predvídateľnosť hodnoty výmenného kurzu, čo súvisí so zavedením eura na začiatku tohto roka a menovou stabilitou, ktorú Slovensko týmto krokom získalo. Druhou najlepšie hodnotenou položkou je kvalita a dostupnosť výrobných vstupov a pracovnej sily, ktorej hodnotenie vzrástlo v dôsledku prepúšťania, čím sa na trhu zvýšila ponuka voľnej kvalifikovanej pracovnej sily. Treťou najlepšie hodnotenou položkou indexu v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom je regulácia cezhraničného obchodu. K miernemu rastu prispela možnosť zjednodušenia a zintenzívnenia zahraničného obchodu od nového roku.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lesy v Tichej a Kôprovej doline sú v katastrofálnom stave
<< predchádzajúci článok
Maďarské strany odmietajú výroky Fica k návšteve Sólyoma

Podnikateľské prostredie v SR sa podľa PAS opäť zhoršilo - diskusné fórum čitateľov