Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Pohoda festival

26. februára 2016

Pohoda 2016: Flying Lotus, Thundercat a ďalší7. AŽ 9. JÚLA 2016 – LETISKO TRENČÍNZdieľať
Pohoda 2016: Flying Lotus, Thundercat a ďalší

FLYING LOTUS

DJka BBC Mary Anne Hobbs ho nazvala elektronickým JimmymHendrixom. Na jeho najnovšom albume sa podieľali HerbieHancock, KendrickLamar, SnoopDogg, Kimbra a Thundercat, pričom v minulosti spolupracoval aj s umelcami ako ErykahBadu a ThomYorke.  Aktuálne má v zbierke jednu MTV Video Music Award a 2 nominácie na Grammy. Na Pohodu 2016 príde priekopník elektronickej hudby a jej živého prevedenia StevenEllison známy ako FlyingLotus.

Podobne ako Thundercat aj FlyingLotus má v rodokmeni prominentných hudobníkov (John a Alice Coltrane, RaviColtrane, MarilynMcLeod). FlyLo je veľkým fanúšikom filmu, komixov a hier. To ho naučilo skvelo prepojiť hudbu s príbehom a vizuálnou stránkou svojej tvorby. Podľa Pitchforku je každý album, ktorý vydal osobný a programový. V stručnom priereze jeho tvorbou napísali: „Z roka narodenia („1984“) sa presunul do mesta, v ktorom objavil svoju hudobnú identitu („Los Angeles“), potom k samotnej štruktúre vesmíru („Cosmogramma“), následne hlbšie do sveta snov a podvedomia („UntiltheQuietComes“)...“. Lotusov najnovší album „You'reDead!“ je podľa jeho vlastných slov „zvukovým putovaním za tým, čo sa stane, keď duch opustí telo.“

V roku 2008 založil labelBrainfeeder, v ktorom je okrem neho Thundercat, Mr. Oizo, TylorMcFerrin a ďalší. Koncom roku 2012 odhalil, že animovaný rapperCaptain Murphy je jeho alterego. Popri práci na vlastných albumoch pripravil rádiostanicu v hre Grand Theft Auto V, remixoval skladby od Radiohead a produkoval tracky pre KendrickaLamara a ErykahBadu. FlyLo ponúka na koncertoch, okrem progresívnej elektronickej hudby, úžasné vizuálne zážitky. Jeho aktuálna show ponúka realistický 3D efekt bez 3D okuliarov. Ten dosahuje pomocou plátien (HyperCube) umiestnených na pódiu pred ním a za ním. Minulé leto odohral s výbornými ohlasmi festivaly ako Bonaroo, Coachela a Glastonbury. My sa už tešíme na ohlasy po jeho vystúpení na 20. ročníku Pohody.

ĎALŠIE ZVEREJNENÉ MENÁ POHODY 2016

THUNDERCAT

Thundercat (vlastným menom Stephen Bruner) je vyhľadávaný basgitarista, ktorý spolupracoval s umelcami ako ErykahBadu, StenleyClarke, FlyingLotus či KendrickLamar. Na šiestich strunách basgitary predvádza to najlepšie na pomedzí žánrov R&B, jazzfusion, soul, funk a elektronika. Čerstvý víťaz Grammy príde svoju tvorbu a technické majstrovstvo predviesť aj návštevníkom Pohody 2016. (viac TU)

PUBLIC SERVICE BROADCASTING

Londýnske duo Public Service Broadcasting vyhralo minulý rok Progressive Music Awards za najlepšiu skladbu roka („Gagarin“). Willgoose a Wrigglesworth miešajú elektroniku s gitarou, banjom a bicími. Podľa Guardianu sú žánrovo na pomedzí krautrocku, synth-popu a post-rocku. (viac TU)

ASTRONAUTALIS

„Ak by bol Beck o dekádu mladší a odchovaný na hip-hope, jeho debut by zrejme znel ako Astronautalis...,“ takto zhodnotil debut AndyhoBothwella portál Allmusic. Toto krátke zhrnutie vystihuje Andyho žánrový záber, ktorý už vyše dekádu prepája to najlepšie z hip-hopu, indie rocku a punku. (viac TU)

ANNA MEREDITH

Jej kompozície boli v rámci festivalu BBC LastNight of theProms odvysielané pre 40 miliónov ľudí. Je bývalou dvornou skladateľkou BBC ScottishSymphony Orchestra a minulý rok sa podieľala na hudbe k módnej kampani značky PRADA. Škótska inovátorka a skladateľka Anna Meredith po úspechu prvých dvoch EP vydá očakávaný debut „Varmints" a následne sa vydá na turné, v rámci ktorého zavíta aj na Pohodu. (viac TU)

ORATNITZA

Zabudnuté folklórne melódie, motívy aborigénov či pravoslávne spevy zmiešané so štýlmi ako trap, hip-hop, dubstep či D'n'B... Skupina Oratnitza nahodila tradičnú bulharskú hudbu do súčasného zvuku. Starodávne harmónie, moderné rytmy a nadčasové melódie vytvárajú na didgeride, cajone, kavale a spevom. (viac TU)

 

SONIDO GALLO NEGRO

SonidoGalloNegro je mexická deväťčlenná kapela hrajúca peruánsku cumbiu. Teda cumbiu šmahnutú ďalšími žánramihuayno, soniderocumbia a boogaloo). Tento nevšedný mix soundtrackuspaghetti-westernu, psychedélie a surférskej hudby môžete počuť začiatkom júla na Pohode. (viac TU)

 

IT’S EVERYONE ELSE

Pred desiatimi dňami sme na festivale Ment vošli do klubu Menza pri Koritu a onemeli sme. Valil sa na nás hardcore hraný na synťákoch, dvojčlenná kapela stála a pogovala pod pódiom. A tie hlasy! Vedeli sme, že túto kapelu musíme mať. (viac TU)

 

Potvrdení účinkujúci:

TheProdigy, SigurRós, PJ Harvey, FlyingLotus, ParovStelar, GogolBordello, Odesza, Spor, SaulWilliams, Dub Pistols, Thundercat, Public Service Broadcasting, Astronautalis, Chicks on Speed, Anna Meredith, My Baby, Bazookas, H09909, SonidoGalloNegro, K-X-P, Hańba, Oratnitza, It'severyoneelse...


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Na Pohode sa predstaví aj Thundercat (25. 2. 2016)
 Pohoda Párty 2016 v A4-ke: Tricot, Repetitor, It’s Everyone Else a The Ills (18. 2. 2016)
 Pohoda 2016: THE PRODIGY – NEKOMPROMISNÉ LEGENDY SA VRACAJÚ NA MIESTO ČINU (10. 2. 2016)
 POHODA 2016: Na festivale sa bude piť pivo Urpiner a vystúpia hviezdy ako Sigur Rós, PJ Harvey, Parov Stelar, Gogol Bordello (16. 12. 2015)
 Pohoda 2016: Prvým potvrdeným menom 20. ročníka je islandská kapela Sigur Rós (24. 11. 2015)
 Festival Pohoda sa prvýkrát dostal do Top 10 ankety UK Festival Awards (3. 11. 2015)
 Trenčianska Pohoda je nominovaná medzi najlepšími festivalmi sveta (15. 10. 2015)
 Bažant Pohoda 2015 Virtual Festivals review: 10/10 (20. 7. 2015)
 Pohoda oslávi o rok 20 rokov, predali už tisíce vstupeniek (14. 7. 2015)
 Na Pohode sa separoval odpad, minulo sa 30-tisíc toaleťákov (13. 7. 2015)nasledujúci článok >>
Zomrel spoluzakladateľ Tublatanky, bubeník Juraj Černý
<< predchádzajúci článok
Zomrel herec Tony Burton, známy zo série Rocky

Pohoda 2016: Flying Lotus, Thundercat a ďalší - diskusné fórum čitateľov