Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. októbra 2012

Poslanci v Líbyi si zvolili nového premiéraPoslanci líbyjského národného kongresu v nedeľu zvolili nového predsedu vlády, ktorý má hrať kľúčovú úlohu pri zavedení demokratizačných ale aj ekonomických reforiem v krajine. ...Zdieľať
libya TRIPOLIS 15. októbra (SITA/AFP) - Poslanci líbyjského národného kongresu v nedeľu zvolili nového predsedu vlády, ktorý má hrať kľúčovú úlohu pri zavedení demokratizačných ale aj ekonomických reforiem v krajine.


Stal sa ním Alí Zajdán, niekdajší bojovník proti zosadenému diktátorovi Muammarovi Kaddáfímu. Dôveru mu vyslovilo 93 poslancov 200-členného parlamentu.

"Alí Zajdán je zvolený za premiéra a nový kabinet má predstaviť v priebehu dvoch týždňov," potvrdil po hlasovaní predseda kongresu Muhammad al-Magarief.

Zajdána podporila aj najväčšia strana v parlamente Aliancia národných síl, na kandidátke ktorej sa bývalý diplomat ako nezávislý kandidát prebojoval do parlamentu. Poslaneckého miesta sa však ešte pred hlasovaním musel vzdať.

Zajdán sa pridal k protikaddáfiovskej opozícii v roku 1980, keď pôsobil na líbyjskom veľvyslanectve v Indii. Nasledujúce tri desaťročia musel stráviť v nútenom exile.

Bol takisto členom opozičného Národného frontu spásy Líbye založeného v roku 1981 exilovými disidentmi. Západné médiá ho charakterizujú ako liberála.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Obyvatelia Litvy odmietli výstavbu jadrovej elektrárne
<< predchádzajúci článok
Pondelok bude zamračený a hmlistý