Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. júna 2018

Poslanci navrhujú ďalšie zmeny v kompenzáciách pre ŤZP



Na snímke vľavo podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) a vpravo minister práce, socialnych vecí a rodiny Ján Richter (SMER-SD) počas 32. schôdze NR SR 12. júna 2018 v Bratislave.



Zdieľať
Na snímke vľavo podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) a vpravo minister práce, socialnych vecí a rodiny Ján Richter (SMER-SD) počas 32. schôdze NR SR 12. júna 2018 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 12. júna (TASR) - Peňažný príspevok na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia by sa nemal odnímať ľuďom, ak sa budú kvôli štúdiu zdržiavať v zahraničí menej ako 303 dní. Navrhuje to poslankyňa Alena Bašistová (nezaradená), ktorá predložila k novele zákona o kompenzáciách pre ŤZP pozmeňujúci návrh.


Navrhované zmeny Bašistovej ocenil aj minister práce Ján Richter (Smer-SD). Podľa jeho slov je cieľom vlády podporiť týchto študentov. "Upravujeme výnimku, podľa ktorej sa príspevok odníme až po 10 mesiacoch pobytu v zahraničí, ak poberateľ príspevku v zahraničí študuje," vysvetlil Richter.

Druhá úprava v rámci Bašistovej návrhu sa týka výkazov pri osobnej asistencii, ku ktorým mali pripomienky zástupcovia zdravotne postihnutých. Upustiť sa má od povinnosti pre ŤZP a osobných asistentov, aby uvádzali denný hodinový rozsah vykonávanej osobnej asistencie. "Pre zabezpečenie efektívnej kontroly, a to najmä kontroly na mieste, sa precizujú ustanovenia o súčinnosti osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a osobného asistenta pri kontrole. Časový rozsah vykonanej asistencie si bude môcť úrad vyžiadať v prípade podozrenia, že príspevok na osobnú asistenciu sa zneužíva," vysvetlil Richter.

Vládu za novelu kritizovala podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS). "Na ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím a na ľudí, ktorí ich sprevádzajú, teda asistentov, myslíte veľmi málo. Mali ste sem predstúpiť s veľkou novelou zákona o kompenzáciách. To by sa stalo vtedy, keby ste opatrovateľom mimo zariadení zvýšili mesačný príspevok minimálne na minimálnu mzdu. Vy diskriminujete domácich opatrovateľov," adresovala koaličným poslancom Ďuriš Nicholsonová, podľa ktorej vláda vytvorila dve kategórie opatrovateľov.

"Tí, ktorí sú v zariadeniach, dostávajú viac ako tí, ktorí sa permanentne starajú o ťažko zdravotne postihnutých ľudí doma. Zjednoťte príspevok na opatrovanie pre všetkých rovnako. Čokoľvek iné sú len marketingové gestá," podotkla Ďuriš Nicholsonová.

Preto predložila rozsiahly pozmeňujúci návrh, ktorým sa majú upraviť viaceré oblasti. "Cieľom je vytvoriť podmienky na preklenutie obdobia prechodu z peňažného príspevku na opatrovanie na peňažný príspevok na osobnú asistenciu, aby bolo možné príspevok na opatrovanie vyplácať až ku dňu právoplatnosti rozhodnutia o priznaní príspevku na osobnú asistenciu," vysvetlila Ďuriš Nicholsonová. Podľa nej dnes totiž ľudia nemajú istotu, či a v akej výške im bude priznaný príspevok na osobnú asistenciu. Tiež navrhla, aby sa pri poskytovaní peňažných príspevkov na kompenzáciu zvýšených výdavkov neskúmal príjem ŤZP ani spoločne posudzovanej osoby.

Poslanec Erik Tomáš (Smer-SD) na ňu reagoval tým, že sa za každú cenu snaží kritizovať tento zákon, pritom keď bola súčasná opozícia v minulosti vo vláde, pre ŤZP neurobila nič. "Ekonomike sa darí, práve preto dávame na kompenzácie pre ŤZP 120 miliónov eur," podotkol Tomáš, ktorý upozornil na zvýšenie opatrovateľského príspevku. Tiež odmieta diskrimináciu niektorých opatrovateľov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Situácia s pracovnou silou na Slovensku je podľa Klubu 500 kritická
<< predchádzajúci článok
Finančné inštitúcie majú povinnosť informovať o účtoch rezidentov