01. júla 2016

Poľsko prehralo s Portugalskom 3:5

Portugalský futbalista Renato Sanches (vľavo) sa teší po strelení vyrovnávajúceho gólu na 1:1 vo štvrťfinálovom zápase Poľsko - Portugalsko na ME vo futbale v Marseille 30. júna 2016. Foto: TASR/AP
Marseille 1. júla (TASR) - Futbalisti Portugalska zvíťazili vo štvrtkovom úvodnom štvrťfinále majstrovstiev Európy v Marseille nad Poliakmi 5:3 na strely zo značky pokutového kopu, keď v riadnom hracom čase i predĺžení sa stretnutie skončilo nerozhodne 1:1. Portugalsko si to v semifinále rozdá v stredu 6. júla od 21.00 h v Lyone s víťazom súboja Wales - Belgicko.

Skóre otvoril už v 2. minúte poľský kapitán Robert Lewandowski, na ktorého zásah odpovedal v 33. minúte Renato Sanches. Poliaci už druhý jedenástkový rozstrel na EURO 2016 nezvládli, keď Jakub Blaszczykowski ako jediný nepremenil svoj pokus. Portugalci sú v najlepšej štvorke napriek tomu, že na turnaji stále nezvíťazili po 90 minútach.

Poľský futbalista Robert Lewandowski sa teší po strelení úvodného gólu vo štvrťfinálovom zápase Poľsko - Portugalsko na ME vo futbale v Marseille 30. júna 2016. Foto: TASR/AP

Štvrťfinále:

Poľsko - Portugalsko 1:1 (1:1, 1:1), 3:5 v jedenástkovom rozstrele

Góly: 2. Lewandowski - 33. Sanches. Rozstrel z 11m: Ronaldo - 0:1, Lewandowski - 1:1, Sanches - 1:2, Milik - 2:2, Moutinho - 2:3, Glik - 3:3, Nani - 3:4, Blaszczykowski - nedal, Quaresma - 3:5. Rozhodovali: Brych - Borsch, Lupp (všetci Nem.), ŽK: Jedrzejczyk, Glik, Kapustka - A. Silva, W. Carvalho

Poľsko: Fabianski - Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk - Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski (98. Jodlowiec), Grosicki (82. Kapustka) - Milik, Lewandowski

Portugalsko: Patricio - Cedric, Pepe, J. Fonte, Eliseu - W. Carvalho (96. Danilo) - Mario (80. Quaresma), Sanches, A. Silva (73. Moutinho) - Nani, Ronaldo

Hneď v 2. minúte sa po chybe Cedrica dostal k lopte Grosicki, odcentroval z ľavej strany a Lewandowski nekompromisne poslal Poliakov do vedenia. Tí sa vedomí rýchleho náskoku nehrnuli do útočenia. Portugalcom zasa chýbali nápady v ofenzíve a hľadali prevažne Ronalda, v úvode však vyťažili akurát pár zblokovaných striel. V 17. minúte sa pri kontre Lewandowski uvoľnil od Pepeho, Patricio však tentoraz na jeho pokus stačil. Portugalci mali neskôr aj problémy s rozohrávkou na vlastnej polovici, najväčšiu ponúknutú možnosť Poliaci nezužitkovali napriek peknej kombinačnej akcii. Ronaldo sa v dobrej pozícii ocitol na konci úvodnej polhodiny, ale namieril iba do stredu bránky, kde stál pripravený Fabianski. V 33. minúte sa Poliaci nechali uspať a pred šestnástkou poskytli príliš veľa priestoru Sanchesovi, ktorý to ľavačkou s prispením Krychowiakovho teču potrestal a vyrovnal.

Poľská fanúšička povzbudzuje pred začiatkom štvrťfinálového zápasu Poľsko - Portugalsko na ME vo futbale v Marseille 30. júna 2016. Foto: TASR/AP

So zmenou strán neprišlo narušenie vyrovnaného obrazu hry. Tímy sa nechceli dopustiť chyby, ktorá by ich stála semifinálovú miestenku, keďže obom prvopolčasovým zásahom predchádzalo zaváhanie v defenzívnej činnosti. Prienik do zadných radov súpera sa podaril Portugalcom v 60. minúte, Ronaldo však po Naniho prihrávke netrafil loptu. Podobný ťah predviedli aj Poliaci na opačnej strane, no Milik nezakončil dôrazne. Vo štvrtok platila nepriama úmera - s pribúdajúcim časom klesal počet zásadných útočných výpadov. A keď sa už Portugalci lobom dostali za obranu, Ronaldo opäť zlyhal v zakončení. V 81. minúte takmer padol kuriózny gól po tom, ako Jedrzejczyk zblokovaním Pepeho prihrávky na Ronalda len tesne minul vlastnú bránku.

Predĺženie odštartovalo vzruchom v poľskej šestnástke, ale Ronalda prekvapilo, že naňho prešla lopta a tretíkrát v tomto stretnutí si s ňou neporadil. Obidve mužstvá už mali v nohách nadstavenie z osemfinále, takže sa, pochopiteľne, dostavovala únava. Vyplynulo z toho otváranie priestoru, ktoré však nepretavil ani jeden zo semifinálových adeptov. Neskoršiu fázu zápasu lepšie zvládali Portugalci, ktorí pokračovali v aktivite z druhého dejstva aj v prvej polovici predĺženia. V 109. minúte na chvíľu prerušil hru votrelec z tribúny. O postupujúcom rozhodli až strely z bieleho bodu, v nich ako jediný zlyhal Poliak Blaszczykowski.

Hlasy:

Adam Nawalka, tréner Poľska: "Je to pre nás ťažký okamih. Hráči dali do duelu svoje srdce, statočne bojovali na celom šampionáte. Neprehrali sme ani jeden zápas, vyradili nás penalty. Na budúcu kvalifikáciu sa zásluhou toho musíme pozerať optimisticky. Príde čas aj na detailné analýzy, prehra teraz veľmi bolí."

Renato Sanches, autor gólu Portugalska: "Momentálne sa nám darí. Na trávniku sme odovzdali všetko, kritika nás len posilnila. Prežili sme nádherný moment, ja osobne aj vďaka strelenému gólu. Inkasovali sme skoro, ale nevzdali sme sa a vyrovnávajúci zásah otočil vývoj v náš prospech."