Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

07. júna 2007

Poslanecké novely umožnia ničenie prírody, tvrdia ochranári



Ochranári apelujú na poslancov NR SR, aby odmietli poslanecké novely zákona o ochrane prírody a krajiny a zákona o ochrane voľne žijúcich živočíchov a rastlín, ktoré do parlamentu predložili ...



Zdieľať

BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) - Ochranári apelujú na poslancov NR SR, aby odmietli poslanecké novely zákona o ochrane prírody a krajiny a zákona o ochrane voľne žijúcich živočíchov a rastlín, ktoré do parlamentu predložili koaliční partneri Marián Záhumenský (Smer-SD), Magda Košútová (Smer-SD), Ján Slabý (SNS) a Zdenka Kramplová (ĽS-HZDS) a umožnili tak riadne dokončiť novely zákonov na pôde rezortu životného prostredia. Podľa nich totiž v predkladanom znení umožnia zákonné drancovanie a ničenie prírody. Agentúru SITA o tom informovala Ivana Hukeľová zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS) BirdLife Slovensko.

Ako sa v správe ochranárov uvádza, prvým zákonom, ktorý je podľa nich v ohrození, verejnosť pozná aj ako zákon o CITES. Jeho cieľom je pomáhať chrániť najohrozenejšie druhy rastlín a živočíchov pred priamym vyhynutím. Rovnako stanovuje podmienky pre držbu a obchodovanie s druhmi a zamedzuje dovozu, vývozu alebo tranzitu jedincov ohrozených druhov nelegálne odobratých z prírody. Okrem exotických druhov ako sú koraly, opice, leguány, mačkovité šelmy, sú v CITES zaradené aj naše ohrozené druhy, napríklad orly a sokoly, ktoré sú cieľom vykrádačov hniezd.

"Návrh zákona poslanci predložili aj napriek tomu, že Ministerstvo životného prostredia SR pripravilo kvalitnú novelu zákona, ktorá bola prerokovaná so zástupcami chovateľov, obchodníkov, ale aj mimovládnych organizácií. K novele zákona nie je priložená vyhláška, ktorá je v tomto prípade považovaná za rovnako dôležitú ako samotný zákon, nakoľko určuje zoznamy druhov, ktoré podliehajú rôzne prísnej ochrane a kontrole pri držbe, odchove a obchodovaní s nimi," tvrdia ochranári. Novela podľa nich ruší niektoré z ustanovení zákona v rozpore s dohovorom CITES a nariadeniami Európskej únie (EÚ), čím zákonne legalizuje drancovanie prírody. "Ak bude predložený návrh zákona prijatý v navrhovanom znení, môže mať za následok nielen poškodenie dobrého mena Slovenskej republiky v predchádzaní nelegálneho medzinárodného obchodu s ohrozenými druhmi, ale aj porušenie európskej legislatívy, čo si vyžiada opätovnú novelizáciu," dodávajú ochranári.

Druhou spornou poslaneckou novelou je podľa ochranárov novela zákona o ochrane prírody a krajiny ktorej hlavným cieľom je obmedzenie účasti občianskych združení v konaniach o povolení výnimiek. "Zrušením účasti environmentálnych organizácií v konaniach sa Slovensko vystavuje aj nesúladu s medzinárodným právom, takzvaným Aarhuským dohovorom, ktorý sme podpísali v roku 2006," uviedla Martina Badidová z Greenpeace. Veľkým problémom je podľa Rastislava Rybaniča z SOS BirdLife Slovensko aj zásadné sťaženie kontroly pre štátne orgány. Ako dodal, po novele bude napríklad musieť Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) žiadať súd o súhlas na vstup na pozemky, kde chce vykonať kontrolu, hoci ostatní občania budú mať na takéto pozemky vstup neobmedzený (voľná krajina, lesy, lúky, verejné priestranstvá).

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vzniká štatistika o najvyššie vzdelaných obyvateľoch SR
<< predchádzajúci článok
Medzi Táľami a Trangoškou otvorili nový turistický chodník