Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

09. apríla 2014

Pomocou da Vinci prvýkrát v SR odobrali obličku žijúcemu darcovi



Lekári Urologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici v pondelok (7. 4.) prvýkrát na Slovensku odobrali obličku ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Banská Bystrica 9. apríla (TASR) - Lekári Urologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici v pondelok (7. 4.) prvýkrát na Slovensku odobrali obličku žijúcemu darcovi za asistencie robotického systému da Vinci. "Prvýkrát na Slovensku použitá metóda odberu obličky je pre darcu orgánu výnimočne bezpečná," uviedla TASR hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.


Roboticky asistovaný odber je šetrný tým, že darca má len malý rez a štyri malé vpichy, ktoré mu zostanú po ramenách robota. Ramená ovláda operatér, ktorý vďaka 3D zobrazeniu operačného poľa a dokonalej mikromechanike nástrojov dokáže ušetriť okolité tkanivá a cievy. U darcu sa tak minimalizujú straty krvi, riziko infekcií, nie je potrebná tak vysoká dávka anestetík, vysvetlila hovorkyňa.

"Žijúci darca je zdravý človek, ktorému musíme chirurgickým zákrokom spôsobiť čo najmenšiu ujmu, aby bol jeho pobyt v nemocnici čo najkratší a rekonvalescencia čo najrýchlejšia," doplnil vedúci Centra roboticky asistovanej chirurgie a zároveň riaditeľ nemocnice Vladimír Baláž.

Novou metódou bola oblička odobratá 42-ročnej žene, ktorá sa darovaním rozhodla pomôcť svojmu chorému mužovi. "Manželovi obličky poškodila cukrovka. Keď vyšetrenia ukázali, že moja oblička je pre neho vhodná, ani na chvíľu som nezaváhala," vysvetlila svoje rozhodnutie darkyňa Zuzana, ktorá, pokiaľ sa nevyskytnú komplikácie, bude schopná viesť plnohodnotný život aj s jednou obličkou.

Na transplantáciu obličky čaká na Slovensku viac ako 400 ľudí. Orgánov od mŕtvych darcov je nedostatok. Minimalizovanie rizika pri odbere orgánu môže pomôcť zvýšiť počet žijúcich darcov, dodala hovorkyňa.

Robotický systém má FNsP od roku 2011. Doteraz ho používali pri chirurgickej liečbe niektorých onkologických ochorení v urológii a gynekológii, najnovšie rozšírila nemocnica jeho využitie aj v transplantačnej chirurgii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Johnson Controls sa v Trenčíne presťahoval do priemyselného parku
<< predchádzajúci článok
Jozef Viskupič podal podnet na ÚVO, Pavlovi Paškovi hrozí odvolávanie