Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

29. septembra 2005

Pôrod doma: bezpečie alebo hazard?



Pred pôrodom zmietajú každou ženou rozporuplné pocity. Na jednej strane má strach, na druhej radosť z príchodu očakávaného bábätka.



Zdieľať
Alternatívou by mohol byť pôrod v prostredí, ktoré je jej najbližšie, kde sa cíti dobre a v bezpečí. Krajinou s najväčším počtom plánovaných pôrodov doma je Holandsko, kde až jedna tretina novorodencov príde na svet v dome svojich rodičov. V Nemecku si rodičky môžu vybrať medzi pôrodom v nemocnici, v pôrodnom dome a doma.

Svet kontra Slovensko
Pôrod v domácnosti, pokiaľ sa uskutoční vo vyhovujúcich podmienkach, s potrebným technickým zabezpečením a za pomoci kvalifikovanej pôrodnej asistentky alebo lekára, ako je to vo väčšine európskych štátov (Rakúsko, Nemecko, Holandsko, Švédsko alebo Španielsko), môže byť pre ženu a jej bábätko skutočne veľmi prirodzeným a príjemným zážitkom. Úplne iná je situácia na Slovensku. Pôrodná asistentka Jana Wagnerová zo združenia Pro Natal o tejto forme pôrodu u nás hovorí: „Naša legislatíva zatiaľ nedovoľuje  plánované pôrody doma a ja ich ako žena a matka ani neodporúčam. Ak by pôrodná asistentka plánovane odviedla pôrod v domácnosti, vystavila by sa riziku straty licencie. Na Slovensku stále nie je vypracovaný plán domácej starostlivosti o rodiacu ženu, ani stanovené podmienky, za akých by to bolo možné. Technické vybavenie sanitiek je nedostačujúce  a tých, ktoré by spĺňali štandard potrebný na prevoz rodičky v prípade komplikácií, je málo.“

Príprava na pôrod
Aj v spomínaných krajinách prichádza takýto pôrod do úvahy, iba ak je žena stopercentne zdravá. Optimálne je, ak je pred domom rodičky pripravená sanitka. V krajinách, v ktorých je pôrod doma oficiálny, je prítomnosť sanitky dokonca pravidlom. Kvalifikovaná pôrodná asistentka s licenciou, prípadne lekár, prinesú so sebou prenosnú výbavu prvej pomoci, výbavu na ošetrenie novorodenca a štandardnú zdravotnícku výbavu. Domáci zabezpečia dostatok teplej vody, čisté plachty, vyhovujúce bezchybné prostredie...“ spresňuje Jana Wagnerová.  Dôležité pri takýchto pôrodoch je, aby si žena so svojím rozhodnutím - rodiť doma - bola naozaj istá. Určite by sa pre tento krok nemala rozhodnúť iba na základe toho, že si to želá jej partner alebo rodina.
Veľmi dôležitý je aj správny výber pôrodnej asistentky. Mala by byť kvalifikovaná a mať za sebou odrodených viacero pôrodov. „V zahraničí si pôrodnú asistentku vyberajú ženy spomedzi certifikovaných pôrodných sestier, ktoré majú zmluvy s poisťovňou a zdravotníckym zariadením pre prípad nevyhnutného prevozu. V Rakúsku dokonca táto povinnosť vyplýva žene priamo zo zákona. Každá pôrodná asistentka, ktorá pracuje na klinike, je zároveň poistená pre prípad poškodenia zdravia matky a dieťaťa.
Nie vždy sa vyvíja počas pôrodu všetko tak, ako by sa malo. Pôrodná asistentka Jana Wagnerová preto radí: „Prevoz do nemocnice je nevyhnutný, ak hrozí akékoľvek nebezpečenstvo matke alebo dieťaťu. Napríklad, keď začne žena po pôrode silno krvácať a placenta  nechce vysť z tela rodičky, prípadne sa pôrod spustí, ale nepostupuje podľa plánu, začnú klesať ozvy bábätka, prestáva mu biť srdiečko... Pôrodná asistentka musí okamžite poskytnúť prvú pomoc, zabezpečiť presun do nemocnice a informovať lekára o komplikáciách. Ten ďalej postupuje podľa zaužívaných štandardov.“

Ako pomôcť rodičke
Aby sa pravdepodobnosť komplikácií znížila na minimum, pre fyzickú a psychickú kondíciu ženy sa odporúčajú aj tzv. kurzy budúcich mamičiek. Tie by mali byť pred pôrodom samozrejmosťou. Dodajú vystrašenej žene potrebnú istotu a pocit bezpečia. Kvalifikovaní odborníci naučia rodičku správne dýchať, ukážu jej polohu, v ktorej si medzi jednotlivými kontrakciami môže oddýchnuť a sú pripravení odpovedať na akúkoľvek otázku, ktorá budúcu mamičku trápi alebo v nej predtým vzbudzovala strach. „Muž môže svoju partnerku pripraviť na pôrod aj rôznymi masážami.
Masírovanie hrádze ju nachystá na priechod hlavičky dieťatka. Môže sa tak dokonca predísť neskoršiemu nastrihnutiu alebo natrhnutiu hrádze,“ vysvetľuje Roland Wagner, ktorý ako liečebný pedagóg a sociálny pracovník pripravuje oteckov na pôrod.
„Niekedy však nestačí ani tá najlepšia príprava. Známy je prípad istého slovenského páru, keď museli ženu po pôrode doma hospitalizovať. Obaja rodičia dokonca čelili obvineniu zo zanedbania starostlivosti a ohrozenia zdravia rodičky i dieťaťa. Žene a bábätku boli nasadené antibiotiká ako prevencia proti infekcii. „Ako sa vyjadrili obaja rodičia, zážitok z pôrodu mali zlý. Spokojnejší by boli, keby boli išli do nemocnice ešte predtým, ako sa pôrod začal,“ dopĺňa svojho manžela Jana Wagnerová.

Kto áno a kto nie
l Pôrod doma môžu absolvovať ženy, ktoré nemali počas tehotenstva žiadne komplikácie a netrpia niektorým zo srdcovo-cievnych ochorení, cukrovkou, epilepsiou a podobne.
l Nesmú čakať viac detí naraz a musia byť vzdialené maximálne 10 minút od najbližšieho zdravotníckeho zariadenia.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bezpečnejší je pôrod v zdravotníckom zariadení
<< predchádzajúci článok
Maďarský benzín lacnejší