Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. októbra 2007

Poslanci kritizujú skreslené informácie o Hlinkovi



Kritika znevažovania osobnosti Andreja Hlinku, nedostatočnej činnosti historikov i poukázanie na problematickosť preukazovania úcty k historickým osobnostiam zákonom odzneli v parlamentnej rozprave ...



Zdieľať

BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) - Kritika znevažovania osobnosti Andreja Hlinku, nedostatočnej činnosti historikov i poukázanie na problematickosť preukazovania úcty k historickým osobnostiam zákonom odzneli v parlamentnej rozprave k návrhu zákona o zásluhách Hlinku.

Je smutné, že skutočnosti, ktoré sa stali pred sto rokmi v Černovej i pred pár dňami na Slovensku a v Maďarsku, neotvorili oči niektorým poslancom, povedal v rozprave Ján Slota (SNS). Pripomenul, že osoba Hlinku je už v slovenskom zákonodarstve zakotvená, keďže sa udeľujú vyznamenania s jeho menom v zmysle príslušného zákona. Podľa Slotu je zarážajúce, že aj napriek Hlinkovým neoddiskutovateľným zásluhám o vznik samostatnej Slovenskej republiky sa nájdu „boľševickí pseudopolitológovia a pseudohistorici“, ktorí Hlinku znevažujú. „Tento veľký Slovák spravil pre Slovensko a pre svoj národ pod Tatrami to, čo nespravil v novodobých dejinách na Slovensku nikto,“ povedal Slota.

František Mikloško (KDH) v rozprave takisto kritizoval nedostatok objektívnych informácií o osobnosti Andreja Hlinku. Pripomenul, že na Slovensku dodnes vyšla len Hlinkova monografia od Karola Sidora ešte z čias prvej Slovenskej republiky. Pozastavil sa nad tým, že nielen 40 rokov komunizmu, ale aj takmer dvadsať rokov po jeho páde sa na tomto fakte nič nezmenilo. Preto sa ohradil proti vyjadreniam niektorých súčasných historikov, aby politici nechali Hlinku im. „S radosťou to necháme na historikov, len by už mohli konečne niečo urobiť,“ povedal Mikloško.

Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) poukázal na problematickosť podobných zákonov pre rozdielnosť v nazeraní na osobnosti, ktorých sa týkajú. „Zákonom rozhodovať o úcte k politikom nie je najvhodnejšie, lebo práve táto skutočnosť ľudí rozdeľuje,“ povedal Dzurinda poukazujúc na problém, ktorý majú ľudia s preukazovaním úcty k osobnostiam, ktoré mali iné politické presvedčenie. Podľa Dzurindu by bolo nešťastím, keby bola mládež ľahostajná k osobnostiam našej histórie, otázka však je, či budú naše deti vedieť o Hlinkovi viac, keď parlament prijme tento zákon. „Nestačí to vybaviť zákonom, mali by sme urobiť omnoho viac, aby naša mládež osobnosti spoznávala a vedela sa nimi inšpirovať,“ dodal Dzurinda. Pozastavil sa aj nad spôsobom, akým bol návrh zákona predložený a prerokúvaný, keď vládna väčšina odmietla posunúť do druhého čítania aj návrh poslancov KDH. Vyslovil preto obavu, aby sa tento zákon nepoužil na „rozdeľovanie Slovákov na dobrých a roduverných a tých druhých zradcov a janičiarov.“ „Nechoďme touto cestou, nezneužívajme osobnosti našej histórie na to, aby sme sa znovu rozdeľovali a bolo by veľkým nešťastím, keby sme zákon o Andrejovi Hlinkovi použili na vyvolávanie novej nenávisti alebo vášní,“ dodal Dzurinda.

Po skončení rozpravy k návrhu zákona o zásluhách Andreja Hlinku sa poslanci rozhodli pokračovať v rokovaní o parlamentnom vyhlásení k stému výročiu tragédie v Černovej. O oboch materiáloch budú hlasovať ešte dnes.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na letisku bolo veľké protiteroristické cvičenie
<< predchádzajúci článok
SLÚŠ označuje postup Valentoviča za diskriminačný