Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. mája 2011

Poslanci sa v pondelok pôjdu pýtať Jurzycu na učebniceNa okolnosti analýzy školských učebníc sa pôjdu v pondelok o 14:00 pýtať ministra školstva Eugena Jurzycu (SDKÚ-DS) členovia školského parlamentného výboru Ján Mikolaj ...Zdieľať
jurzyca Foto: SITA/Nina BednárikováBRATISLAVA 1. mája (WEBNOVINY) - Na okolnosti analýzy školských učebníc sa pôjdu v pondelok o 14:00 pýtať ministra školstva Eugena Jurzycu (SDKÚ-DS) členovia školského parlamentného výboru Ján Mikolaj (SNS) a Martin Poliačik (SaS). Poslanecký prieskum inicioval exminister Mikolaj po medializovaných informáciách. "Ministerstvo si nechalo vypracovať analýzu bez výberového konania, čo je v rozpore s uznesením vlády," odôvodnil pre agentúru SITA Mikolaj. Rezort si za zadaním externej firme stojí. "Sme presvedčení, že prieskum dokáže, že sme postupovali správne," uviedla v apríli pre agentúru SITA hovorkyňa ministerstva Miriam Žiaková.


Mikolaj si od Jurzycu vyžiadal kompletnú dokumentáciu k objednávke pre spoločnosť Tetra InSure, s. r. o. vrátane dôvodov výberu spoločnosti a jej oprávnenia pre daný typ služby. Rovnako chce mať k dispozícii kompletnú analýzu predloženú k fakturácii a dokumentáciu k zmluve o spolupráci medzi ministerstvom a Tetra Invest, ako aj dokumentáciu k výberovému konaniu. Posvietiť si chce aj na všetky súvisiace faktúry. Jurzycov predchodca vyčíta rezortu okrem iného aj nehospodárnosť. "V Štátnom pedagogickom ústave sú platení za to, aby presne vedeli, ktoré učebnice sú vydané a aký je harmonogram ich vydávania," tvrdí Mikolaj. Ministerstvo odmieta Mikolajove vyjadrenia, že najíma externú firmu na prácu, ktorú má v popise štátny ústav. "Štátny pedagogický ústav posudzuje obsahovú stránku učebníc, nemá v kompetencii koordináciu tohto procesu. Reformné učebnice nemáme tri roky, keby všetko fungovalo, nezaoberáme sa tým, že potrebujeme manažéra, ktorý zefektívni proces," povedala Žiaková.

Denník SME napísal, že si ministerstvo školstva za 3 470 eur objednalo analýzu od firmy Tetra InSure, ktorá sa zaoberá poisťovníctvom. Spolumajiteľ spoločnosti Pavol Kosnáč dostal pre svoju firmu Tetra Invest od rezortu školstva aj zákazku na koordináciu dodávky 20 učebníc pre základné a stredné školy za takmer 36 000 eur. Podľa SME tak rezort urobil bez verejnej súťaže, nevyužil ani elektronickú aukciu. Ministerstvo tvrdí, že podľa zákona nemuselo využiť verejné obstarávanie ani elektronickú aukciu. "Prieskum trhu neznamená, že sme obišli verejné obstarávanie, oslovili sme tri firmy, medzi nimi aj spomínanú spoločnosť," povedala Žiaková s tým, že Tetra Invest už otvoril zmluvy s autormi i vydavateľstvami, v ktorých chýbali termíny či sankcie za oneskorenie dodávky. Ministerstvo argumentuje, že hľadalo schopného manažéra, ktorý v prvom rade zistí nedostatky v súčasnom systéme dodávky reformných učebníc a navrhne kroky na zlepšenie. "Našli sme takého človeka, tak sme ho požiadali, aby to dal na papier," uviedla Žiaková.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Londýn vyhostil líbyjského veľvyslanca
<< predchádzajúci článok
Státisíce ľudí na prvomájových oslavách sviatku práce

Poslanci sa v pondelok pôjdu pýtať Jurzycu na učebnice - diskusné fórum čitateľov

Minister súdruh Jurzyca1.5. 21:46:44